Nízké teploty nutí majitele rodinných domů vytápět objekty i v jarních měsících. To se samozřejmě promítá do rodinných rozpočtů. Je tak dobré myslet na to, čím vytápět, aby byly náklady co nejnižší. Jedním z výhodných řešení je použití dřevěných pelet.

Co jsou pelety?

Dřevo má obecně velmi dobrou výhřevnost, takže je vhodné pro vytápění rodinných domů. Jenže ne každý si může nasekat a usušit dřevo z vlastních zdrojů, takže je nutné ho kupovat v obchodech. A právě v nich naleznete i dřevěné pelety. Jedná se o válečky, které vznikají rozdrcením, slisováním a následným stlačením pod vysokým tlakem. Nejčastěji se k tomu používá odpad z dřevovýroby, a to ideálně ze smrkového dřeva, které je levné a velmi dobře hoří.

Pelety pořídíte ve specializovaných obchodech v různých baleních. Pro běžné vytápění rodinného domu se nejvíce vyplatí koupit tunové balíky dřevěných pelet. Jestliže je chcete jen na chatu pro občasné zatopení, dají se pořídit i malá balení, zpravidla o hmotnosti 10 – 20 kilogramů.

Přednosti pelet

Pro dřevěné pelety jako palivo hovoří fakt, že mají velmi solidní výhřevnost, a to i v porovnání s ostatními druhy paliv, jako jsou černé uhlí apod. Je zapotřebí, aby byly perfektně vysušené a slisované, což při samotném nákupu nepoznáte, proto je dobré produkty od vybraného prodejce nejprve vyzkoušet. Pokud se osvědčí, nemusíte už hledat někoho jiného.

Jaké jsou náklady?

V případě, že zakoupíte dřevěné pelety z rozdrceného a slisovaného dřeva, vyjde vás tunové balení na 5 – 6 tisíc korun. Díky vysoké výhřevnosti jde o poměrně příznivou cenu, palivo vás ani v tuhých zimách rozhodně finančně nezruinuje. Ano, je sice dražší nežli černé uhlí či klasické dřevo, vysoká účinnost však vyšší náklady kompenzuje. Navíc jsou pelety snadno dostupné, neboť odpadu z dřevovýroby je vždy dostatek.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015