Běhání je čím dál populárnějším sportem a není divu. Pro tělo jde o jeden z nejpřirozenějších pohybů, člověk běhal už odpradávna. Prakticky od pravěku, když si potřeboval ulovit jídlo či utéct před nebezpečím. Kromě toho jde o poměrně levný sport, který se dá provozovat všude, nepotřebujete k němu žádné drahé vybavení.
Základem jsou samozřejmě správné běžecké boty. Ať už vybíráte dámské nebo pánské běžecké boty, zvolte je především podle terénu, ve kterém nejčastěji běháte. Pokud však nejste úplní začátečníci, budete pravděpodobně potřebovat i nějaké další vybavení.
Neexistuje špatné počasí, jen špatné vybavení
Běhat se dá v jakýchkoliv podmínkách. Ve sněhu a také v dešti, pokud tedy zrovna nejste svědky úplného slejváku. Za slunečného počasí můžete jít běhat i v tom nejobyčejnějším vybavení, do deště potřebujete speciální výbavu. Základem je samozřejmě dobré běžecké oblečení.
Běhat v nepromokavých kalhotách je nesmysl, tady si prostě nepomůžete, zvolte klasické kraťasy či legíny. Promoknou, nohám to ale tolik nevadí. Mnohem důležitější je nepromokavá běžecká bunda.
Bundy na běhání bývají velmi lehké. Jde o větrovky, které sbalíte do miniaturního sáčku. Nezapotíte se v nich, vlastně ani příliš nezahřejí. To ale není účelem. V bundě se běhá právě tehdy, když hrozí déšť.
Klasická dámská nepromokavá bunda, v níž chodíte na turistiku, tedy vhodná není. Pořiďte si opravdu přímo běžeckou, která je lehká jako pírko. Můžete sáhnout po bundě od některé ze značek, jež se věnují přímo běhu – třeba Inov-8 či Dynafit. Pěkné a lehké větrovky vhodné na běhání však vyrábí i Nike či Adidas, a to v nižších cenových relacích.
Na delší výběhy se nezbytností běžecký batoh
Patříte k pokročilejším běžcům, častokrát si střihnete třeba 20 km a rádi běháte v přírodě či v horách? Pak už jste nejspíš řešili, jak si s sebou vzít vodu a nějakou tu tyčinku či gel na dodání energie. K tomu existují běžecké batohy a vesty.
Rozdíl mezi batohem a vestou
Potřebujete-li si vzít například jen hydrovak s vodou a malou tyčinku na občerstvení, bude vám stačit vesta. Na rozdíl od batohu lépe drží na těle, běhá se s ní doopravdy pohodlně, protože ji máte oblečenou na sobě jako další vrstvu. Ano, s vestou vám bude tepleji a budou se vám více potit záda, s tím počítejte.
Běžecký batoh je pak o něco větší, nabídne více prostoru, takže si do něj dáte třeba i tu nepromokavou bundu. Stále ale nejde o klasické batohy, nýbrž o batohy, jež se velmi podobají vestě. Pravdou je, že rozdíly mezi vestou a batohem se tak nějak stírají.
Tip: Alternativní možností, pokud si s sebou potřebujete vzít například jen telefon a jednu menší láhev s pitím, mohou být běžecké ledvinky a pásky. Ty jsou skvělé, když chcete někam dát opravdu pouze drobnosti. Čím méně toho na sobě máte, tím lépe, to platí u běhu vždy.
Co hledat u běžeckého batohu či vesty?
V prvé řadě je důležitá velikost vesty. Musí pevně obepínat váš trup, jinak se vám s ní bude běhat špatně. Dále si pohlídejte množství kapes. Čím více, tím lépe. Vhodné jsou také různé gumičky a šňůrky zvenčí, které umožňují připevnit další věci od hůlek třeba až po oblečení. Třeba takové zpocené tričko se hodí zavěsit na vestu zvenčí.
Důležité je, kolik vody jste schopní do vesty či batůžku dát. Například běžecký batoh Dynafit Vert 6 je druhým nejmenším batohem z rodiny Dynafit Vert, přitom nabídne místo na hydrovak a dvě kapsy na láhev o objemu 250 ml. Přitom váží jen 180 gramů.
Co dalšího se na běhání hodí?
Jakmile se přehoupnete k větším vzdálenostem, množství vybavení se rozroste. Vhod přijde třeba nějaká ta kšiltovka, ať máte ochranu proti slunci, případně čelenka, jež zabrání tomu, aby vám kapal pot z čela do obličeje. Při trailovém běhu v horách oceníte hůlky. Kromě samotné vesty budete potřebovat i hydrovak či lehké lahvičky, do nichž si nachystáte vodu. Stále se však běh řadí k méně finančně náročným sportům.