Pobyt u moře nepřináší jen pocit příjemně strávené dovolené. Moře má také léčivé účinky a může pomoci pacientům s mnoha neduhy. Od alergií a astmatu přes problémy s klouby a páteří až po chronické střevní potíže. Nejnovějším způsobem, jak využít moře pro zdraví, je komplexní léčba mořem neboli talasoterapie.
Příznivé účinky mořské vody znali již antičtí lékaři. Hippokrates radil pacientům koupele v moři a konzumaci mořských ryb. Kleopatra se prý ráda koupala v mořském bahně a léčivou moc moře oceňovali i Římané. Novodobý zájem o terapeutické účinky mořské vody se v Evropě projevuje od počátku osmnáctého století. Lékaři začali pozorovat, že jejich pacienti se po pobytu u moře vracejí osvěženi a s posílenou kondicí. Britové Robert Whitie a John Floyer byli dokonce přesvědčeni, že mořská voda dokáže léčit kuří oka a pohlavní choroby nebo zmírňovat projevy lepry. Odborné články vyzdvihovaly účinky mořské kúry při infekcích, revmatizmu a vyrážkách.
ALERGICI
V dnešní době se pobyt u moře předepisuje především alergikům. Mořský vzduch totiž neobsahuje alergeny jako prach, popílek, roztoče nebo pylová zrnka a na druhé straně je obohacen o soli a stopové prvky, především jód a hořčík. Svěží mořský vzduch rozpouští hleny v dýchacích cestách a aktivuje jemné řasy (cilie), které pomáhají čistit sliznice od prachových částic. Zánětlivé reakce sliznic u moře rychle odezní a astmatici mohou opět klidně spát.
Pobyt u moře obecně zvyšuje odolnost organizmu vůči klimatickým vlivům a změnám teplot. Proto je výhodný i pro jinak zdravé osoby, které přes rok pracují v klimatizovaných místnostech. Právě střídání venkovního klimatu a mikroklimatu na pracovišti je dnes častým zdrojem nachlazení a alergií.
NOVÁ TERAPIE
Řecký výraz pro moře, thalassa, se objevuje v názvu moderní léčebné procedury talasoterapie. V současné době pracuje v Evropě již více než stovka zařízení, která tuto léčbu nabízejí. Většina z nich leží na francouzském pobřeží Atlantiku, některá na německých březích Baltu nebo Severního moře. Kúra trvá obvykle týden a pacient si může vybrat mezi hydroterapií, masážemi, zábaly s mořskými řasami a bahnem, speciálními sprchami a aerosolovými inhalacemi. Talasoterapie se orientuje především na typické civilizační choroby, ztuhlé svaly, nedostatečné prokrvení, zažívací potíže, stres, neurodermitidu a problémy s páteří. Zpočátku byly kúry určeny pouze nemocným osobám, dnes jsou v nabídce i preventivní pobyty.
Tajemství léčebných procedur spočívá v používaných prostředcích. Přírodně čisté mořské dno je bohaté na hořčík a vápník. Zábaly z mořského bahna doplněné o mořské řasy, které aktivují metabolizmus, dokážou mírnit svalové napětí a bolesti kloubů. U žaludečních a střevních potíží nebo při problémech s játry pijí pacienti zředěnou mořskou vodu. U infekcí dýchacích cest se mořská voda nejprve jemně rozpráší a potom ji pacienti inhalují. Nemoci svalů, páteře a problémy s ploténkami pomáhají odstraňovat koupele, při nichž tělo pacienta nadlehčuje slaná mořská voda.
Talasoterapie není chráněným výrobním postupem, a proto ji nabízejí i některá vnitrozemská zařízení. Zastánci čisté procedury však požadují dodržování závazných standardů. Asociace evropských lázní stanovila, že lékařská zařízení provozující talasoterapii nesmí být vzdálena od mořského břehu více než 300 metrů. Pacienti musí dostávat čerstvou mořskou vodu a pohybovat se na mořském vzduchu.
Ve vnitrozemských oblastech lze ovšem využít zkušeností s úspěšnou léčbou na mořském vzduchu a poskytovat zájemcům její obdobu formou haloterapie, tedy pobytu v prostředí solných jeskyní. Ty nabízejí mikroklima obohacené o minerály a stopové prvky podobně jako na mořském pobřeží.
KOSMETICKÝ PRŮMYSL
Z moře a jeho darů má prospěch také moderní kosmetický průmysl. Mořské řasy působí jako antioxidanty a likvidují nebezpečné volné radikály, některé jejich složky zase mohou napomáhat při hubnutí. V současné době se objevují další mořské produkty s novými účinky, hlubinná mořská voda, glykoprotein z jižních polárních moří, mořský kolagen získávaný z kůže mořského jazyku (Solea solea) a chitin z krabů nebo krevet.
Výzkum všech nových látek ještě nebyl ukončen, již nyní je však jasné, že v produktech moře jsou mnohé látky, které našemu tělu prospívají. Některé řasy žijící těsně pod hladinou moře produkují enzym, který pomáhá odstraňovat poškození kůže způsobené zářením UV paprsků.
LÉČIVÉ ŘASY
Řasy zaujímají v nabídce mořských produktů mimořádné postavení. Lékaři ve staré Číně je aplikovali při nemocech štítné žlázy, anglický lékař Richard Russel podával v osmnáctém století obklady z řas při onemocněních kůže a o sto let později se ve Francii experimentovalo s řasami jako prostředkem proti rachitidě. V řadě zemí jsou řasy běžnou součástí stravy, světovým rekordmanem v jejich konzumaci je Japonsko. Na stůl se tu ročně dostane 300 000 tun řas, většinou z mořských farem. Předpokládá se, že právě řasám vděčí japonské ženy za vyšší ochranu proti rakovině prsu a osteoporóze.
Řasy z moře přijímají plochou celého těla minerální látky a stopové prvky a mohou je obsahovat ve vysoké koncentraci. Dosud bylo v mořských řasách identifikováno osmdesát účinných látek, například nenasycené mastné kyseliny nezbytné pro imunitní systém. Řasy dále obsahují vitamin B12 podporující metabolizmus, hořčík na nervy, železo na krvetvorbu a vitamin C pro posílení imunity. Při nádorových onemocněních se využívají řasy jako podpůrné přípravky.
DALŠÍ PRODUKTY MOŘE
Výrobci léčiv se obracejí k moři s nadějí, že tu najdou nové sloučeniny vhodné pro léčbu obtížně léčitelných chorob. Vedle mořských korálů, které produkující protizánětlivé substance, se jejich zájem obrací třeba k mechovkám (Bryozoa), jejichž tělo obsahuje přírodní látku schopnou likvidovat zhoubné krevní buňky nebo k zejům (Aplysia), kteří by měli pomoci při léčbě rakoviny kůže. Novozélandská mušle Perna canaliculus možná jednou usnadní život pacientům s artrózou nebo revmatizmem. Vědci z USA ohlásili u jedné červené řasy objev bílkoviny, která údajně blokuje přenos viru HIV. V Japonsku určili u jiné mořské řasy sloučeninu, která může zamezit rozmnožování původce spavé nemoci. Antimikrobiální účinky některých řas by mohly pomoci při řešení rostoucí rezistence bakterií na běžná antibiotika.
(ak)