Dnešním dnem začneme dvoudílný seriál o bylinkách. Budete mít možnost přečíst si, která bylinka je vhodná na určité problémy či při dané nemoci. Začínáme písmenem A a končíme L. Na další díl se můžete těšit zase příští pondělí. 

 

ANÝZ VONNÝ

Vhodný při bolestech v krku či ztrátě hlasu, dále bolest v krku, bolest hrtanu, zánět hrtanu, laryngitida, bolest na průduškách, zánět průdušek, zápal plic, zánět dýchacích cest, astma, dýchací potíže, kožní nemoci, vyrážka, akné, ekzém, nadýmání, bolest břicha, bolest břicha při menstruaci, zažívání, trávení, plynatost, pro miminka na bolest bříška, proti nadýmání …

 

ARONIE – ČERNÝ JEŘÁB

Aronie – černý jeřáb je v tradičním lidovém léčitelstvíceněna hlavně pro vysoký obsah vitamínu C. Přírodní šťáva a plody arónie se doporučují jako léčebný prostředek při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a anacidních gastritidách (překyselení). Je ověřeno, že šťávaz aronie snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. Užíváním aronie se zvyšuje rychlost proudění krve, což je vhodné pokud někoho trápí hypertenze.

 

BADYÁN

Badyán je poměrně známé a rozšířené koření, pochází z Číny a má podobnou vůni jako anýz. Říká se mu také čínský anýz, nebo hvězdicový anýz. Nejčastěji se používá do směsí na přípravu perníku, švestkových povidel, kompotů, především hruškového, do štrůdlu, ale také k aromatizaci především ovocných čajů(zimních) a pro přípravu grogu a svařeného vína. Využívá se také jako koření při přípravě masa. Dle tradičního lidového léčitelstvíčaj z badyánu příznivě působí při kolice a revmatizmu, rovněž se badyánužívá jako "digestiv"tedy na zklidnění žaludku po jídle. Badyánemse také pro svůj atraktivní vzhled zdobínapříklad adventní věnce. Určitou dobu se dokonce badyán používal při výrobě léku Tamifluproti virovým onemocněním, nakonec byl nahrazen syntetickým přípravkem.

 

BAZALKA

Bazalka  je známá především díky svému nezaměnitelnému aroma jako koření, užívá se čerstvá do salátů, na sýry, především na mozarellu, dále drcená do omáček, na ochucení ryb, masa a luštěnin… Bazalkase dle tradičního lidového léčitelstvípoužívá při poruchách s žaludkem a  trávením, podporuje chuť k jídlu, snižuje nadýmání.Dle lidového léčitelství se pro své protizánětlivé a mírné antibiotické účinkyužívá při zánětech močových cest a močového měchýře. V lidovém léčitelstvíse využívá dále ke zklidnění, na bolest hlavy, migrénu, nespavost,při stavech vyčerpanosti a únavya při některých formách depresí.

 

BOBKOVÝ LIST

Bobkový list nebo také vavřínje známé koření s širokým využitím při přípravě pokrmů, dle tradičního lidového léčitelstvíse bobkový listpoužívá na podporu trávení, má protizánětlivý účineka také má zajímavý účinek na snižování cukru v krvi. Používá se v lidovém léčitelstvítradičně při doplnění léčby diabetiků. Dále sebobkový listvyužívá v tradičním lidovém léčitelství tak, že se přidává do vodypři přípravě brambor a dalších pokrmů, neboť odvar z bobkových listů je dle tradice účinný proti usazování solí do kloubů.

 

BOROVICE LESNÍ

Používá se k posílení organismu a dále při revmatismu, velmi příjemné a povzbuzující jsou koupele z čerstvého jehličí. Další užití je: revma, roztroušená skleróza, bolesti zad, klouby, bolesti kloubů, astma, chřipka, dýchací potíže, ledvinové potíže, prokrvuje, kožní vyrážky, dna

 

BORŮVKA ČERNÁ

Listy borůvky jsou velmi vhodné jako podpůrný prostředek ke snížení hladiny cukru při cukrovce. Plody jsou známým lidovým prostředkem proti průjmu. Zlepšují také ostrost vidění.

