Pojem testosteron jste již určitě minimálně zaslechli. Většina lidí si ho spojuje s muži, kteří mají sexappeal a jsou lákadlem pro nejednu ženu. Pro jiné je zase synonymem pro zvýšenou agresivitu. Jedná se ale spíš o vedlejší projevy tohoto hormonu, jeho úloha pro mužský organismus je daleko významnější.

O to větší problémy mohou nastat v případě, kdy se jeho hladina v krvi začne snižovat, což se zpravidla začíná dít právě pro třicítce. Nicméně není potřeba nic vzdávat předem.

testosteron - mužský hormon

Jak jsme již zmiňovali, testosteron není jen o dominantnosti. Svou podstatnou roli hraje zejména při spermatogenezi, pomáhá předcházet chorobám srdce a osteoporóze a zlepšuje prostorovou orientaci (ano, přesně díky tomu umí muži lépe parkovat než ženy).

Úbytek jeho tvorby pomalu začíná po třicítce, konkrétní příznaky se však projeví až mnohem později. Většinou to bývá v období andropauzy, tedy kolem 50. roku života.

Víme již tedy, co nás čeká, zbývá ještě dodat, co se s tím dá dělat.

1. Dostatek zinku

Zinek je často označován jako mužský minerál a ne nadarmo. Jeho dostatečné množství v jídelníčku totiž velice pozitivně ovlivňuje hladinu testosteronu. Na vašem talíři by proto neměl chybět dostatek masa, ryb, mořských plodů, mléka, sýrů či ořechů. Na své si přijdou i milovníci hořké čokolády, zejména té s vysokým obsahem kakaa (cca 90 %). Nic se ale nemá přehánět, proto by maximální denní dávka zinku neměla přesáhnout 40 mg.

2. Zelenina

hodně zeleniny

U jídelníčku ještě chvíli zůstaneme. Mezi potraviny, po kterých vám hladina testosteronu opět poroste, patří také kapusta, zelí, brokolice a kedluben. Zvažte i zařazení česneku jakožto zdroje alicinu.

3. Dostatek sluneční energie

Divili byste se, jaké zázraky dokáže s člověkem udělat trochu slunečního svitu. Budete-li se v dostatečné míře pohybovat venku na přímém slunci, podpoříte správné vstřebávání vitamínu D, který je pro tvorbu testosteronu dalším klíčovým prvkem.

4. Dostatek pohybu a sexu

Aby se testosteron do těla správně uvolňoval, je potřeba zejména se dostatečně hýbat. Vhodný je v podstatě jakýkoliv sport, důležité je, aby vás bavil a po měsíci neomrzel. Neméně důležitá je i pravidelnost a to alespoň 4-5x týdně.

Kdo se bojí, že ho například běhání po lese zbytečně vyčerpá a v ložnici bude rád, že si sotva lehne, je na omylu. Naopak. Zvýšená tělesná aktivita zaplaví vaše tělo testosteronem, který vás příjemně nabudí.

TIPTestosteronové injekce vám vrátí sílu do života

5. Minimum stresu

Že unáhlený a stresující způsob života není dvakrát prospěšný našemu zdraví, asi už nikoho nepřekvapí. Málokdo s tím ale něco skutečně dělá. Nemusíte přitom hned podávat v práci výpověď. Stačí, když si během náročného dne dokážete udělat alespoň hodinu čas sami pro sebe.

Méně stresu

Zajděte si do oblíbené kavárny a přečtěte si novou knížku, pusťte si oblíbený seriál, nebo prostě jen seďte a přestaňte řešit okolní problémy. Uvidíte, že se časem začnete cítit mnohem více odpočatě. Nedoporučujeme ani dlouho ponocovat, 7-8 hodin kvalitního spánku denně je základ.

6. Doplňky stravy

Za zvážení také jistě stojí doplnit zmíněné aktivity a pestrý jídelníček o vhodný doplněk stravy. Řada z nich byla vyvinuta speciálně pro muže po třicítce a krom zvýšení hladiny testosteronu podporují například i růst svalové hmoty, rovnováhu metabolismu tuků, přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání či odstraňují problémy s erekcí.

Foto: testomax.cz