Neplodnost začíná být v Evropě stále větší problém a Česká republika není výjimkou. Mnoho párů řeší, jak otěhotnět, a využívají k tomu nejen rady odborníků, ale sázejí i na osvědčené tipy našich babiček. Některým párům se podaří otěhotnět velmi rychle, jiné musí podstoupit léčbu na klinikách asistované reprodukce nebo zvolit cestu umělého oplodnění. Pokud plánujete pořídit si miminko, určitě se vám bude hodit pár osvědčených rad, jak rychle počít. Které rady fungují a které jsou jen mýty?

Jak na výpočet plodných dnů

Časové okno, ve kterém může žena otěhotnět, tvoří jen pár dnů v měsíci. Důležité je tedy mít dobře zmapovaný menstruační cyklus a vědět, kdy přichází ovulace a s ní spojené plodné dny. Základem je znát délku ovulačního cyklu, která umožní zhruba odhadnout, kdy nastávají plodné dny. V dnešní době mají ženy k dispozici řadu mobilních aplikací, menstruačních kalkulaček nebo ovulačních kalendářů, které jim výpočet plodných dnů zjednoduší. Pokud se po vysazení hormonální antikoncepce nepodaří páru otěhotnět hned napoprvé, není třeba věšet hlavu. Gynekologové z kliniky Gynem uvádějí, že otěhotnění přirozenou cestou může trvat až jeden rok. Pak teprve je možné začít uvažovat o umělém oplodnění.

Vsaďte na správný životní styl

Šance na otěhotnění zásadním způsobem zvyšuje správná životospráva u muže i u ženy. Pokud plánujete další přírůstek do rodiny, měli byste se vyvarovat konzumaci alkoholu, velkému množství kávy nebo silných čajů a kouření. U mužů může ovlivňovat kvalitu, množství a pohyblivost spermií zvýšená teplota v oblasti genitálií. Lékaři nedoporučují mužům pracovat s laptopem na klíně, zapínat vyhřívání sedaček v autě, saunovat se nebo používat těsné spodní prádlo. Pomoci mohou některé preparáty a potraviny, zvláště ty, které obsahují dostatek kyseliny listové. Velmi důležitá je také psychika. Pokud se vám nedaří otěhotnět, dejte si na chvíli pauzu a odpočiňte si. S pozitivně naladěnou myslí bude miminko brzy na cestě.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015