 

BŘÍZA BĚLOKORÁ

Používá se jako močopudný prostředek při zánětech močových cest, dále při zánětech kloubů, revmatismu, padání vlasů…

 

CITRÓNOVÁ TRÁVA

Citrónová tráva, Lemongrass nebo také Voňatka pochází z Cejlonu a jižní Indie. Díky své silné citrónové vůni se používá v tradiční asijské kuchyňi k dochucení pokrmů. Z citrónové trávy se připravují také velice chutné a povzbuzující čaje. Ve své domovině se čaj z citrónové trávy doporučuje na žaludeční a nervové potíže, dále na horečky, malárii, chřipku. Citrónová tráva se používá také na dochucení různých bylinkových směsí, nebo zelených čajů, čaje rooibos, maté, lapacho apod.

 

ČERNÝ BEZ

Květy se používají jako podpůrný prostředek při nachlazení, jako močopudný prostředek a ke zvýšení tvorby mléka u kojících žen.

 

ČERNÝ BEZ PLOD

Plody působí močopudně, vyvolávají pocení a používají se jako utišující prostředek proti migréně, při bolestech svalstva a kloubů při nachlazení.

 

ČESNEK MEDVĚDÍ

Pročišťuje zažívací ústrojí, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, má silné dezinfekční účinky.

 

DAMIÁNA OBECNÁ

Damiana je označována jako posvátná rostlina Aztéků. V Mexiku se údajně damiána používá jako tradiční ženské přírodní afrodisiakum. Čaj z damiány pijí údajně indiánské ženy hodinu či dvě před pohlavním aktem kvůli lepšímu prožitku. Při kombinaci s jinanem dvoulaločným (ginko biloba) silně posiluje mozkovou činnost (při dynamogenii) a úspěchy byly zaznamenány v této kombinaci i při léčbě Parkinsonovo nemoci. Damiána má velice příjemnou vůni i chuť podobnou citrusovým plodům, někomu připomíná heřmánek. Je léčivkou pro ženy, na hormonální nerovnováhu apod.

 

DIVIZNA

Dle tradičního lidového léčitelství se divizna(květ nebo list) používá při kašli, zánětu průdušek, chrapotu a při astmatické bronchitidě. Zevněse divizna tradičně používá při bércových vředech, hemeroidech.Přidává se do směsí na kašel a do průduškových směsí. V lidovém léčitelstvíse hojně užívá květ divizny nebo také list divizny především na odhlenění/zahlenění, kašel, a dále květ divizny prospívá činnosti jater, sleziny a brzlíku, a dále divizna dle tradice působí močopudně (vylučování škodlivin a vody močí). Čaj z květů se ale musí pečlivě cedit, protože květy jsou pokryty jemnými chloupky, které nepříjemně dráždí sliznici.

 

DOBROMYSL OBECNÁ

Podporuje chuť k jídlu, vhodná při poruchách trávení. Celkově zklidňuje a zlepšuje náladu. Zevně se používá na přípravu kloktadel a inhalací, ale i do posilujících koupelí při revmatismu a špatném prokrvení tkání. Vhodná do polštářků pro klidný spánek.

 

DUBOVÁ KŮRA

Sbírá se z mladých stromů na jaře z větví maximálně 10 cm silných a maximálně 20 let starých, tradičně se užívá na hemeroidy, hemoroidy, kožní záněty, ekzém, atopický ekzém, mokvavý ekzém, lupénka, vyrážka, vrásky, pocení nohou a rukou, zanícená kůže, oděrky, ranky, protizánětlivé účinky, dezinfekční účinky, svíravé účinky, křečové žíly, metličky, omrzliny, popáleniny, spáleniny, popáleniny od slunce

 

ECHINACEA – TŘAPATKA NACHOVÁ

Známé též jako Echinacea – má příznivé účinky při léčbě žaludečních vředů, prostaty, je vhodná pro léčení močového ústrojí ale má také dobré účinky při dermatických potížích. Používá se vnitřně ve formě extraktů nebo zevně jako mast nebo nálev. Posiluje imunity a obranyschopnost organismu.

