Možná jste se i vy rozhodli učinit tento důležitý životní krok a teď jste v koncích, jak ho realizovat a co všechno tato životní situace obnáší.

Rozvod se dá obecně shrnout do několika základních kroků

1. Podejte k soudu návrh na úpravu výchovy a výživy nezletilých dětí a současně také žádost o rozvod.
Dříve, než vás soud rozvede, musí být vyřešena otázka, jak bude vypadat péče o děti po rozvodu manželství. Máte dvě možnosti: Ta jednodušší je, že se s manželem/manželkou se shodnete a sepíšete dohodu, kterou vám soud pouze schválí. Komplikovanější variantou (v případě, že se neshodnete) je soudní řízení, ve kterém soud rozhodne, jak bude péče o vaše nezletilé děti po rozvodu vypadat. Až když bude budoucí péče o děti jasná, přistoupí soud k samotnému rozvodu manželství.

2. Vyřešte otázku rozdělení společného jmění manželů.
Kvůli rozdělení majetku nemusíte absolvovat soud. Soud nemusí vaši dohodu o rozdělení majetku ani schvalovat. Stačí, když ji sepíšete a necháte potvrdit u notáře či advokáta. Jestliže váš společný majetek zahrnoval i nemovitosti, nezapomeňte dohodu o vypořádání společného jmění manželů registrovat na příslušném katastrálním úřadě. Jestliže se ovšem nejste schopni s manželem/manželkou domluvit, bude soud na místě.

3. Další věc, kterou musíte vyřešit, je otázka budoucího bydlení.
Obvykle se řeší spolu s rozdělením společného jmění manželů a ani v tomto případě nemusíte absolvovat soud a stačí vám dohoda potvrzená od právníka nebo notáře.

Výše zmíněné kroky jsou pouze hrubým náčrtem toho, co všechno vás při rozvodu čeká, a na první pohled možná vypadají úplně jednoduše. Jestliže se však s manželem/manželkou těžko dohadujete, může se váš rozvod pěkně protáhnout a zkomplikovat. V tomto případě se vám může hodit rozvodová příručka Praktický průvodce rozvodem, kde vše důležité naleznete.

Více článků o rozvodu naleznete na www.mujvztah.cz 

Komentáře