dieta

To co se stalo alfou a omegou přežití u našich předků honících mamuty a žijících v chladných jeskyních se stává přítěží pro člověka moderního, oddávajícího se často bezmezně konzumaci kaloriemi nabitých potravin a vykonávajícího nezřídka minimální pohybovou aktivitu. Vždyť přiznejme si, často jezdíme autem i na vzdálenost pár set metrů…

Ale vraťme se zpět k dietám. Existují odborníky na výživu prozkoumané a jak oni tvrdí úplně pro zdraví „bezpečné“ a v praxi na mnoha lidech testované a „ověřené“ a také ty méně, které doporučují často známé celebrity protože se chtějí zviditelnit, nebo se jim prý osvědčily, i když jenom na chvíli… Zanedlouho se ukáže, že již propagují jinou dietu, o které tvrdí, že je také 100%. Některé z propagovaných diet mají opravdu „něco do sebe“, a zdá se, že také „fungují“. Zajímavé poznatky o účincích toho kterého typu stravování na organizmus a zdraví propaguje např. dieta podle krevních skupin, dělená strava, vegetariánství… I když jsou označované jako racionální, minimálně zohledňují tělesnou konstituci a typologii člověka nebo případnou nemoc… Právě tady by spojením sil a znalostí mohla tradiční a moderní dietoterapie docílit skvělých výsledků. Zatím je to jen hudba budoucnosti.

Jednostranné diety preferující jen jisté druhy potravin – např. mléčné výrobky, bílkovinné a tukové potraviny, nebo zeleninu a ovoce nebo v horším případě různé „kokteily“ můžou přivodit postupné vyčerpání některých orgánů, navození celkové orgánové nerovnováhy a vznik potíží jako neplodnost, poruchy trávení, chronická únava, ale také následné přibývání hmotnosti nebo nádorová onemocnění…Tradiční čínská medicína (TČM) nabízí jako jednu z forem celkové léčby nemocí propracovaný a po tisíciletí ověřený léčebný systém stravování, ve kterém každá potravina má vztah k některému, event. několika orgánům. Vyváženou kombinací potravin, chutí a barev je dosaženo nejen štíhlé postavy, ale také pevného zdraví a dlouhověkosti. Při onemocnění, nebo poruše funkce některého z orgánů je možné preferencí jistých druhů potravin doplněných fytoterapií příp. manuální léčbou docílit postupného vyléčení. Rozdílný jídelníček by měla mít třicetiletá obézní, zimomřivá a neplodná žena a jiné padesátiletá žena s mírnou nadváhou, po přechodu, trpící návaly, nespavostí a nočním pocením.

Je ale jednodušší nechat se zlákat právě propagovanou „100% zaručenou“ dietou a protrpět nějaký ten týden hladovění nebo jednostranného jídelníčku a po vytouženém zhubnutí se znovu vrátit k zažitému životnímu stylu a neodepřít si žádné z lákadel a postupně se „vyjíst“ až k další dietě, než zvolit vyvážené celoživotní stravování „šité na tělo“, které zabezpečí nejen štíhlou postavu, ale také pevné zdraví do pozdního věku. Takto zvolená dieta není statická – neměnící se, ale neustále se vyvíjející, respektující životní období, aktuální stavy těla a hnutí mysli. Je v ní skrytá mnoha-tisíciletá moudrost dávných generací, lidí kteří měli blízko k přírodě, dokázali jí naslouchat a respektovali ji. V dobách kdy přírodní léky – byliny byly jediným možným léčebným prostředkem, neexistovaly umělé vitamíny ani jiné doplňky výživy byl vyvážený jídelníček nejdůležitějším preventivním prostředkem většiny nemocí.V současnosti naše stravování řídí reklamy, které nás přesvědčují, že ta-která potravina nebo výrobek je prospěšný pro naše zdraví. Je to kvůli obsahu jedné nebo několika zdraví „podporujících“ látek. Celkový účinek na organizmus již málokoho zajímá. To, že jeho nadměrná konzumace může po čase oslabit některý orgán a vyvolat celkovou nerovnováhu se dále nezohledňuje. Potraviny i když vyrobené z prvotně přírodních surovin, ale vystavené složitým výrobním technologiím, zbavené jakéhokoliv „života“ a vitální energie a mistrovsky dochucené přírodním aroma a označené nálepkou „natural“ nám chutnají. Konzumujeme je denně jako dietní s vidinou štíhlé postavy a nezlomného zdraví…..

Co dodat k hubnutí a dietám závěrem? Pokud se hubnutí nedosáhne rozumnou kombinací vyváženého jídelníčku a pohybové aktivity, ale jen kalorickou restrikcí – konzumací potravin s minimem energie, je účinek jenom dočasný. Trvá do doby dodržování diety. Dokonce konzumací jednostranné diety a oslabením funkce trávících orgánů (následnému vzniku různých zdravotních potíží) dojde podle TČM také k oslabení tzv. „ohně metabolizmu“ a spalování tukových rezerv. Po skončení diety zesláblý organizmus hůře tráví potraviny a spíše hromadí rezervy… A kila skáčou zpět často rychleji než ubyly (tzv. „jo-jo“ efekt v moderní medicíně). A nezbývá nic jiného, než začít s novou, často ještě nebezpečnější dietou. A právě proto je dieta věčně živá…

Autor: MUDr. M. Majerčík, Dr.Ac