 

EUKALYPT-BLAHOVIČNÍK

Eukalypt neboli blahovičník, jehož domovinou je Austrálie, je známou oblíbenou pochoutkou medvídků Koala 🙂V tradičním lidovém léčitelstvíse eukalypt užívá především při potížích horních cest dýchacích, kašli, zánětu vedlejších nosních dutin, průdušek, při nachlazení azánětu močových cest. Eukalyptová silice je velmi silné antiseptikum. Vylučuje se močí i plícemi.

 

FENYKL OBECNÝ

Velice známý prostředek hlavně pro děti proti nadýmání a bolestech bříška. Podporuje činnost střev. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

 

FÍKY, FÍKY

V naší zemi méně známým využitím fíků je užívání fíků a odvaru z fíku při nachlazení, na kašela bronchitidu…  Obsažené látky mají schopnost rozpouštět usazené hleny v dýchacím ústrojí, doporučují se i v případě chronických onemocnění dýchacích cest.
Stejný čistící účinekmají fíky i na ledviny a močové cesty. Působí mírně močopudněa dokáží rozpouštět usazené škodliviny v ledvináchve formě tzv. ledvinových kamenůči písku. Užívá se také ři zácpě a redukčních dietách.

 


GINGKO BILOBA

V čínské tradiční medicíně se GINGKO používá přes 5000 let především k léčení astmatických potíží, problémů se zažíváním, proti kašli, na omrzliny a také proti stařecké senilitě.

 

HENNA

100% HENNA ČERVENÁ pochází z rozemletých listů rostliny Lawzovie. Již od dávných dob se používá k přírodnímu barvení a posilování vlasů a k malování ornamentů na tělo. Malby na tělo se provádějí především při různých životních událostech a rituálech, neboť se věří, že malování hennou přinese štěstí. Nejčastěji se maluje na ruce, dlaně, chodidla a nohy… 

 

HEŘMÁNEK LÉKAŘSKÝ

Má protizánětlivé, desinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Některé osoby mohou být na heřmánek alergické. Teplé heřmánkové obklady se používají také při otocích, akné, při urychlení hojení. Vhodný pro děti. Vhodný do polštářků při potížích s lícním nervem. Dále podrážděná a problematická pokožka při akné, ochrana dětské pokožky před opruzením, ekzém, kožní vyrážky, pokožka spálená sluncem, pokožka ošlehaná větrem, popáleniny, odřeniny, zhnisané rány, pohmožděniny, spáleniny, podrážděná pokožka, hojení ran, zmírnění jakéhokoli zánětu, špatně se hojící rány, hemoroidy, hemeroidy, brání tvoření jizev, vynikající zklidňující a regenerační účinky na podrážděnou pokožku, po nadměrném slunění.

 

HLOH

Hlavní účinné látky v hlohujsou flavonoidy a triterpenické kyseliny, dále aminopuriny, které regulují krevní oběh, třísloviny, saponiny. Plody, které se tak často neužívají, obsahují karoteny, sacharidy a vitamíny C a B. Dletradičního lidového léčitelství se hlohužívá především ke snížení vysokého krevního tlaku, dále na zklidnění nervové soustavy a psychiky. V lidovém léčitelství se hlohdále užívá při roztroušené skleróze, nespavosti, podrážděnosti, bušení srdce, arytmii, srdeční neuróze, klimakteriu, migréněa dále při dlouhodobém užívání ve stáří pro své tonizující účinky na srdeční slabost. Hloh dle tradičního lidového léčitelství zlepšuje činnost srdce, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve v srdci, dále u lehčích forem koronární nedostatečnosti, u poruch srdečního svalu po infekčních chorobách a u poruch ze špatného prokrvení mozku

