Syndrom karpálního tunelu se stává jednou z nejčastějších nemocí z povolání a chorob poškozujících ruku. V České republice postihuje přibližně 35 000 obyvatel, u kterých se onemocnění rozvíjí na podkladě opakujících se pohybů v práci nebo při ostatních činnostech. Ruku poškozují i úrazy a strnulé držení zápěstí nahoru nebo dolů. Syndrom se typicky vyskytuje u lidi pracujících na počítači, u pianistů, žurnalistů a dělníků pracujících se sbíječkou. U těhotných žen se může onemocnění objevit v důsledku zadržování tekutin a otoku měkkých tkáni.

Průběh onemocnění karpálního tunelu
Karpální tunel je úzká štěrbina v oblasti zápěstí. Ze tří stran je ohraničený zápěstními kůstkami a ze čtvrté pevným zápěstním vazem. Tunelem prochází do dlaně devět šlach a mediánní nerv, přenášející vzruchy z mozku do části ruky. Úraz nebo otok některé šlachy zmenší v karpálním tunelu prostor a následně dojde k útlaku mediánního nervu. Stlačený a podrážděný nerv způsobuje bolesti, zánět, mravenčení a další charakteristické příznaky.

Syndrom karpálního tunelu může být uznán za nemoc z povolání, ale léčba je často zdlouhavá nebo bolestivá. Proto používejte všechny předepsané pracovní pomůcky a postupy, abyste onemocnění předešli. Útlak mediánního nervu v karpálním, tunelu způsobuje bolesti a mravenčení prstů.

SVÉPOMOC
U syndromu karpálního tunelu je nejdůležitější, aby nedošlo k rozvoji příznaků. Při obtížích ruku a zápěstí nezatěžujte, pokud možno ji na čas znehybněte. Užívejte proti zánětlivé léky, jako acylpyrin a ibuprofen, na ruku přikládejte studené obklady. Při přetrvávání obtíží navštivte lékaře.

Léčba syndromu karpálního tunelu
Lékař vám může předepsat silnější analgetika s protizánětlivým účinkem a léky na uvolnění svalů. Závažnost postižení se zjišťuje vyšetřením nervů (EEG). Obtíže zmírní injekce kortikoidů aplikované do zápěstí, ale neodstraní příčinu. Na znehybnění zápěstí se používá speciální fixátor, který v závažnějších případech pacient nosí celý den, jinak pouze v noci. Někdy se na zápěstí přikládá snímatelná sádra.

V těžkých případech je možné operačně přerušit zápěstní vaz utlačující nerv. Po zákroku obtíže rychle ustoupí, ale mohou se po čase obnovit.

PREVENCE
Při práci na počítači se snažte udržovat zápěstí v rovině, a nikoli ohnuté nahoru nebo dolů. Pokud v zaměstnání provádíte opakované pohyby, dělejte si co nejvíce přestávek. Každou hodinu si protáhněte paže, zápěstí, ramena a krční svaly jednoduchými cviky. Dejte ohnutou paži za hlavu a lehce ji stlačujte druhou rukou za loket dolů. Položte ruce na okraj stolu a kružte rameny jedním směrem a poté zpátky. Pravidelně si masírujte a protahujte prsty, ohýbejte zápěstí nahoru a dolů a zavírejte a otevírejte ruce, abyste zabránili otokům.

Při práci na počítači musíte mít zápěstí rovně propnuté. Pořiďte si ke klávesnici podložku pod zápěstí. Vaše poloha musí co nejméně zatěžovat všechny klouby, záda udržujte vzpřímená, plosky nohou si položte na podlahu. Pokud vám opěradlo židle neposkytuje dostatečnou podporu, podložte si bederní oblast polštářkem nebo svinutým ručníkem.

ALTERNATIVNÍ TERAPIE při léčbě syndromu karpálního tunelu

Akupunktura
Stimulace meridiánů procházejících krkem, zády, rameny, pažemi, rukama a zápěstím může odstranit bolesti a podporuje hojení.

Alexandrova technika
Vyškolený terapeut provede analýzu držení těla, uspořádání vašeho pracoviště a navrhne vám změny, které zabraňují chronickým poraněním.

Chiropraxe
Tato metoda uvolňuje chybné postavení kloubů a stlačené nervy. Procvičujte zápěstí i další místa zásobovaná mediánním nervem – paži, rameno a krk. Elektrická nervová stimulace pomáhá tlumit bolesti přerušováním přenosu bolestivých nervových impulzů.

Fytoterapie
Někteří pacienti pociťují úlevu po bromelinu, protizánětlivém enzymu z ananasu. Obvyklá dávka je 1000 mg dvakrát denně mezi jídlem. Účinek bromelainu posiluje současné užívání vitaminu B6 (viz níže).

Výživa
Některé studie poukazují na pozitivní účinek vitaminu B6 v dávce 50 mg třikrát denně. Dávka přesahující 200 mg za den může ovšem poškození nervu zhoršit. Na zánět a otok můžete brát 100 až 400 mg vitaminu E denně.

Fyzioterapie
Pomáhá tlumit bolesti a odstraňovat příčinu obtíží. Léčba zahrnuje tělesná cvičení, ultrazvuk, diatermii, elektrickou nervovou stimulaci, hydroterapii, střídání studených a horkých obkladů a preventivní cvičení.

VAROVÁNÍ
Léčbu syndromu karpálního tunelu neodkládejte, prodlení může vést k trvalému poškození nervu a poruchám funkce ruky.