Činky patří bez pochyby mezi nejpoužívanější posilovací pomůcky. A není divu, sou cenově dostupné, a proto se lehce mohou stát i velmi efektivní součástí domácí posilovny. Dobře se s nimi manipuluje, nezaberou mnoho místa a posílíte s nimi každý sval vašeho těla. Aby bylo cvičení efektivní a činky byly pro váš trénink přínosem, je potřeba se vyvarovat chyb.

Běžné chyby, aneb jak na to

Jednou z opravdu častých chyb, se kterými se v posilovnách především u nováčků setkáváme, je používání stejné váhy na všechny cviky. Uvědomte si, že ne všechny svaly ve vašem těle mají stejnou sílu. Zvedání příliš lehkých vah opravdu není efektivním způsobem posílení těla, ale co je naopak ještě horší, je přecenit své síly a zvedat příliš těžké váhy. Tím totiž riskujete natažené nebo natržené svaly. Správným krokem je používat odlišné váhy tak, aby byly svaly efektivně v průběhu celého tréninku zatěžovány, a vy jste odcházeli s vědomím, že jste ze svého tréninku vytěžili maximum.

V základní výbavě ke cvičení by tak správně měly být dvě nakládací jednoruční činky nebo jednoručky s nastavitelnou zátěží nebo rovnou stojan se sadou jednoruček s pevnou váhou.

V případě, že cvičíte ve fitness centru, je ideální najít si místo u stojanů na činky. Tam budete mít k dispozici i různá závaží na činky nebo kotouče, které podle obtížnosti cviku a síly svalů můžete střídat. Obecně platí, že pokud u dvanáctého opakování pocítíte únavu, jdete správnou cestou.

A co mít ještě na paměti?

Další problém nastává, pokud jste až příliš napjatí. Silový trénink je sice o tom, abyste si svaly procvičili, ale také je velmi důležité, abyste při cvicích nebyli v tenzi až příliš. To vám zaručí nejen správnou formu, ale také vás ochrání před zraněním. Snažte se tedy o to, aby svaly, které zrovna neprocvičujete, byly minimálně zatěžovány. Představte si, že zvedáte činky a najednou vám uprostřed série ve sluchátkách začne hrát největší pecka vašeho playlistu. Je velmi lehké propadnout rytmu hudby a váhy tak začít zvedat bez rozmyslu a kontroly. K tomu, aby svaly byly využívány naplno a efektivně, musíte dbát na cvičení v plném rozsahu pohybu, protože když budete činky zvedat příliš rychle, akorát ztrácíte svůj čas. Proto se nenechte strhnout rytmem a zpomalte opakování.

Pokud se posilovací pomůcky používají správně a bez chyb, je dosažení cíle mnohem rychlejší a samozřejmě i bezpečnější než s chybami. Zbytečná zranění a úrazy mají za následek pauzu ve cvičení a tedy i odložení vytoužených cílů.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015