Prostřednictvím bolestí hlavy nás tělo někdy varuje, že něco není v pořádku. Většinu z nás někdy rozbolela hlava kvůli nedostatku spánku, následkem stresující situace, oční slabosti, z přejedení… Odpočali jsme si, vzali si prášek a bolest jako mávnutím kouzelného proutku zmizela. Od banální bolesti hlavy k chronické cefalee je však často jenom krok.

Někteří lidé trpí opakovanými bolestmi hlavy, které se vracejí každý den, aniž lze vystopovat jejich původ. Když jsou eliminovány přímé faktory, tedy že bolest je například spojena s problémy se zuby, se zánětem dutin, anebo s tím, že dotyčný používá slabé brýle, nezbývá než pátrat dál. Někdy za potíže mohou psychologické faktory a původcem bolesti může být svalové napětí podmíněné stresem nebo i intenzivní fyzickou námahou. Psychický původ cefaley lékař odhalí, když se pacienta vyptá, neprožívá-li problémové období. V těchto případech pacient nemívá daleko k úzkosti nebo depresi.

Bolest hlavy může být také vaskulárního původu, pak se jedná o konkrétní typy cefaley, jako je Hortonova nemoc. Na bolest hlavy mohou mít vliv i některé léky. Užívají-li se některé léky dlouhodobě, nemusí se sice jako důsledek zřetelně objevit nežádoucí příznaky, cefalea však může být způsobena určitým lékem.

V tom případě pak stačí, samozřejmě podle pokynu lékaře, dávku snížit, nebo daný lék přestat brát, a bolesti ustanou. Analgetika, která se často užívají nadměrně, protože panuje názor, že když jsou dostupná bez receptu, zdraví neškodí, mohou být rovněž původcem bolestí hlavy.

Obecně platí, že čím větší množství léků se bere, tím větší je riziko, že se dostaví bolesti hlavy z předávkování. Zjistit zdroj cefaley a také její příčiny se však vždy nepodaří. Proto je někdy nutné, než se dotyčnému uleví, vyzkoušet několik postupů. Ale když se bolest opakuje a cefalea se stává noční můrou, když se znenadání objeví u člověka, který nikdy sklon k bolení hlavy neměl, je lepší konzultovat tento problém s lékařem, a to hlavně v případech, když dotyčný člověk překročil čtyřicítku. Může to totiž signalizovat cévní anomálie nebo jiné patologie, které ke stanovení správné diagnózy vyžadují celkové vyšetření.

Z knihy Migréna , Lise Manson- nakladatelství Portál