Hodně lidí touží po rychlém zbohatnutí, nicméně standardní cestou se nejedná o nic snadného. Pokud chcete přijít k větším penězům rychle a zároveň legálně, zkuste buďto sázet na sportovní utkání, případně si nakupte spoustu soutěžních losů.

Nechcete-li však vše vsadit pouze na štěstí, raději byste se měli zaměřit na investování. Některé komodity jsou extrémně ziskové, a to i během velmi krátké doby. Takto se dá zbohatnou docela efektivně, ovšem také zchudnout.

Co se investic týče, je lepší sázet spíše na dlouhodobě hodnotné komodity, na kterých sice nevyděláte balík během pár dní až týdnů, na druhou stranu však ani o peníze nepřijdete. A když budete dostatečně trpěliví, nakonec se vytouženého zbohatnutí také dočkáte.

Zlato je jedna z mála jistot

Dobrým počinem je nakoupit některý z drahých kovů, ideálně zlato. Jedná se o velice populární surovinu napříč obory. Už dávno neslouží žlutý kov pouze jako jistina, případně jako materiál pro výrobu šperků. Dnes se využívá běžně i v mnoha moderních průmyslových odvětvích.

Standardně se zlatem obohacují různé elektrospotřebiče, jelikož jde o velice vodivý kov. Mnohem lepší než jiné. Avšak stále se jedná o docela drahou záležitost, a tak s ním producenti šetří kde se dá. Proto se používá hlavně u prémiových výrobků.

I když se výrobci snaží na zlatě šetřit maximální měrou, pořád ho používají v ohromném množství, což se samozřejmě projevuje na jeho stabilních hodnotách. Existuje celá řada daleko lukrativnějších komodit, jejichž nákup z vás může udělat během pár dní milionáře, ale také se tak můžete dostat až na dno.

Když však nakoupíte investiční zlato, budete mít alespoň nějakou jistotu, že své peníze ještě někdy uvidíte, i když možná ne všechny. Tato surovina totiž bude vždy velice žádaná.

Volba vhodného období je klíčová

Stejně jako jiné investiční komodity, i zlato se doporučuje nakupovat, respektive prodávat v příhodný okamžik. Ideální je nakupovat co možná nejlevněji a prodávat nejdráž, jak to jen jde.

Cena zlata se ve velké míře odvíjí od hodnoty dolaru. Ten bývá na vrcholu v dobách, kdy se americké, potažmo světové ekonomice daří. Toto je příhodný čas si zlato pořídit. S nákupem pak počkejte až půjde dolar dolů, tedy na krizi, ideálně nějakou hlubší. Někdy doba mezi těmito dvěma obdobími může být skutečně dlouhá, a proto je dobré se obrnit trpělivostí.

Často však nemusíte čekat dlouho. I drobnější události typu zaplavený důl mohou krátkodobě s cenou zlata pořádně zamávat. Tyto události je samozřejmě potřeba aktivně vyhledávat, jelikož jejich dopad sice může být dramatický, avšak nikdy nejde o nic dlouhotrvajícího. Často je nezbytné jednat co nejrychleji.

Co a kde nakupovat?

Důležité není vědět pouze kdy, ale také co nakupovat. Investiční zlato totiž nemůže být každá cetka, ale musí se jednat o specifický produkt. Typickým příkladem jsou investiční mince, případně slitky. Na obojím se dá dobře vydělat.

Mince jsou zajímavější hlavně pro investory, jež mají hlouběji do kapsy, respektive nechtějí dávat do zlata příliš mnoho peněz. Ovšem nenechte se mýlit, i kvalitní mince s vysokou ryzostí mohou být docela drahé.

Slitky jsou z pochopitelných důvodů ještě cennější. Jsou totiž mnohem větší a těžší. Některé kousky se dají koupit i za více než milion korun. Ty jsou však určeny primárně pro bohaté investory.

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.

Komentáře