Ten je doplněn o několik důležitých látek, které působí cíleně na klouby, jmenovitě na prevenci a zmírnění průběhu nejběžnější degenerativní choroby kloubů – artrózy.

   Osteoartróza je degenerativní kloubové onemocnění způsobené úbytkem kloubní chrupavky, změnami postihujícími kloub, okolní kosti, vazivo a měkké části v okolí kloubu. Nejčastěji postihuje bederní a kolenní klouby, může se však vyskytnout i na kloubech rukou nebo na páteři. Protože artróza je onemocnění, které souvisí se stárnutím, postihuje 70 % padesátiletých lidí a až 90 % sedmdesátiletých. Je to chronické onemocnění, které člověka přímo neohrožuje na životě, ale snižuje pohyblivost, působí bolesti a tím snižuje kvalitu života.

   Mezi základní příznaky začínající artrózy patří:

 • citlivost na chlad a změny počasí
 • ztuhlé klouby na počátku pohybu
 • bolesti při změně polohy
 • bolesti při pohybu (ve vyšších stádiích i v klidu)
 • bolesti při námaze kloubu
 • bolesti svalů a výrazné snížení pohyblivosti
 •    Osteoartróza má dva základní typy:

  1. primární – příčina je neznámá
  a. lokalizovaná – postižené jsou jen některé klouby
  b. generalizovaná – najednou jsou postižené více než tři klouby

  2. sekundární – druhotná, vzniká na základě poškození kloubu úrazem, vývojovou vadou, metabolickým nebo endokrinologickým onemocněním.

     Vznik artrózy způsobují:

  1. vnitřní faktory – genetické. Příkladem je postižení koncových kloubů prstů rukou, takzvaná Heberdenova artróza, která je ze 70 % podmíněna dědičně a postihuje většinou ženy. U postižení bederních kloubů je dědičný vliv menší.
  2. vnější faktory – nesprávná výživa, nedostatek přiměřeného pohybu, obezita (postihuje zejména kolenní a bederní klouby).

     Pro pochopení artrózy je třeba poznat stavbu a funkce zdravé chrupavky. Chrupavka je tuhý průzračný útvar chránící kost a umožňující, aby kloubní plochy po sobě hladce klouzaly. Je mechanicky odolný, tlumí nárazy během pohybu. Protože nemá vlastnI cévní zásobování, je vyživován z kloubní tekutiny. Při artróze se narušuje soudržnost tkáně chrupavky, ta se postupně ztenčuje, až v konečném stádiu úplně chybí a pacient ztrácí možnost pohybu v příslušném kloubu.

     Léčba artrózy je:

  1. farmakologická (analgetická, antirevmatická, lokální použití anestetik a antiflogotik ve formě mastí a gelů)
  2. nefarmakologická (rehabilitační)
  3. chirurgická (umělý kloub – endoprotéza)

     Vzhledem k tomu, že osteoartróza a osteoporóza patří v současnosti mezi nejrozšířenější degenerativní choroby, což má za následek různé medicínské a socioekonomické problémy, vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) léta 2000 až 2010 za dekádu „kostí a kloubů“. Byla vyhlášena celosvětová kampaň, jejíž cílem je osvěta v účinné léčbě, ale hlavně prevence v této oblasti. Do popředí se v této souvislosti dostává SELFMEDICATION SYSTEM, který zahrnuje aktivní účast pacienta na prevenci a léčbě (resp. stabilizace stavu) onemocnění kloubů. Na našem trhu se už delší dobu vyskytují přípravky s obsahem kolagenových artronutraceutik. V posledních letech se však ukazuje nesmírně příznivý vliv chondroprotektiv na bázi glykosaminglykonů – chondroitin a glykosaminsulfátů a MSM.

     Právě tyto látky tvoří součást přípravku Forever Freedom, proto se jim budeme věnovat podrobněji.

     Chondroprotektiva jsou látky, které příznivě ovlivňují výživu a regeneraci chrupavky. Působí pomalu, jejich používání je dlouhodobé (ideální je léčebná kůra dva až tri měsíce), ale výsledky přetrvávají i po ukončení kúry. Doporučuje se opakování dva až trikrát ročně. Vzhledem k výše uvedeným vlastnostem se tento typ přípravků označuje i SYSADOA (Symptomatic Slow Acting Drug for Osteoarthrosis).

