Závislost na tvrdých drogách je ale jen jedním aspektem rostoucího problému – a není dokonce ani nejběžnější ani nejzávaznější. Závislost obecně se totiž stala součástí všedního života.

    Jen v České republice každým rokem předčasně umírá 22 000 lidí následkem kouření. Průměrný věk alkoholika u nás je 52 roků. Statisíce mužů a žen je závislých na sedativech, např. na Diazepamu, Lexaurinu, Neurolu apod. Velká část populace potřebuje svou „dávku“ kávy několikrát denně.

    Závislým na drogách může být každý, z toho či onoho důvodu. Vlastní příčinou je často problém či životní situace, se kterou se nemůže vyrovnat. , nebo z ní uniknout, sociální tlak na přizpůsobení se nebo pouhá touha to zkusit, zvědavost. Jakmile si tělo zvykne na látku, která vyvolává změny psychického stavu, potřebuje pak k témuž efektu stále větší množství této látky.

   Závislost je návyk na látku, která zasahuje do chemických procesů organismu a tak mění příjemcův psychický stav. Takto účinkují všechny zakázané drogy, např. hašiš, kokain, crack ( derivát kokainu, který se kouří ), LSD a heroin. Podobné účinky mají ovšem i lékařem předepsaná sedativa, prášky na spaní a také nikotin v cigaretách a kofein v kávě.

   Je známo, že vůči těmto látkám získává člověk „ toleranci „. Např. alkoholik začíná potřebovat rum či dva navíc, kofeinista si dělá čím dál silnější kávu a kuříák vykouří stále více cigaret. Nakonec se tento proces obvykle zastaví, závislost však vstoupí do další fáze. V případě, že závislý nedostane dávku, na kterou má vytvořený návyk, objeví se abstinenční příznaky.

   Mezi těmito příznaky mohou být žaludeční bolesti, úzkost, nechutenství, bolesti hlavy, nespavost, svalové křeče, nevolnost a zvracení, bušení srdce, záchvaty paniky, třes, pocení, a plačtivost. V těžkých případech může dojít k záchvatům křečí a halucinacím – postižení obvykle vidí něco děsivého, avšak neskutečného.

   V tomto stadiu musí závislí dál užívat svou návykovou látku jen proto, aby se cítili normálně. Tak vzniká začarovaný kruh. Vyléčit závislost znamená přestat užívat jakoukoliv návykovou látku a vyhnout se zbytečně předepisovaným lékům od lékaře, které jsou potencionálně návykové. Znamená to přestat kouřit, a omezit alkohol na rozumnou míru a pít méně stimulačních nápojů jako je káva nebo čaj.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest

Komentáře