Zdroj: freeimages.comBlíží se nejvíce stresující období roku. Od listopadu až do Vánoc mnozí ještě zrychlujeme běh po obchodech, ženy navyšují počty hodin strávených u trouby. Několik dnů se přejídáme a následně si slibujeme, že od Nového roku všechno zlepšíme. Po týdnu snažení se většinou vracíme do normálu, kdy zase jen počítáme čas do další oslavy nebo dovolené.

Je možné omezit následky komerčních svátků nebo udělat každý den šťastný bez ohledu na datum? Určitě ano. K tomu nabízím několik praktických doporučení, která lze snadno začlenit do našich všedních dnů.
 

1.    Pohodový začátek

Vstávejte o něco dříve.Užijte si získaný čas, abyste se rozhýbali u otevřeného okna, proběhli se naboso na zahradě nebo se jen protáhli a připravili snídani o něco poklidněji. Pohodově nastartujte den – namísto ranní honičky po bytě, útěku bez snídaně a doběhu do práce bez toho, že by se vaše tělo a duše vůbec probraly.
 

2.    Jídlo bez rušení

Při obědě vypněte veškerou elektroniku, nesledujte žádnou obrazovku a užívejte si jídla. Sebezdravější jídlo, které zhltnete v poklusu nebo bezmyšlenkovitě před děsivými zprávami či hloupými texty, vám nijak neprospěje. Naopak zklidnění při jídle může vést ke zdravějšímu výběru a lepšímu trávení.
 

3. Pohyb bez diskuze

Během každého dne je potřeba se hýbat. Nejlépe každou hodinku alespoň nějakou minutu. Vstaňte od počítače, zalejte kytky v kanceláři sobě i kolegům, nechávejte si telefon na sousedním stole nebo ve vedlejší místnosti a vždy k němu vstávejte. Naplánujte nějakou pracovní schůzku ve stoje anebo dokonce na procházce v blízkém parku.

K běžným pohybům ideálně přidejte procházku po práci, jiný den dvacet minut intervalového tréninku. Někdy odházejte sníh a někdy jeďte na vyjížďku na bruslích, skákejte na trampolíně nebo si s dětmi zakopejte do míče.
 

4. Zážitek jako norma

Zkuste každý den něco nového nebo neobvyklého, i kdyby to měla být naprostá drobnost. Nečekaně zavolejte kamarádce, darujte kolegyni skleničku kysaného zelí z vašeho domácího soudku, přečtěte si báseň anebo udělejte s dětmi táborák na zahradě. Zatančete si v kuchyni mezi vařením, utrhněte si větvičku se šípky, do kalendáře namalujte obrázek nebo rozprašte aroma olej po bytě.
 

5. Jídelní požitek denně

Dopřávejte si pravidelně něco zdravého, co zároveň skvěle chutná. Stačí jen do džbánku s vodou přidat pár lístků voňavé máty, na podzim si za několik minut udělat dezert z pečených jablek, v jídelně nebo restauraci si dopřejte zeleninové jídlo nebo si občas kupte fresh juice.
 

6. Plán na den

Každý den před spaním anebo ráno před zahájením práce si připravte svůj „To-do list“, plán na daný den. Nejlépe uděláte, když do něj začleníte několik svých profesních úkolů a přidáte pár privátních cílů – od těch nejběžnějších povinností, jako je rozeslání vánočních přání anebo nalezení receptu na zdravé cukroví, až po netradiční, jako třeba udělat si několik dřepů během dne. Do seznamu si můžete dát i všechna rozhodnutí pro naplnění šesti dalších doporučených zvyků. Přes den poté postupně zvládejte vše naplánované pro práci i pro sebe.
 

7. Poděkování před usnutím

Nejlepším ukončením dne je vyjádření vděčnosti za zvládnuté i prožité. Poděkujte za to, co se povedlo, promyslete, jak své štěstí můžete předávat dále. A jak se těšíte na další den.

Společným bodem všech doporučení je trénink uvědomění vlastních rozhodnutí a aktivit. Módní přehlušení každého momentu zvuky ze sluchátek anebo snímky z obrazovky nám bere možnost vnímat reálný svět, ve kterém se právě pohybujeme. Vnímat vítr, slunce, zpěv ptáků, hluk blížícího se auta anebo třeba volání o pomoc, vůni z blízké pekárny. Vnímat krásné budovy, dobré lidi a místa, která míjíme. Náš svět se mění každým okamžikem a je škoda si jej neužívat. Malé obyčejné chvilky naplní život více než pár hodin blýskavých oslav.