     Glukosamin sulfát tvoří přirozenou součást kloubních chrupavek a synoviální tekutiny. Je to látka tělu vlastní, která se tvoří z krevního cukru. Je stavebním kamenem kloubního maziva a stimuluje chondrocyty (buňky chrupavky) k produkci kolagenu a proteoglykanů. Tato látka se při perorálním podávání dobfe vstřebává a dostává se na místo svého působení, chrání před rozvojem artrózy a zmírňuje její projevy. Postupnou regenerací chrupavek se zlepšuje pohyblivost kloubů, zmírňují se zánětlivé procesy a bolestivost. Kromě toho pomáhá ukládat do kostí vápník. Působí též preventivně proti dně, zánětu kloubů, zánětu šlach a svalovým bolestem. Jeho podávání snižuje spotřebu léků proti bolesti (a tím i riziko jejich nežádoucích účinků), přičemž samotný nemá nepříznivé vedlejší účinky. Je vhodný i jako prevence artrózy pro lidi těžce fyzicky pracující, sportovce, po úrazech a sportovních zraněních, a pro lidi s nadváhou. Výroční zpráva amerických revmatologů obsahuje doporučení, aby se na základě nejnovějších klinických studií používal glukosamin sulfát na prevenci artrózy (Boston 1999).

     Chondroitin sulfát je základní stavební složkou při obnově a tvorbě chrupavek. Patří k hlavním součástem mezibuněčné hmoty chrupavky. Má významnou schopnost vázat vodu v tkáních, čímž zabezpečuje optimální elasticitu chrupavky. Při artrotických degenerativních změnách dochází ke snižování obsahu chondroitin sulfátu vlivem specifických enzymů. Následkem snížené schopnosti vázat vodu se chrupavka poškozuje a tím se zhoršuje i funkce kloubu. Doplněním této látky do organizmu se vytvářejí podmínky na obnovení metabolické rovnováhy chondrocytů. Doporučuje se zejména starším lidem, těžce fyzicky pracujícím a sportovcům. Chondroitin sulfát chrání a vyživuje kloubní chrupavky, snižuje bolestivost kloubu, působí protizánětlivě a brzdí aktivitu enzymů poškozujících chrupavku, Umožňuje tak snižovat spotřebu analgetik a antirevmatik.

     MSM (methyl suifonyl methan) je organická sloučenina síry. Je známo, že síra pomáhá udržovat dobrou kvalitu pokožky. vlasů a nehtů a podílí se na tvorbě kosti a pojivových tkání. Má vliv na tvorbu kolagenu a výstavbu glukosaminů. Díky svým antioxidačním a detoxikačnfm účinkům pomáhá při odbourávánf poškozených tkání. tlumí zánětlivé procesy, snižuje v kloubech hladinu volných peroxidových radikálů a tak minerálů, enzymů a dalších biologicky aktivních látek. Aloe je tak nejen nosičem, který zlepšuje vstřebatelnost a biologickou dostupnost těchto látek, ale navíc působí svým vlastním složením a účinkem, a to na úrovni detoxikace, regenerace, výživy a zmírňování zánětlivé reakce. Je tak vhodnou alternativou Aloe Vera Gelu a Aloe Berry Nectaru pro lidi, kteří mají zvýšené riziko osteoartrózy a vhodnou doplňkovou léčbou na stabilizaci a zmírnění příznaků tohoto onemocnění.

     Důležitá je pravidelnost při užfvání, za minimální dávku je možné provažovat 60 až 80 ml rozdělených do 2-3 denních dávek po dobu minimálně 2 měsíce v pravidelných kůrách 3-4x za rok. Pokud Freedom užíváme preventivně, stačí měsíční kúra 2x-3x ročně.

  PharmDr. Lea Rochlitzová

     Moje zkušenosti s mými klienty – Freedom je vynikající a zcela vynikajícího výsledku se dosáhne společným užíváním Freedomu a mazáním MSM gelem. Zatím jsme ničím lepších výsledků nedosáhli.

  Oba přípravky koupíte v našem e-shopu.

  Iva Hédlová


  Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015