Bezpochyby to souvisí s naším životním prostředím a zejména s naším životním stylem. Primární prevence je zaměřena na postupy, díky kterým nemoci vůbec nevznikají. Jedná se především o změnu nesprávného životního stylu, neboť je velmi těžké a nákladné zlepšovat naše životní prostředí a navíc to mnohdy ani nemůžeme dostatečně ovlivnit. Co ale ovlivnit můžeme, je změna našeho vlastního životního stylu, i když je to pro nás snad ještě těžší. Ale je třeba začít, a to zejména:

 • více se pohybovat, pravidelně sportovat,
 • vyhýbat se stresu, více relaxovat,
 • přestat kouřit,
 • konzumovat méně soli,
 • jíst méně přeslazených, mastných a přesolených jídel, celkově jíst méně,
 • pít méně alkoholu,
 • jíst více zeleniny a ovoce ve správné úpravě…

Všechna tato doporučení jsou všeobecně známá, ale… Sáhněme si do svědomí a položme si otázku? Opravdu chceme zdravěji žít? Když nám lékař oznámí zdrcující diagnózu, to už je opravdu téměř pozdě měnit životní styl. Dříve, než k tomuto dojde musíme hledat šetrné spojence na pomoc proti civilizačním nemocem. Proto se pozornost obrací směrem k tzv. přírodním metodám léčby a prevence. Jde o léčbu nikoliv prostředky tzv. moderní medicíny, ale pomocí užívaní přírodních látek.

Dovolím si Vás seznámit s jedním z takových malých zázraků přírody, který se jmenuje ALOE VERA, konkrétně mám na mysli gel z dužinatých listů.

O co vlastně jde, co to je aloe vera, co obsahuje a jaký má účinek?
ALOE VERA (Aloe barbadensis Miller) je rostlina z čeledi liliovitých (Liliaceae), tedy příbuzná česneku a cibuli, i když je podobná spíše kaktusu. Je známá několik tisíc let. První písemný záznam pochází z doby 1500 let př. n. l. Znaly ji civilizace na všech pěti kontinentech. Slovo aloe pochází z arabského Aloeh.

Proč je aloe vera tak známá a používaná již několik tisíciletí? Proč je této rostlině věnována největší pozornost, např. i při výzkumu léčby AIDS?

Co obsahuje aloe vera?
Vzhledem k tomu, že jde o přírodní substanci, její složení je opravdu neobyčejně bohaté a zajímavé. Gel z aloe obsahuje více než 200 komponentů. Velmi stručně:

 • Vitaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, E, kyselinu folovou (listovou) a nikotinovou, jsou nezbytné pro správnou činnost látkové výměny (metabolizmu).
 • Minerály: Zvláště jsou cenné tzv. mikroelementy (stopové prvky), které se nacházejí v našem těle v malých množstvích, ale jsou velmi potřebné pro správný metabolizmus. Jedná se o mangan, měď, zinek, chrom. Z dalších minerálů obsahuje aloe také vápník, fosfor, železo, sodík, draslík, chlor.
 • Aminokyseliny: známe jich 22, z nich 8 je nezbytných pro život. Všech těchto osm aminokyselin se v aloe vera nachází!
 • Enzymy: jsou potřeba pro správný průběh látkové výměny.
 • Z dalších substancí aloe vera je třeba zmínit ještě saponiny, antrachinony a lignin.

A ještě jedna důležitá poznámka: gel z aloe vera účinkuje nejlépe vcelku, účinky jednotlivých komponentů jsou vzájemně synergicky umocňovány!

Jaké jsou hlavní účinky aloe vera?

 1. účinky detoxikační – očišťuje organizmus od zbytečných a škodlivých látek
 2. harmonizujíci účinek
 3. zvyšuje celkovou pracovní schopnost a schopnost snášet zvýšenou psychickou i fyzickou zátěž
 4. zvyšuje obranyschopnost (imunitu)
 5. protialergicke účinky
 6. protizánětlivé účinky
 7. ničí bakterie, viry a plísně
 8. tlumí a odstraňuje bolest
 9. urychluje hojení ran a popálenin
 10. snižuje krvácení

Jednotlivým účinkům a dalším možnostem použití aloe vera pro prevenci a podporu léčby se budeme věnovat v následujících článcích.