Život tvoří mnoho věcí, je nádherný, kouzelný a úžasný, ale je jedna věc, které se od něj nikdy nedočkáme.

Je nelítostný, nedá se podplatit a nikdy nebude lehký. Jsou časy, kdy je tento jednoduchý fakt evidentnější než obyčejně, když máme pocit, že pokaždé, když vstaneme, nás život shodí zpět na studenou zem.
William Beteet, který se nazývá líným filozofem, dal dohromady seznam krutých pravd, které si musíme uvědomit (a pokud si je neuvědomíme nyní, život nás je i tak naučí), abychom mohli být silnější a přežili všechny ty věci, které na nás život hodí.

Každý, koho milujete, umře


Zní to sice ponuře a morbidně, ale když si uvědomíte tento jednoduchý fakt, když přijmete realitu, že jednou své milované ztratíte, pomůže vám to prohloubit a více oceňovat vaše vztahy s nimi. Lidé berou své blízké jako samozřejmost a když jednou odejdou, cítí ztrátu a lítost nad tím, že s nimi nestrávili více času, když mohli. Vaši přátelé, rodiče, sourozenci – nikdy nevíme, kdy je vidíme naposledy. Kdy jste volali svým rodičům? Kdy jste si vyrazili s vašimi přáteli? Využijte čas, který máte, jak nejlépe umíte. Naše vztahy s jinými lidmi jsou jednou z nejdůležitějších věcí, které nám život nabízí a měli bychom se z nich radovat co nejvíce.

My sami dáváme našim životům smysl
Buddhisté věří, že náš život si tvoříme sami – našimi rozhodnutími, skutky a našimi myšlenkami. Vést smysluplný život je tedy volba, kterou musíme udělat my sami. Nemusíme jít do světa a skončit světový hlad, aby měl náš život nějaký smysl. Prodavač v potravinách se může cítit stejně plnohodnotně jako CEO velké firmy. Často se příliš zaměřujeme na všechny ty věci, které nemáme a proto nevidíme ty, které máme a které mohou učinit náš život šťastným. Věci, které chceme způsobují, že náš život se zdá takový prázdný.

Perfektní partner neexistuje
Mnoho lidí fantazíruje o dokonalém románku jako z filmu, o lásce, která nás srazí na kolena, vše bude najednou jasné a barevné, a my na konci dne odjedeme do západu slunce i s naší druhou polovičkou a budeme žít šťastně až do smrti. Skutečnost je ale často úplně jiná a my zjistíme, že náš partner zcela přesně nekoresponduje s našimi vysněnými ideály.
Neznamená to, že bychom se měli rozejít a čekat na toho pravého, protože ten pravý neexistuje. Vztah nemůže fungovat jen tak z ničeho – představte si to jako umělecké dílo; vy i váš partner musíte pracovat společně na tom, aby vypadalo nádherně.
Můžeme se cítit ve vztahu šťastně, ale nemůžeme očekávat, že to přijde samo! Nemůžete jen brát, musíte do toho citu mezi vámi občas i něco vložit.

Život je hra
Proč bychom měli celý náš život kráčet po špičkách a dávat pozor, jestli něco nezkazíme? Život je proces a musíme se učit z vlastních chyb, musíme nabýt zkušenosti na to, abychom přestali věci kazit.

Měli bychom na život myslet jako na hru, rozhodněte se, co od něj chcete, naučte se pravidla a jděte do toho.
Nikdy nemůžete ničeho dosáhnout a nikdy nebudete úspěšní, pokud se bojíte hrát. Slyšeli jste snad někdy o někom, kdo se stal skvělým fotbalistou, aniž byť jen položil nohu na hřiště? Předpokládám, že ne.

Vše jednou končí
Tato pravda je trochu podobná té první, ale o něco hůře se poslouchá. Vše končí. Nic netrvá věčně. Budeme mladí a krásní pouze chvíli a pak zestárneme. Zamilujeme se a láska pomine, nebo ztratíme ty, které jsme milovali. Budeme žít a pak umřeme, stejně jako všichni ti lidé před námi, kteří také žili, milovali, uspěli, zklamali a pak zemřeli. Musíme pamatovat na to, že nejsme jiní.
Ale místo toho, aby nás tato skutečnost deprimovala, bychom se měli cítit vděční, posílení a nadšení, protože pokud by věci trvaly navěky, co by je udělalo výjimečnými? Plynoucí čas a konce dodávají věcem na hodnotě. Musíme oceňovat všechno.

Milujte malé věci
Jelikož víme, že všechno jednou skončí, víme i to, že musíme milovat všechno, co nám život nabízí. Věci se mohou stát všedními, pokud se na ně bude dívat někdo, kdo je bude vnímat jako součást „denní rutiny“.
Věci kolem nás mohou být krásné, pokud jim to my sami dovolíme – jděte do školy nebo práce jinou cestou než obvykle, pozorujte svět kolem sebe, lehněte si na trávu a pozorujte oblaka či hvězdy. Buďte romantičtí a svět se vám vždy bude zdát magický. Přestaňte spěchat a užijte si ho!

Buďte realista
Ačkoli bychom neměli brát život příliš vážně, je také důležité, abychom nenechali náš pravý mozek za kormidlem celý den. V životě jsou věci, na které potřebujeme analytickou část našeho mozku a zamyslet se, že jsou krásné (nebo ne) prostě nestačí.
O velkých věcech se nedá jen snít, musíte také jednat a logicky myslet, pokud jich chcete dosáhnout. Člověku, který se chce stát slavným spisovatelem, nestačí napsat pár slov a BUM!, najednou je z toho bestseller. Tak to nefunguje.
Psaní potřebuje čas, musíte mít promyšlený děj, dokončit první verzi, pak ji upravit, najít vydavatele … Většina velkých věcí potřebuje náš čas a energii na to, aby se staly realitou.

Najděte si cestu nebo si přestaňte stěžovat
Téměř každý z nás již pravděpodobně potkal někoho, kdo nedělá nic jiného, jen si stěžuje na to, jak se jeho život nevyvíjí tak, jak by to chtěl.
Buď jejich neustále stěžování si budeme ignorovat, nebo se spolu s nimi budeme cítit frustrovaní. Často si říkáme „Pokud je to tak rozčiluje, proč něco neudělají? Proč neudělají něco proto, aby to změnili? „Ale buďme k sobě upřímní: jsme skutečně jiní? Neděláme ve skutečnosti totéž? Vždyť kolikrát jsme si stěžovali na učitele. „Jeho testy nedávají smysl, nikdy nevím, co od nás chce.“ Nebo „Toto nedokážu, nemám na to.“ Pravdou je, že stížnostmi a reptáním jen málokdy něco vyřešíte a dost často nás to je zdržuje.
Musíme být aktivní a pozitivní. Musíme věřit tomu, že najdeme způsob, najdeme cestu, jak změnit věci, které nás dělají nešťastnými. Stížnosti si můžeme nechat pro sebe.

Zdroj: www.electropiknik.cz

Komentáře