Tělesná váha se denně mění až o 3,5 kg v závislosti na množství vody a zbytků potravy v těle. Chcete-li se ujistit, že ztrácíte tuk a nikoli svalovinu nebo vodu, přestaňte se vážit a svoje váhy zahoďte. Namísto toho si dejte jednou měsíčně zjišťovat složení vašeho těla včetně množství tuku, beztukové hmoty a tělesné vody.

Nedělejte to častěji, protože úbytek tělesného tuku u osoby průměrné hmotnosti představuje zhruba jen 1 % měsíčně. To tak právě představuje hranici přesnosti kteréhokoli měření složek tělesné hmoty. Při častějším měření než jednou měsíčně se jenom zaměňuje chyba přístrojů za změny tělesného tuku.

Po otestování tuctů profesionálních postupů doporučuje Colganův ústav jenom dva: vážení pod vodou a infračervenou induktanci. Vždy se musíte dát vyšetřit na stejných přístrojích a na stejném pracovišti, protože různé systémy jsou rozdílně kalibrovány.

Nově dostupná alternativa je nenákladné měřeni tloušťky kožní řasy, kterou můžete kaliperem provádět sami doma. Kalipery mají zamontované zařízení na kontrolu tlaku, takže měříte tloušťku řasy vždy za stejného tlaku na kůži. Pokud provádíte měření vždycky přesně na stejném místě, je to velice spolehlivý ukazatel.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015