Pořádek v hlavěNěkdy už je toho na nás někdy prostě moc a je potřeba si trochu uklidit. Ne však u sebe doma, ale ve své hlavě. Jak na to a jak si svůj pořádek udržet se dozvíte právě teď.

Jasné hranice

Pokud se často cítíte přetažení nebo se příliš stresujete, pak si začněte zcela jasně vytvářet hranice mezi tím, kdy ještě pracujete, kdy se věnujete rodině a domovu a kdy začíná Váš volný čas jen pro sebe. Někomu vzájemné prolínání se těchto různých světů nečiní výraznější problém, pro jiného se to ale může lehce stát důvodem k zvýšené únavě, nervozitě, špatnému spaní nebo problémům ve vztazích.

Přehledy a seznam

Seznamy Vám pomohou přesunout věci, které nosíte v hlavě – jinam. Ať už si zapisujete do deníčku, na nástěnku, do počítače nebo telefonu, snažte se mít vždy jedno místo, kde svoje nápady, povinnosti a úkoly shromažďujete. V jednoduchosti je větší řád i přehlednost.  Nenoste zbytečně v hlavě navíc to, co nepotřebujete. Vaše mysl se tak odlehčí a bude mít možnost soustředit se i na jiné věci.

Trénink mozku

Aby Vaše hlava mohla stále dobře fungovat, je třeba ji udržovat za pomoci tréninku. Paměť a mozek potrénujte za pomoci kvízů, her, studia nového cizího jazyka atd. Nedovolte hlavě, aby zbytečně zahálela.

Na druhou stranu dejte mozku vždy dostatek času všechny události v klidu zpracovat, je v činnosti 24 hodin denně, totiž i ve spánku a proto mu dopřávejte i chvíle odpočinku při poslechu hudby, při sportu apod.

Občas vypněte

I hlava chce a potřebuje někdy svůj klid. Zkuste si uvědomit, co je Vám příjemné a u čeho rozhodně vypnete, ať už je to uklidňující hudba, film nebo třeba cvičení jógy, dopřejte si je alespoň jednou až dvakrát týdně. Nejlépe dejte hlavě odpočinout alespoň na malou chvíli každý den.

Méně je někdy více

Máte-li pocit, že je toho na Vás moc, zvolněte. Je lépe stanovit si dva nebo tři úkoly na den a splnit je, než si jich naplánovat spoustu a nedokončit ani jediný z nich.

Uvědomte si svoje Já a poznejte sami sebe

Řídit se různými poučkami, návody a doporučeními pro spokojenější život má svoje výhody, ale nejdůležitější je, poznat sám sebe. Vypozorujte přímo sami na sobě, jak se Vám pracuje nejlépe, co Vám dělá radost. Pokud ustavičně myslíte na nepříjemné věci, pak je o to více udržujete v aktivitě. Přestanete-li se jimi tolik zaobírat, pak jim dáte méně prostoru a ony tak nebudou mít možnost se tolik rozpínat. Podobné je to i s emocemi.

Myšlenkové mapy

Vytvořit si myšlenkovou mapu pomocí tužky, papíru a pastelek je docela jednoduché a pomůže Vám zpřehlednit Vaši aktuální situaci nebo plány. Do středu papíru si zapište nebo zakreslete hlavní myšlenku. Zapisujte další myšlenky, které Vás k centrální myšlence napadají, používejte barvy, které dodají mapě energii a oživují Vaši kreativitu. Jednotlivé větve můžete propojovat i mezi sebou, ke každé větvi připište klíčové slovo.

Potěšte sebe i svoji mysl

Každý den si udělejte nějakou malou radost, něčím se potěšte a před spaním si zkuste vybavit 3 věci, za které jste vděční nebo které Vám zvedly náladu. Zkuste se každý den alespoň o malý krůček přiblížit nějakému svému zatím nesplněnému snu. Svoji mysl potěšíte i tím, že rozbijete zažitý stereotyp – rozšíříte tak svoji komfortní zónu a probudíte v sobě odvahu.

© Jana Ducháčková