Vánoce jsou problémem pro všechny, kteří dodržují nějaký speciální stravovací režim, ať už jde o dietu nebo třeba veganství, raw či paleo stravu. Nebo ne? Vánoční paleo kuchařka ukazuje, že tomu tak být nemusí. Nevzdávejte se svých stravovacích návyků a ukažte zbytku své rodiny, že paleo cukroví může být ještě lepší než to klasické.

Paleo strava je častokrát nazývána pravěkým jídelníčkem. Skutečně jde o způsob stravování, kterým se řídili naši předkové v pravěku. Snaží se co nejvíce využívat skutečné potraviny pocházející z přírody, jako jsou ovoce, zelenina, ořechy, semínka, vejce či masa. Naopak vylučuje průmyslově vyráběné potraviny a mléčné výrobky. Ty naši předci v pravěku neměli.

Nejde o dietu na hubnutí, ale pro zdraví

Paleo, Whole30 nebo LowCarb a další zdravá stravování nejsou určeny primárně k tomu, abyste shodili pár kil. Tyto diety vznikly s cílem udržet vaše tělo zdravé a silné. Přesto při jejich dodržování obvykle zhubnete. Způsobeno je to tím, že přestanete jíst tolik průmyslově zpracovaných potravin, jež jsou obvykle vysokokalorické.

U paleo stravy je vědecky potvrzené, že je pro člověka zdravá. Naše DNA je totiž důkazem, že lidské tělo se od dob pravěku příliš nezměnilo. Je tedy stále uzpůsobené na příjem surové potravy získané z přírody.

A častokrát ani nejsou potřeba vědecké důkazy. Celá řada lidí dodržujících paleo stravu vám potvrdí, že jim zmizely alergie, akné, ekzémy, zlepšila se cukrovka, endometrióza, přestaly je trápit psychické problémy.

Jak začít s paleo stravou a vytrvat?

Zpočátku je přechod na paleo stravu náročný. Musíte zapomenout na stravovací návyky, jež jste dodržovali celý život, a naučit se jíst jinak. Nejde však o nic nereálného. Pomoci vám mohou recepty z internetu, paleo kuchařky zaměřené na zdravé stravování či krabičková dieta. Vychytané krabičkové diety pro různé styly stravování nabízí Nutric bistro, v nabídce najdete i Whole30 a LowCarb.

Časem se naučíte, jaká jídla můžete v rámci paleo stravování vařit. Pochytíte i to, jaké se dají připravovat sladkosti. Nic vám nebude chybět. A právě o Vánocích se můžete přiučit z paleo kuchařky Vánoční cukroví.

16 druhů cukroví ze skutečných potravin

Také se vždy o Vánocích cítíte provinile, když se krmíte sladkým? Zdravá vánoční kuchařka vás těchto pocitů zbaví. Ukáže vám totiž, že chutné cukroví se dá připravit i bez rafinovaného cukru, bez laktózy, bez lepku. Některé recepty na paleo vánoční cukroví lze využít také pro veganskou či raw stravu. Zároveň se nemusíte bát, že by se v receptech využívaly nějaké speciální suroviny, které byste museli složitě shánět po obchodech se zdravou výživou.

Paleo vánoční kuchařka obsahuje celkem 16 receptů na tradiční i méně tradiční druhy cukroví. Nechybí české klasiky jako linecké cukroví, marokánky, perníčky, vanilkové rohlíčky a vosí hnízda.

Autorka Anna Keclíková se aktivně zajímá o zdravý životní styl, vaření a pečení miluje, ale je především máma dvou synů a manželka. Vzhledem k tomu nemá čas trávit půl dne chozením po obchodech a dalšího půl dne přípravou jídla. Není tedy třeba obávat se náročnosti cukroví.

Zdarma si můžete stáhnout ukázku z paleo kuchařky Vánoční cukroví, v níž je zmíněný například recept na nepečené ořechové řezy. Ten spočívá pouze v tom, že nasekáte ořechy najemno a smícháte se všemi ostatními ingrediencemi, aby vzniklo těsto. Následně těsto natlačíte do formy, potřete rybízovou marmeládou, posypete strouhaným kokosem a vše necháte vytvrdnout v lednici. Hotovo, ani žádné pečení, takže nehrozí, že by se řezy spálily. Paleo vánoční cukroví je jednoduché na přípravu a tak dobré! Vaše širší rodina bude určitě chtít recept.

Komentáře