 

HŘEBÍČEK

Hřebíček je známé voňavé koření, používá se při vaření rýže – zapíchne se do cibulky (rýži basmati koupíte zde), na ochucení sladkých pokrmů, svařeného vína, perníčků, při zdobení jablíček na vánoční stůl apod…. Hřebíčekse také  často tluče před použitím v kuchyni v hmoždíři. Hřebíčekje usušené poupě Hřebíčkovce vonnéhoa v dřívějších dobách byl pro své účinky ceněný jako zlato. Hřebíčekje v tradičním lidovém léčitelství využívaný pro své hojivé, antiseptické (dezinfekční), analgetické (snižování bolesti), anestetické (znecitlivující) a antibakteriální (ničí bakterie a posiluje imunitu) účinky. Při bolestech zubů se hřebíčekpřiloží na bolavý zub a "pokouše se", aby se uvolnila účinná látka – hřebíčková silice. Při správné aplikace dojde k znecitlivění bolavého zubu.

 

CHLORELLA

Dle tradičního lidového léčitelstvíse sladkovodní řasa Chlorellase používá k detoxikaci organismu, k vyčištění střev, k posílení imunity, pohlavních funkcí, k regeneraci buněk, upravuje hladinu cholesterolu a příznivě působí na řadu kožních onemocnění.Zároveň je chlorella dle tradičního lidového léčitelstvíideální pomocníkem a doplňkem v boji proti srdečním a cévním onemocněním, rakovině, stresua řadě dalších civilizačních nemocí.

 


CHMEL ŠIŠTICE

Horčiny a silice obsažené vchmelu povzbuzují chuť k jídlu, působí mírně diureticky (močopudně), užívá se při křečích svalů, potížích se žaludkem, menstruačních potížích, uklidňuje nepříjemné stavy při nervové podrážděnosti a pomáhá proti nespavosti. Mladé chmelové výhonky obsahují hodně vitamínů skupiny B i minerálních látek. Chmel obsahuje bioaktivní látky – xanthohumol a humulon, které zpomalují řídnutí kostí (ke kterému dochází odplavováním vápníku). Podle některých výzkumů má xanthohumol dokonce silné protirakovinné účinky. Mírní menstruační potíže a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Chmelové silice mají uklidňující a antibiotický účinek.

 

CHRPA POLNÍ

Velice známý prostředek pro léčbu zánětlivých očních chorob.

 

JAHODNÍK

Jahoda list se v tradičním lidovém léčitelstvípoužívá jako močopudný prostředek, má svíravé a stahující účinky, reguluje tvorbu žluče. Dle tradičního lidového léčitelstvíse dále jahodníkové listy podávané ve formě čajůužívají na potíže s látkovou výměnou (metabolismus), katarech žaludku a střev, při kožních vyrážkách, při zánětu močového měchýře, hemeroidech. Přidává se do směsí při jarní detoxikaci a do posilujicích čajů při rekonvalescenci.  Rovněž plody pěstovaných a planých jahodníků se využívají pro uvedené účinky.

 

JASMÍN

Jasmín příjemně voní a povzbuzuje smysly, zlepšuje náladu. Dá se také využít při bolestech žaludku, menstruačních obtížích a kožních problémech.

 

JESTŘABINA

Jestřabina lékařská dle tradičního lidového léčitelstvísnižuje hladinu cukru v krvi při cukrovce 2. typu, je součástí čajů pro kojící maminky, neboť podporuje činnost mléčných žláz (zvyšuje tvorbu mléka). Je také diuretickým prostředkem (k vylučování moči).

