Bioenergetika vychází z práce a poznání velkého rakouského psychoanalytika Wilhelma Reicha, kterou dále rozvinul jeho žák americký lékař a psychoterapeut Alexander Lowen. Ten spolu s Johnem Pierrakosem rozvíjel svou vlastní vědeckou praxi, jež vyústila v padesátých letech ve vytvoření nového psychoterapeutického směru – bioenergetické analýzy.
Podle A.Lowena každý člověk disponuje životní energií, tato energie však může být blokována vnitřními zábranami. Některé nepříjemné zážitky, např. z ranného dětství, se zachytí v našem těle a tím se vytvoří tzv. energetický blok zvaný svalový pancíř, který dále negativně ovlivňuje základní model výroby a distribuce energie v těle. Tyto bloky vyvolávají především úzkost a strach. Ačkoli každý má problém v jiné oblasti proudění, úzkost a strach stojí za vším. I když se tedy bojíme energii vydávat směrem k druhým nebo naopak přijímat do sebe, příčina je stejná. A.Lowen dokonce vytvořil typologii osobností podle toho, ve kterém směru proudění energie stojí blok.
Člověk s dostatkem energie se pohybuje uvolněně, lehce, harmonicky a klidně. Působí vitálně a radostně. Naproti tomu člověk s nedostatkem energie mívá mnohdy škubavé pohyby, které působí napjatým, trhavým dojmem. Takový člověk bývá hyperaktivní nebo netrpělivý, často je tato nadměrná aktivita používána jako obranný mechanismus proti depresi. Hlas bývá někdy tlumený, působí naopak “šedě”. V současné době je bezpočet takových lidí s nízkou hladinou energie, kteří bojují s chronickou únavou a frustracemi.
Bioenergetika je terapií a jejím terapeutickým úkolem je zvyšování hladiny energie člověka a jejího volného proudění v těle. Cílem je osvobodit člověka od zafixovaných traumatických zážitků z minulosti, jež se projevují jako křečovitost a chronické napětí v těle. Toto chronické napětí se objevuje ve svalstvu brady, krku, svalech ramen, hrudníku a zádovém svalstvu, svalstvu břicha i svalstvu v pánevní oblasti a je výsledkem emociálních konfliktů, které mohou zasahovat až do našeho dětství. Důsledkem je pak nedostatečné a špatné dýchání, které je stažené a povrchové. Vlivem nedostatečného dýchání dochází ke špatné látkové výměně a poklesu energie. Pomocí bionergetických cvičení je možné uvolnit chronické svalové napětí, svalový krunýř a aktivovat tak v člověku energetické procesy. Cvičení vede k znovunabytí přirozené pohyblivosti a emočního prožívání. Pomáhá rozpoznat člověku jeho zábrany a bloky a uvolňuje svalové napětí, které si člověk neuvědomuje.
Součástí bioenergitiky jsou jednoduchá cvičení, u kterých hraje důležitou úlohu i dýchání. Jednotlivé cviky přispívají k uvolnění životní síly a obnovení energie. Některá cvičení uvolňující tělesná napětí a každodenní stres jsou doprovázena výkřiky jako např. néé a dost apod. Bioenergetická cvičení člověku pomáhají dostat se do kontaktu se sebou samým při pocitu vnitřní prázdnosti, při skleslosti, při pocitech slabosti a úzkosti. Bioenergetika je užitečná nejen pro zdravé lidi, ale pomáhá a je přínosná u mnoha funkčních potíží, např. u problémů s krční a bederní páteří, u sníženého nebo zvýšeného krevního tlaku, u žaludečních obtíží, u funkčních sexuálních poruch a u některých gynekologických obtíží. Dále pomáhá u všech tělesných potíží, které podstatně souvisejí s duševními problémy. U všech závažnějších případů je ovšem nutné cvičení provádět po konzultaci s ošetřujícím lékařem.
Při jednotlivých cvičeních se mohou objevit vibrace, někdy jsou cvičení doprovázena různými dalšími pocity jako např. pulzování, tepání, proudění, mírné mravenčení v břiše, hrudníku nebo končetinách. Tyto pocity jsou reakcemi na uvolňování tělesného a duševního napětí. Při tomto uvolňování napětí se současně vynořují obrazy, fantazie a vzpomínky.
Bioenergetická cvičení se mohou kombinovat se všemi druhy sportu, některá jednoduchá cvičení lze provádět kdykoliv během dne. Bioenergetika chápe životní energii člověka v její dynamické povaze, její volné proudění vnímáme jako příjemný vnitřní pohyb, který se projevuje pohodou a radostí. Bioenergetika pomáhá vidět člověka v realitě jeho těla a učí, jak pomocí práce s tělem pozitivně ovlivnit a změnit kvalitu lidského života.
Autor: Radek Märtl