Nohy nás nosí celý den, a proto jim musíme věnovat stejnou péči jako například rukám, vlasům nebo pleti. Jejich důležitost si zvlášť' uvědomíme ve chvíli, kdy se dostaví nejrůznější potíže – křečové žíly, zarůstání nehtů, kuří oka a jiné zdravotní problémy. Těm však můžeme předejít.
Nehty
Pokud trpíme častým zarůstáním nehtů, je nutné navštívit odborníka, tedy pedikéra. Stává se, že nehet zaroste pouze občas a mnohdy je to důsledek především špatného stříhání. Protože zarostlý nehet může způsobit zánět, je nutné jednat rychle. Děje se tak většinou na palcích a jedná se o nejčastější onemocnění nehtů. Opět máme několik možností, jak problém odstranit. Navštívíme buď pedikéra nebo se o nápravu pokusíme sami. Nohy nejprve na nějakou dobu napaříme v teplé vodě, nejlépe s přísadou heřmánku. Pak nůžkami opatrně odstraníme část, která se vklínila do kůže. Postiženou část palce potom ošetříme běžným způsobem. Nejlépe opět heřmánkovou mastí. Můžeme si udělat i zábal, který necháme působit přes noc. Předejít zarůstání můžeme správným zastřihováním. Nestříháme je moc nakrátko a okraje zabrousíme pilníčkem.
Kuří oka
Kuřích ok je několik typů. Pokud se nám již vytvoří, je dobré opět navštívit pedikéra. O odstranění se můžeme také pokusit sami. Běžně jsou v prodeji náplasti na kuří oka a jsou často velmi účinné. Náplast nalepíme na postižené místo a necháme působit. Pak jde kuří oko poměrně snadno vyloupnout. Po zákroku nohu opět ošetříme bylinkovou mastí.
Křečové žily
Jedná se o onemocnění velmi časté, zvláště u žen. Vznikají městnáním krve v dolních končetinách v důsledku špatného odtoku krve. Toto postižení může mít několik příčin. Mohou být dědičné, ale vznikají především v důsledku otylosti, v těhotenství a u povolání, kde jsou nohy hodně namáhány. Zde je velmi důležitá prevence. Pokud nohy příliš namáháme, je nutné jim poskytnout odpočinek a sice tak, že v leže umístíme nohy ve vyvýšené poloze. Pomáhá také masáž a sprcha, kdy střídáme vlažnou vodu s teplou. Pokud se křečové žíly přece jen objeví, je nutná návštěva lékaře, který poradí, jak dál postupovat. Při křečových žilách a zánětu žil pomáhá měsíčková mast. Můžeme si ji vyrobit sami nebo zakoupit v lékárně. Aplikujeme ji několikrát denně na postižené místo. Velmi účinný je také kostival lékařský, kdy používáme bud' tinkturu nebo obklady.
Paty
Kůže na nich rohovatí a potom praská. Navštívíme opět bud' pedikéra nebo se můžeme o nápravu pokusit sami. Paty ošetřujeme pravidelně pemzou a následně nějakým zvláčňujícím krémem s hojivými účinky. Používáme heřmánkovou nebo měsíčkovou mast. V žádném případě tvrdou kůži neodstraňujeme odstřiháváním nebo jiným násilným způsobem. Může dojít k bolestivým zánětům a kůže stejně opět naroste v ještě silnější vrstvě. Stále musíme dbát na to, aby kůže nevysychala a byla vláčná.
Otoky
Mohou mít různé příčiny (jsou průvodním jevem onemocnění některého důležitého orgánu – srdce, ledviny apod.) nebo vznikají v důsledku únavy nohou. Pomáhají masáže a koupele. Nejlepší jsou teplé lázně s přísadou heřmánku, jitrocele nebo kombinací obou bylin. Dopřáváme ji nohám tak často, jak jen můžeme.
Autor: Jana Macháčková