Každé vánoce si určitě říkáme: tentokrát se budu držet zpátky, tentokrát se už nepřejím, užiji si svátky v klidu a budu chodit na procházky. Většina z nás to ale nedodrží a po čas svátků nejen že na procházky nechodí, ale místo toho se povaluje u televize a naopak přijímá potravu v takové míře, že to vyvolá zažívací potíže. Co dělat? Co nám poskytuje klasická a alternativní medicína v tomto ohledu?

Příznaky zažívacích problémů
 

 • ostrá nebo pálivá bolest v nadbřišku a na hrudníku
 • nadýmání, říhání a slyšitelná peristaltika ( pohyb střev )
 • méně častá je ztráta chuti k jídlu, nevolnost, plynatost, zácpa nebo průjem

  Riziková skupina

  U zažívacích obtíží bývá nezřídka obtížné zjistit vyvolávající příčinu. Mohou provázet jiná onemocnění, např. žaludeční vředy, záněty, rakovinu nebo nemoci žlučníku, na který bychom si měli dávat o svátcích zvláště pozor. Doporučuji koupit v lékárně Cholagol a před každým jídlem si dát 10 kapek na lžičku a zapít několika doušky vody. Zvláště před jídly těžkými, smaženými apod., kterých v průběhu roku moc nejíme a náš organismus na ně není zvyklý. Svoji roli hraje také stres, napětí a deprese. Toho si kolem svátků užijeme až dost. Dalším z důvodů může být neúmyslné polykání vzduchu. Dochází k němu u lidí, kteří často vzdychají, hovoří, žvýkají při jídle nebo rozkousávají stravu s otevřenými ústy.Na potížích se dále podílí strava s vysokým obsahem tuků, potravinové alergie, kouření a nadměrné pití alkoholu a nápojů s kofeinem.

  Průběh onemocnění

  Typickým příznakem, je pálivá bolest v nadbřišku a na hrudníku, podobná pálení žáhy. Po jídle někdy obtíže ustupují, jindy jsou naopak výraznější. Lidé si také stěžují na pocity plnosti a nadýmání. Také na nevolnost a ztrátu chuti k jídlu.

  Svépomoc

  Prozkoumejte svůj život a co v něm ohledně stravování děláte špatně. Snažte se svoje stravovací návyky změnit.

  Léčba

  V některých případech mohou zmírnit problémy tzv. antacida, u potíží vzniklých stresem a nervozitou pomohou antidepresiva. Také léky , které snižují produkci žaludečních šťáv.

  Prevence

  Snažte se zmírnit stres neboi zlepšit techniku jeho zvládání. Vyvarujte se tučných a smažených jídel, jídel s česnekem. Dodržujte dietu a pokuste se vysadit jídla, která Vám nedělají dobře. Jezte častěji a v malých dávkách, se zavřenými ústy, abychom co nejméně polykali vzduch. Omezte nebo zcela vylučte kouření a pití alkoholu, kávy a nápojů, obsahujících kofein. Všechny uvedené potraviny mohou být zdrojem vašich problémů.

  Alternativní terapie

  Aromaterapie – Příznaky mohou zmírnit esenciální oleje obsahující bazalku, černý pepř, heřmánek nebo levanduli. Kápněte si olej na zápěstí a inhalujte jej 30 až 60 minut před jídlem.

  Fytoterapie – Před jídlem vypijte šálek tavolníkového nebo zeleného čaje. Čaje z hořkých bylin, z kořene hořce, pampelišky a vodilky podporují produkci žaludeční kyseliny. Pampeliškový čaj může zmírnit nadýmání a zácpu. Fenyklové a mátové čaje pomáhají při plynatoszi a nadýmání.

  Homeopatie – Preparát Amonium feudum se podává při nevolnosti a Natrum phosphoricum při říhání a plynatosti

  Naturopatie – Léčitelé ordinují různé trávicí enzymy jako Papin, výtažek z papáji a pankreatin. Užívají se při jídle.

  Dále doporučuji každý den popíjet zelený a mátový čaj, před každým problematickým jídlem Cholagol a procházky. Potom budete mít svátky nejen krásné, ale i zdravé.

  Iva Hédlová podle Reader´s Digest

Komentáře