Turistická sezóna je v plném proudu a milovníci pěší turistiky i výletů na kolech vyrážejí do přírody vybaveni nejen kvalitním outdoorovým oblečením, ale také navigacemi nebo chytrými hodinkami. Uvažujete i vy nad tím, že si některé z těchto zařízení pořídíte, abyste měli o svých cestách dokonalý přehled? V tomto článku vám přiblížíme výhody i nevýhody chytrých hodinek a navigací.

Podle čeho se rozhodovat při výběru?

Zvolit navigaci, nebo chytré hodinky s GPS? Při výběru byste se měli vždy rozhodovat podle toho, co od přístroje očekáváte, kde se budete pohybovat nejvíce a jak dlouhé výlety plánujete. V následujících řádcích vám výběr ještě usnadníme tím, že vám o obou zařízeních poskytneme důležité informace.

Turistické navigace pro dobrodružné výpravy

Outdoorové navigace jsou od toho, aby vás při vašich cestách navedly tím správným směrem, ukázaly vám, kde zrovna jste a informovaly vás o údajích, které se vám mohou na cestách hodit. S jakými typy navigací na turistiku se můžete setkat a jaké jsou jejich plusy a mínusy?

Jaké typy navigací existují?

Setkat se můžete s turistickými, cyklistickými, kombinovanými a také mapovými a nemapovými navigacemi. Pojďme si jednotlivé typy blíže představit.

Turistická navigace

Turistické navigace se většinou vyznačují bytelnou a voděodolnou konstrukcí, abyste je mohli používat i za deště. Tento typ navigace nabízí velmi podrobné turistické mapy a může mít také další doplňkové funkce, jako je kompas nebo výškoměr.

Cyklistická navigace

Pokud raději objevujete krásy Česka nebo jiných zemí na kole, přijde vám vhod cyklistická navigace, která se stejně jako ta turistická vyznačuje bytelnější konstrukcí, aby zvládla případný pád z kola. Cyklistické navigace obsahují podrobné mapy včetně polních a horských cest a obvykle nabízejí i množství praktických fitness funkcí.

Kombinovaná navigace

Rádi jezdíte na kole, ale zároveň patříte k milovníkům pěší turistiky? Kombinovaná navigace, kterou je možné využít při pěší turistice i na kole, bude tím pravým pro vás. Některé kombinované navigace jsou navíc použitelné i pro navigaci v autě nebo na motorce.

Bytelná outdoorová navigace s velkým displejem GARMIN. Zdroj: Pulsmetry.cz

Mapová navigace

Jak už název mapová navigace napovídá, součástí těchto navigací jsou podrobné české mapy, případně také mapy evropských států.

Nemapová navigace

I když je většina navigací mapových, setkat se můžete i s těmi nemapovými. Nemapové navigace neobsahují mapy, ale zobrazují pouze trasu na bílém podkladu a šipky, podle kterých pokračujete k cíli cesty. Výhodou těchto navigací je jejich nižší cena.

Chytré funkce pro ještě lepší zážitek

Mezi nejčastější funkce outdoorových navigací patří plánování trasy, 3D zobrazení, které přispívá k lepší orientaci, Bluetooth, díky němuž můžete navigaci propojit s telefonem, Wi-Fi, USB, výškoměr a elektromagnetický kompas. Mezi doplňkové funkce navigací může patřit například snímač teploty, měsíční cyklus, výpočet plochy, tabulky přílivu a odlivu nebo LED svítilna.

Množství funkcí se vždy odvíjí od cenové hladiny navigace. Ty nejlevnější pořídíte od 1700 Kč a nejdražší navigace, jež jsou určeny pro extrémní expedice, mohou stát i 20 000 Kč.

Jaké jsou výhody outdoorové navigace?

Mezi klíčové výhody navigace ve srovnání s chytrými hodinkami patří vnitřní paměť a možnost vložení SD karty, stejně jako velikost displeje a možnost měnitelných baterií. Některé modely navíc umí fotit a posílat nouzové zprávy.

A jaké jsou nevýhody navigace?

Mezi nevýhody navigací oproti chytrým hodinkám bezesporu patří vyšší hmotnost a také velikost. S navigacemi se hůře manipuluje a vždy, když je chcete použít, musíte je vyndat a poté zase schovat. Nevýhodou je také absence snímačů, například snímače na měření tepu.

Chytré hodinky vám pomůžou zlepšovat váš sportovní výkon.

Chytré hodinky s GPS vás udrží v kondici

Chytré hodinky, které najdete také pod názvem sportovní hodinky, smartwatch nebo outdoorové hodinky, kupovali Češi během posledních měsíců jako zběsilí. Chtěli se totiž udržet v kondici i během pandemie. Jaké funkce chytré hodinky nabízejí a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Funkce chytrých hodinek

U chytrých hodinek platí, že čím jsou dražší, tím více funkcí nabízejí. Mezi základní funkce patří krokoměr, měření vzdálenosti, měření denního výdeje kalorií, stopky a měření rychlosti a tempa. Outdoor hodinky jsou spojeny také s množstvím senzorů, jedná se o GPS, kompas, tachometr, barometr, akcelerometr nebo měřič tepové frekvence. Většinu sportovních hodinek je také možné spojit s telefonem nebo počítačem.

Outdoorové chytré hodinky GARMIN. Zdroj: Pulsmetry.cz

Výhody chytrých outdoorových hodinek s GPS

Lidé si na chytrých hodinkách cení jejich všestrannosti, mohou je totiž využít při více sportech, jako je například běh, plavání nebo jízda na kole. Výhodou sportovních hodinek také je, že měří tep, spánek a výdej kalorií. Plusové body si přičítají také za možnost propojení s telefonem, ovládání hovorů a přijímání a čtení SMS přímo z hodinek. Velkou výhodou je také jejich nízká hmotnost a samozřejmě i nošení na zápěstí, díky čemuž budete mít potřebné informace stále na očích. Některé chytré hodinky navíc disponují solárním sklíčkem pro dobíjení.

Nevýhody chytrých hodinek

A jaké jsou nevýhody chytrých hodinek oproti navigaci? V první řadě menší displej a také limitovaná vnitřní paměť, nižší výdrž baterie a vyšší cena.

Závěrem: Zvolit navigaci, nebo chytré hodinky s GPS?

Pokud se rozhodujete mezi chytrými hodinkami a navigací, vždy zvažte, k jakému účelu chcete, aby dané zařízení sloužilo a co od něj očekáváte. Jak chytré hodinky, tak i navigace mají své výhody a nevýhody a záleží už jen na vás, jaké jsou vaše požadavky.