Protože nás všechny zajímá, co se děje ve světě čaje, dnes tak oblíbeném nápoji, přiblížíme si další druh. Jeho vlastí je slunná Brazílie. Strom maté je vlastně polotropická, vždy zelená cesmína paraguayská, která se zde pěstuje odedávna.

Indiáni měli ve zvyku dávat si listy tohoto stále zelného stromu do úst a rozvážně ho žvýkat. Byl jejich „ dárcem sil „. Dnes je palma maté využívána především jako čaj.

Maté – miláček Evropy

Dobyvatelé ze Španělska a Portugalska propadli „ zlatu indiánů „. Byli nadšení chutí a především účinky tohoto čaje. V 16. století přivezli první čaj maté do Evropy. Netrvalo dlouho a čaj maté se začal těšit velké oblibě i tady. Ve dvacátých a třicátých letech 20. století se dokonce stal módním nápojem. Dnes čaj maté prožívá svou renesanci.

Objev!

Způsob, jakým se maté šíří, byl po dlouhou dobu zahalen tajemstvím, protože semínka neklíčila. Až konečně misionáři pozorovali bažanty, kteří semínka zobali a poté je zase vylučovali s trusem. A právě na těchto místech vyrůstaly nové stromky maté. Od té doby začaly semínka přidávat do krmení slepicím – a fungovalo to! Dnes je to už více než 250 let.

Časy se mění

Od těch dob se obchod s maté rozrůstá. Plantáže se stovkami stromů nejsou vzácností. Práci slepic převzaly stroje, které semena prostě namačkají. Takto připravená se sázejí do úrodné půdy a v klimatických podmínkách Jižní Ameriky se jim báječně daří.

Jak probíhá sklizeň

Na čaj se hodí jen mladé lístky stromů. Čerstvé, asi na prst silné větvičky se opatrně suší nad otevřeným ohněm nebo zavěšené volně ve vzduchu.

Národní nápoj pro každého hosta

V dalekých končinách Jižní Ameriky je běžné každého návštěvníka přivítat šálkem maté. Slévá se a servíruje se tradičně ve vydlabané tykvi nebo ve zvláštní nádobě nazvané cuia. Maté putuje kolem dokola a každý se vzácného nápoje napije kovovým stéblem, které je na spodní straně opatřeno sítkem.

Maté už něco zmůže!

Horký čaj maté nalijte do termosky a popíjejte ho v průběhu celého dne. Tak na vás budou moci nejlépe působit léčivé látky v něm obsažené. Více než 6 šálků za den by to však nemělo být.

Povzbuzuje, ale nerozčiluje

Zhruba polovina množství kofeinu obsažená v čaji maté je stejně jako u zeleného čaje a u čaje pu-erh vázána na třísloviny Tím pádem není volně přístupná a potřebuje svůj čas, aby mohla začít působit. Vašemu tělu tím jen prospěje.

Hrubý, ale zdravý

Čaj maté má skutečně hrubou chuť na niž je nutno si nejprve zvyknout. Mohou za ni opět hořké složky, které při louhování přecházejí do čaje. Ale jsou to také ony, které trochu popohánějí látkovou výměnu a trávení.

Vybrané biolátky

I aktivní biolátky napomáhají zdraví. Např. saponiny se starají o správnou hladinu cholesterolu, dobře fungující imunitní systém a další záležitosti. Flavonoidy jsou zase našimi partnery při prevenci rakoviny. Vzhledem ke svému silnému antioxidačnímu působení prakticky nedávají šanci volným radikálům. Navíc působí protizánětlivě, odvádějí jedy a stejně jako saponiny snižují hladinu cholesterolu.

Iva Hédlová podle Christiany Kempe

Foto: media.wikipediaa.com