 

JITROCEL KOPINATÝ

Obsahuje látky, které uvolňují hleny a upravují stolici. Také se užívá při ženských obtížích a silné menstruaci. Při poranění a drobnějších otevřených ranách se přikládá čerstvý jemně rozemnutý list, můžete ho upevnit náplastí (rána se zatáhne), přikládá se též čerstvý na bércové vředy, které se také mohou zatáhnout, i když jsou staré, pomáhá i při bodnutí hmyzem a zmenšuje otoky. Jitrocel je vhodný na Mateřídouška je vhodná na ženské orgány, průdušky, akné, kožní vyrážky, hnisavé rány, rány, boláky, vředy, při bolestech krku, bolesti svalů, bolesti břicha, bolesti hlavy, křečové žíly, bércové vředy, popraskaná kůže, bříška prstů, rozpraskané paty, plísně…

 

KAKAOVÉ BOBY

Kakaové bobymají mnoho pozitivních účinků na lidský organismus, který přirozeně stimulují a povzbuzují. Dokáží díky obsaženým látkám navodit dobrou náladu a psychickou pohodu, takže působí rovněž i jako mírnější antidepresivum. Díky svým povzbuzujícím účinkům působí kakaové boby také jako afrodisiakum. Kakao obsahuje také speciální látky, které zpomalují proces odbourávání látek v našem organismu, a proto příjemné pocity po užití kakaových bobů mají dlouhodobější trvání. Kakao v sobě ukrývá theobromin (stimulace centrálního nervového systému a srdce, uvolnění svalstva, rozšíření cév, diuretické účinky). Kakao má nízký obsah kofeinu, obsahuje však mnoho lidskému organismu prospěšných látek a vitamínů, minerálů (například hořčík), antioxidantů, dále látku dopamin (chybí v mozku při Parkinsonově chorobě, vyvolává v mozku pocity štěstí), anandamid (ovlivňuje plodnost, chuť k jídlu, bolest, paměť, depresi) arginin (glukoplastická aminokyselina-ovlivňuje funkci ledvin a jater), tryptofan (vzácnější esenciální aminokyselina), theobromin. Theobromin je odvozený od rodového jména kakaovníku, které vzniklo složením řeckých slov "theo" (bůh) a "brosi" (pokrm) ve smyslu "pokrm bohů". Je nerozpustný ve vodě a má podobné, avšak slabší, účinky jako kofein. Neškodí zubům!

 

KAŠTAN – JÍROVEC MAĎAL

Kaštan má protizánětlivý účinek, tlumí i odstraňuje otoky, ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Využívá se také při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil nebo při zánětu žil. křečové žíly… Používají se květy a plody. Pokud užíváte kaštanovou mast, natírejte ji vždy zdola nahoru směrem k srdci., dále  záněty žil, omezená pohyblivost kloubů včetně revmatismu (Klouby masírujte jemnými pohyby několik minut, pravidelně nejlépe ráno a večer) – pružnost a pevnost cév, prokrvení, brnění nohou, studené končetiny, bolesti, křeče, trombóza, kornatění, bolestivá artróza, borelióza (zmírňuje bolesti kloubů),  opruzeniny, zanícená a podrážděná pokožka v oblasti konečníku, zevní hemeroidy, drobné popáleniny, otoky

 

KONOPÍ

bolesti svalů, bolesti kloubů, namožené šlachy, zánět šlach, rehabilitace, poúrazová péče, hojení ran, vyrážky, ekzém, akné, napětí, záněty, otoky, kosmetické vady… všestranné využití. Konopí je známo svými hojivými účinky na mnoho potíží, využívá se hojně při ekzémech, vyrážkách, bolestech kloubů, svalů apod. Při užívání konopné masti můžete dosáhnout velice dobrých výsledků, pokud si na postižené místo natřete konopnou mastičku ve slabší vrstvě, přiložíte igelitovou fólii, a navrch dáte ještě vrstvu látky, například ručník, bavlněnou plenu, vše upevníte a necháte působit přes noc. Z konopných semínek, která jsou běžně k dostání ve zdravé výživě, se vyrábí například velice výživné konopné mléko.

