skořice

Skořice zahřívá a stimuluje zařívací trakt, zlepšuje trávení a uklidňuje koliky, průjmy, nevolnosti, větry a nadýmání. Taniny obsažené ve skořici zmírňují krvácení z nosu a silné menstruace, rozpouštějí hlen při katarech. Antibakteriální a antivirové vlastnosti esenciálního oleje obsaženého ve skořici léčí akutní infekce, jako i zánět močového měchýře, rýmu, bronchitidu, afty a střevní katar. Ze skořice se dá připravit antisepticá lázeň, kterou je možno oplachovat říznutí, rány, hmyzí kousnutí a žihadla. Dá se také použít proti vším a k léčení zanícených míst na pokožce. Přidejte skořici do mléka. Nejen že vytvoří velmi chutný nápoj, ale také ruší hlenotvorné vlastnosti mléka.

ZÁZVOR

Víte že ZÁZVOR stimuluje činnost srdce a krevní oběh, vytváří hřejivý a příjemný pocit a obnovuje vitalitu. Pokud se horký zázvorový čaj vypije na samém začátku rýmy nebo chřipky, kdy se cítíte unaveni, máte zimnici a všechno vás bolí, pak podpouje pocení, snižuje horečku a pomáhá odbourat toxiny a katar. Zázvor podporuje trávení, povzbuzuje žaludek a střeva, zvyšuje vylučování enzymů. Je to vynikající lék proti nevolnosti, a» už v těhotenství nebo při jízdě v autě atd. Uklidňuje zažívací potíže, čistí útroby od toxinů, tiší větry, křeče a svírání při průjmu. Výkumem se zjistilo, že zázvor zabraňuje srážení krve, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a má i antioxidační účinky, které zpomalují proces stárnutí. Čerstvý zázvor můžete žvýkat, abyste otupili bolest zubů. Pro svou hřejivost se zázvor nedoporučuje těm, kteří nesnášejí teplo nebo mají gastritidu či žaludeční vředy. 

IBIŠEK JEDLÝ

Ibišek jedlý – bamia, okra je údajně stará rostlina, která byla pěstována už před 2 tisíci lety. Ibišek je rostlina příbuzná bavlníku, u nás se dá pěstovat ve sklenicích či fóliovnících. Většina odrůd dává špičaté pětihranné plody, podobné malé zelené paprice. Plody se sklízejí mladé, nedozrálé, krátce po odkvětu. Jsou křehké, slizovité a asi 5-6 cm dlouhé. Ibišek jedlý obsahuje mnoho slizovitých látek, které prospívají střevnímu traktu. Má velmi nízkou energetickou hodnotu a proto se hodí do redukčních diet. Před kuchyňskou úpravou odřízneme konec plodu se zbytkem stonku. 

TOPINANBURY

Topinambury zvané také židovské brambory mají severoamerický původ. Je to rostlina příbuzná slunečnici, také se jí podobá, ale pod zemí vytváří hlízy podobné bramborům, s bílou, růžovou nebo fialovou barvou slupky. Hlízy se sklízení pozdě na podzim nebo brzy z jara. Je to roslina vytrvalá, množí se především drobnými hlízami. Jedlé jsou i květní úbory před rozvitím. Topinambury můžeme tepelně upravovat nebo i jíst syrové. Vaříme je 10-15 minut nebo je krájené na plátky obalované smažíme, opékáme, zapékáme atd. Syrové jsou nasládlé a chutnají po oříškách.

BRAMBOR

Když se BRAMBORA ve slupce uvaří v páře nebo upeče, zachovává si většinu výživných vlastností a je snadno stravielná. Protože neobsahuje praktický žádný tuk, je to vynikající zdroj energie pro ty, kdo chtějí zhubnout. V lidové medicíně se používá většinou šťáva ze syrové brambory, nejčastěji na zažívací potíže – zkažený žaludek, koliku, gastritidu, žaludeční vředy, potíže s játry, žlučové kameny a zácpu. Poslední výzkumy naznačují, že brambory obsahují jisté chemické látky, které mohou účinkovat proti virům a rakovině. Šťáva ze syrové brambory uklidňuje záněty a napomáhá léčení kožních infekcí, chronické dermatitidy, ran a vředů. Stouhaná brambora smíchaná s olivovým olejem byla úspěšně používána k léčení popálenin, spálení sluncem, popraskané kůže a oteklých očních víček. Plátky syrové brambory jsou dobrým zábelem na boláky a omrzliny, a když se přiloží na spánky, pomáhají při bolestech hlavy a migréně. Při vysokém krevním tlaku vařte 15 minut slupky z 4-5 brambory v 600 ml vody. Zceďte, vychlaďte a pijte 1-2 šálky denně.

Autor: Jana Soukupová