Onemocnět mohou obě pohlaví, průběh choroby se ale liší svými příznaky a konečně i důsledky, jelikož chlamydiím se připisuje významná úloha na neplodnosti žen v celém světe. Podle posledních údajů postihuje nákaza asi 15% žen v sexuálně aktivním věku.

Jak se mohu nakazit
Chlamydie se přenáší orálním, vaginálním i análním stykem s nakaženým partnerem. Dítě může být nakaženo od matky během těhotenství.

Rizikové faktory pro infekci jsou:

  • nedodržování zásad bezpečného sexu
  • udržování kontaktů s více sexuálními partnery
  • sexuální kontakt s někým, kdo má více sexuálních partnerů

Jaké jsou příznaky onemocnění
Různí lidé mohou trpět různými symptomy, bohužel však 50% mužů a zhruba 75% žen nebudou po infekci pociťovat naprosto žádné příznaky, což ovšem neznamená, že se u nich nemohou vyvinout pozdní komplikace. Inkubační doba je od 1 do 3 týdnů.

U žen mohou příznaky infekce zahrnovat:

  • neobvyklé pocity v pochvě (tzv.vaginální dyskomfort) – svědění, bolest, které se mohou zhoršovat při pohlavním styku
  • pálení při močení (pozor na opakující se močové infekce!)
  • krvácení mezi menstruacemi nebo po pohlavním styku
  • bolest břicha nebo podbřišku

U mužů mohou příznaky infekce zahrnovat:

  • nepříjemné pocity v okolí ústí močové trubice na penisu (svědění, bolest aj.)
  • pálení při močení
  • oteklá nebo bolestivá varlata
  • zánět konečníku (homosexuální styk)
  • bolestivost kloubů (reaktivní artritida)

Některé symptomy jsou značně podobné gonokokové infekci (kapavka), proto bývá onemocnění chlamydiemi nazýváno jako negonokoková uretritida (zánět močové trubice).

Některé „podrodiny“ chlamydií mohou rovněž způsobit závažné onemocnění oční rohovky.

Jak se léčí
Infekce (i bezpříznaková, pokud je zachycena) se snadno léčí antibiotiky, nejčastěji azithromycinem nebo některým z tetracyklinů. Je naprosto nezbytné léčit zároveň oba (resp. všechny) partnery a během léčby se vyvarovat sexu, aby se snížilo riziko reinfekce a nakažení dalších osob.

Může chlamydiová infekce vést k dalším zdravotním problémům?
Ano, neléčená infekce usnadňuje přenos HIV, původce AIDS. U žen může neléčená infekce přejít z pochvy (resp. děložního čípku) do pánevní oblasti a způsobit zde rozsáhlé záněty dělohy, vaječníků, vejcovodů. Symptomy těchto zánětů v malé pánvi mohou zahrnovat: bolest v břiše nebo v křížové oblasti zad, bolest při pohlavním styku, krvácení mezi periodami, horečku.

Pánevní záněty mohou být závažné a vyžadují okamžitou lékařskou péči. S neléčením vzrůstá riziko, že nemoc zanechá trvalé následky na reprodukčních orgánech a povede k neplodnosti, chronickým bolestem v pánevní oblasti a zvýší riziko mimoděložního těhotenství.

U mužů může neléčená chlamydiová infekce postihnout varlata, která se stanou nateklými a bolestivými, přidružené komplikace mohou též vést k neplodnosti.

Chlamydie a těhotenství
Chlamydie mohou způsobit předčasný porod a mohou při porodu infikovat dítě, což se nejčastěji projeví jako prudký zánět oční rohovky a/nebo plic. Bez okamžité léčby může být oko trvale poškozeno.

Jak se chlamydie diagnostikují
Existuje celá řada laboratorních testů, přičemž základní je kultivační průkaz. Jako materiál k vyšetření je možné použít výtěry z močové trubice nebo děložního čípku a moč. Podpůrným vyšetřením může být i analýza protilátek v krevním séru. Protože se jedná o bakterie svým způsobem výjimečné, vyžadující speciální vyšetření, nelze automaticky spoléhat na to, že by případná infekce byla náhodně zachycena při běžném vyšetření moči, krve, vag.sekretu. Prvním krokem k diagnostikování infekce je vůbec na chlamydie pomyslet! Proto se nestyďte se svým lékařem o této možnosti promluvit, pokud se z nějakých důvodů domníváte, že byste mohli být infikováni.

Jak se proti infekci chránit
Riziko infekce se snižuje omezením sexuálně rizikového chování.

  • používáním latexových kondomů
  • omezením počtu sexuálních partnerů (ať už paralelních nebo následujících za sebou)

Pokud se léčíte na chlamydiovou infekci, ujistěte se, že i vaši partneři jsou léčeni, byť by neměli žádné příznaky.