 

KONTRYHEL OBECNÝ

Používá se především při nejrůznějších potížích s ženskými orgány, po porodu na stažení dělohy, pro posílení svalů při svalové artrofii, dále jako svíravý prostředek proti krvácení, průjmech, má močopudné a uklidňující účinky. Uplatňuje se při bolestivé menstruaci a v klimaktériu.

 

KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA

Užívá se pro zmírnění děložního krvácení, při silné menstruaci, také při ledvinovém písku a nemocech močových cest. Zevně ve formě obkladů při poraněních a pohmožděninách. Nesmí se používat v těhotenství a při kojení. Velice chutná slepicím 🙂

 

KOPŘIVA DVOUDOMÁ, KOPŘIVA ŽAHAVKA

Kopřiva se používá při jarních čistících kúrách pro zlepšení látkové výměny a pročištění organismu. Celkově posiluje organismus a působí diureticky. Zevně se listy i nať používají na ekzémy a špatně se hojící rány, ale také jako vlasové tonikum. Pije se při akné a vyrážkách. akné, ekzém, vyrážka, atopický ekzém, šupinky ve vlasech, seberoický ekzém, bolesti kloubů, revma, revmatismus, roztroušená skleróza, křečové žíly, bércové vředy, lupénka, psoriáza, bolesti kloubů při borelióze, hemeroidy, bolesti zad, dna. Kopřiva žahavka více pálí.

 


KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ

Listy se dají přikládat při zlomeninách i zánětech. Dále se dá využít při žaludečních vředech, a také při chronických zápalech dýchacích cest a při silném zahlenění. Masti, koupele, obklady z kostivalu napomáhají při zlomeninách, krevních podlitinách, křečových žilách a při zánětech kloubů a kostí. otevřené rány, bércové vředy, křečové žíly, zlomeniny (napomáhá srůstání kostí),  záněty kloubů, výron kotníku, výrony, vymknutí kloubů, pohmožděniny, popáleniny, opařeniny, povrchové hojení ran, otoky, artritida, revmatismus, zjemňuje pokožku, vředy, krvácení, záněty, kýla, k masáži namáhaných svalů a šlach, pro sportovce. Ve středověku vyráběli ze sušeného drceného kořene jakýsi obklad, který na zlomenině ztuhnul, a působil jako dnešní sádra. K výrobě mastí se užívá hlavně kořen, listy se užívají výjimečně, spíše se přidávají do koupelí proti revmatismu a bolestem.

 


KOTVIČNÍK ZEMNÍ

Kotvičník se s oblibou užívá ve středním věku, kdy dochází k úbytku hormonů testosteronů a estrogenů, a tím dochází k ochabnutí sexuální touhy, ke ztrátě potence, vitality, objevuje se nadváha, podrážděnost, mrzutost. Další účinky kotvičníku jsou nejen na oblast pánve, ale také při léčbě jaterních, kardiovaskulárních i ledvinových chorob. Účinné látky výrazným způsobem zvyšují sexuální apetit (libido), užívá se jako přírodní viagra.

 

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ

Při nespavosti, stresech, bolestech hlavy a nervovém podráždění. Působí proti hlístům. Známé jsou valeriánské kapky, které se vyrábějí z výtažku z kozlíku a mají uklidňující účinek při srdečních neurózách, nervovém vyčerpání, migrénách a nespavosti. Tiší bolesti a uvolňují křeče. Malé dávky povzbuzují aktivitu a zvyšují koncentraci, ale větší dávky uklidňují a tlumí.

