Každého z nás, nebo téměř každého z nás pobolívají záda. Tato bolest se odehrává převážně v dolní polovině zad.
Příznaky
1. akutní a chronické bolesti dolní části zad
2. bolesti mohou být rozptýlené nebo v jednom určitém místě
Riziková skupina
Bolesti dolní části zad postihují čtyři z pěti obyvatel České republiky.l Obtíže se zhoršují s věkem, chronické problémy má polovina české populace nad 60 let. Mezi rizikové faktory patří únavy, nedostatek spánku, chybné držení těla, těhotenství, obezita, sedavý způsob života a duševní problémy. Hlavní příčinou těchto bolestí je artróza a osteoporóza. Některé problémy vznikají v závislosti na pracovní činnosti, např. při dlouhodobém sezení nebo těžké fyzické práci.
Průběh onemocnění
Většina obtíží vzniká v důsledku blokád a svalových stahů. Pokud se objeví bolesti do 24 hodin po zvedání těžkého břemene, mohlo dojít k vyhřeznutí ploténky, natržení svalu nebo nebo natažení vazů. Ploténka je pružná destička, uložená mezi každým párem obratlů, při vyhřeznutí může tlačit na nerv. Šlachy jsou pevné vazivové pruhy spojující páteř. Druh bolesti napovídá o jeho původu: zatímco bolesti způsobené diskem, svalové a další mechanické problémy ustupují v klidu a zhoršují se při pohybu, orgánové nemechanické ) bolesti působí výrazněji v noci.
Svépomoc
Vezměte si acylpyrin, ibuprofen nebo jiné nesteroidní antirevmatikum. Při silných bolestech zůstaňte ležet jeden až dva dny v posteli. Lehněte si na záda nebo na bok na pevnou podložku a podložte si pokrčená kolena polštářem, můžete ležet i na břiše. Používejte ohřívací dečky, ledové obklady nebo obojí střídejte.
Po odeznění bolestí začněte záda procvičovat. Pokud během cvičení pocítíte bolest, ihned přestaňte.
Léčba
Pokud bolest neustoupí do dvou týdnů nebo při opakovaných obtížích, navštivte lékaře. Jsou-li bolesti spojeny s poruchami močení a střevní inkontinencí, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě.
V tomto případě lékař vyšetří páteř, nervové reflexy, nechá provést rentgenové snímky, vyšetření počítačovou tomografií, magnetickou rezonancí, zhodnotí kostní hustotu a nervový a svalový aparát.
Léky
Mírné bolesti dostatečně tlumí v lékárně dostupná analgetika a pokud bolest neustupuje, může lékař předepsat silnější preparáty. K útlumu zádových bolestí se také používají léky uvolňující svalové napětí ( relaxancia ) a injekčně aplikované kortikoidy. Při duševním napětí se podávají antidepresiva, která navíc podporují spánek.
Mechanická léčba
Znehybnění fixací nebo trakcí se obvykle provádí při úrazech páteře. Manipulace postiženou oblastí je vhodná při svalových stazích, ale může poškodit artrotický kloub nebo způsobit prasknutí disku. Běžnou součástí léčby bývá fyzioterapie.
Operace
Operaci obvykle vyžadují úrazy a těžké vyhřeznutí plotének. Volba operační techniky je závislá na příčině a místě postižení. Ale lze říci, že stále častěji se využívají mikrochirurgické postupy.
VAROVÁNÍ !
Klidový režim na lůžku při bolestech páteře se oproti dříve doporučovanému týdnu zkrátil na jeden až dva dny, nejvíce však tři dny. Dlouhodobá nečinnost výrazně oslabuje zádové svalstvo.
Alternativní postupy
Akupunktura
Používá se samostatně nebo kombinaci s jinými postupy. Pokud se nedostaví úleva po šesti aplikacích, další vám pravděpodobně nepomohou.
Alexandrova technika
Základem této techniky je úprava pohybových návyků a správného držení těla.
Chiropraxe
Manipulace páteří mohou zmírnit obtíže, ale v některých případech situaci zhoršujíá. Chiropraxi by měl vždy provádět odborník.
Masáže
Uvolňují stažené svaly, používají se obvykle v kombinaci s jinými postupy. Lékařskou konzultaci vyžaduje hluboká masáž – rolfing, která může výhřez zhoršit.
Fyzioterapie
Fyzioterapie je součástí léčby mnoha bolestivých onemocnění zad včetně vyhřezlých plotének a rehabilitace po operaci páteře. Využívá ultrazvuk, horké a studené obklady, diatermii, masáže a cvičení a zlepšuje pohybové návyky.
Iva Hédlová podle Reader´s Digest