 

KRUŠINA OBECNÁ

Krušina se užívá především při zácpě, posiluje tvorbu žluče a její vylučování do střev, při hubnutí. Další využití je celulitida – hrubá a pomerančová kůže, redukce tuků, jizvy, pajizévky, strie, praskliny, prevence strií v těhotenství, růže, skvrny na pokožce, suchá a zanícená pokožka, antiseptické účinky, zjemnění a vyhlazení pokožky, lipom, lipomy, podkožní bulka, tuková bulka, tukový nádor, růže, popraskaná kůže při náhlém zhubnutí nebo přibrání na váze, tukové převisy

 


LAPACHO

Bylinný čaj lapacho pochází z Jižní Ameriky a říká se mu "posvátný zázračný nápoj Inků". Připravuje se z červené vnitřní kůry stromu Lapacho Colorado nebo Lapacho Morado. Stromy lapacho v oblasti And dosahují stáří až 700 let. Čaj z této kůry má příjemnou "vanilkovou" chuť. Lapacho pomáhá při léčbě zánětů a má antibiotické účinky. Jihoameričtí indiáni užívají lapacho na vnější i vnitřní záněty. Lapacho se dá použít jak ve formě čajů, tak na obklady a koupele. Lapacho působí nejen proti virům, ale také proti baktériím a plísním!

 

LÉKOŘICE

Lékořice se v tradičním lidovém léčitelství používá především jako prostředek usnadňující odkašlání a rozpouštějící hleny, dráždí žaludeční sliznici, působí mírně projímavě a močopudně. Extrakty z kořene lékořice se používají při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů. Kořen jako takový bývá oblíbenou součástí nejrůznějších čajových směsí, zejména určených proti kašli a používaných při žaludečních a zažívacích potížích. Estrogenní látky působí na tvorbu ženských pohlavních hormonů a upravují nepravidelnou menstruaci. V tradičním lidovém léčitelství se lékořice nejvíce používá jako prostředek proti kašli a chrapotu, k odhlenění, na zahlenění, na vykašlání,dále při zácpě a revmatismu. Má také rozsáhlé použití v potravinářském průmyslu při výrobě limonád a některých druhů piv. Díky své sladké chuti se využívá k výrobě cukrovinek proti kašli a chrapotu.

 

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ

Při nervovém vyčerpání a nespavosti, na ženské potíže. Zevně se užívá do koupelí při špatně se hojících ranách, ale hlavně do kosmetických koupelí a jiných přípravků. Velice často se dává do polštářů pro klidný spánek, v sáčcích zavěšených ve skříních odhání moly. na spánky při nespavosti a závratích, na spánky při nervozitě, úzkosti, depresích, zlepšení prokrvení, bolesti hlavy, migrény, povrchové infekce, svalové bolesti, únava svalů, obnova buněk a regenerace pokožky, při bodnutí hmyzem, na malé spáleniny, velmi vhodná pro děti (není toxická!),  nadýmání, kolika, bolení bříška u dětí, ostré bolesti, špatně se hojící ranky, bolesti břicha při menstruaci, bolesti zad, beder a páteře, popálení kopřivami, povrchově při infekcích krku, boláky na kůži, povrchové záněty, revmatické bolesti, regenerace pleti při akné, mokvavý ekzém, mírně stahuje póry, chladivý efekt, prokrvuje pleť,molusky,moluska, vyrážky, dna, plíseň na nohou, plíseň mezi prsty, kožní plíseň, nehojící se rány. Levandule se přidává do solných koupelí, bylinkových polštářků, mýdel apod.

 


LÍPA SRDČITÁ, LÍPA VELKOLISTÁ

Velice vhodná při nachlazení, chřipce, zápalech cest dýchacích a horečce. Zvyšuje vylučování moči, žaludečních šťáv a zlepšuje trávení. Výborný je lipový med.

 

LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ

používá se při zánětlivých procesech v ústní dutině a v horních cestách dýchacích, podporuje vykašlávání, suchý kašel… Zlepšuje trávení a napomáhá při léčbě žaludečních a střevních vředů. Celkově působí jako posilující prostředek, je známý svými antibakteriálními a antivirovými účinky. Často se kombinuje se slézem maurským, měsíčkem… Je přírodní antibiotikum, často nazýván také jako přírodní penicilín, protože působí proti mnoha choroboplodným bakteriím a virům.