Většina lidí se „postí“ v podstatě každý den, protože když spí, tak nepřijímají žádnou potravu, a tak přerušované hladovění je v podstatě prodloužením doby, kdy nebudete přijímat potravu o trochu déle. Například můžete vynechat snídani a dát si první jídlo v poledne a poslední pak ve 20:00.

Jedním z nejžhavějších témat v oblasti medicíny a výživy je v současné době fenomén s názvem přerušované hladovění (někdy taky označovaný jako přerušovaný půst).

Jedná se o střídání cyklů hladovění (půstu) a normálního stravování.

Řada studií naznačuje, že přerušované hladovění pomáhá při hubnutí, zlepšuje zdraví metabolismu, chrání před řadou různých onemocnění a pomáhá prodloužit život .

V tomto článku se dozvíte co je přerušované hladovění a proč byste se o něj měli zajímat.

Co je přerušované hladovění?

Přerušované hladovění je způsob stravování, který je založen na střídání období půstu (hladovění) a normálního příjmu potravy.

Neříká nic o tom, jaké potraviny byste měli jíst, ale spíše o tom, kdy jíst a kdy ne.

Existuje řada různých technik přerušovaného hladovění, ale všechny jsou založeny na tom, že rozdělí dny či týdny na období, kdy normálně přijímáte potravu a na období půstu.

Většina lidí se „postí“ v podstatě každý den, protože když spí, tak nepřijímají žádnou potravu, a tak přerušované hladovění je v podstatě prodloužením doby, kdy nebudete přijímat potravu o trochu déle.

Například můžete vynechat snídani a dát si první jídlo v poledne a poslední pak ve 20:00.

Tímto způsobem vlastně hladovíte 16 hodin denně a jíte pouze v časovém úseku 8 hodin. Toto je velmi oblíbený způsob přerušovaného hladovění, kterému se říká tradiční model 16/8.

I když se vám to na první pohled může zdát zvláštní, přerušované hladovění lidé obvykle velmi dobře snáší a většina z nich se během půstu cítí lépe a mají více energie na běžné denní aktivity.

Hlad obvykle nebývá velký problém, i když ze začátku se můžete cítit zvláštně, protože si tělo potřebuje zvyknout na to, že delší dobu nebudete přijímat potravu.

Během období půstu nesmíte jíst žádné potraviny, ale můžete pít vodu, kávu, čaj či jiné nekalorické nápoje.

Některé formy přerušovaného hladovění povolují i během půstu příjem malého množství nízkokalorických potravin.

Užívání doplňků stravy během období hladovění je povoleno, pokud tyto doplňky neobsahují žádné kalorie.

Shrnutí: Přerušované hladovění (přerušovaný půst) je způsob příjmu potravy, při kterém se střídají období hladovění s obdobími normálního příjmu potravy. Je to aktuálně velmi oblíbený trend v oblasti zdraví, sportu a výživy a jeho kladný vliv na zdraví byl potvrzen řadou klinických studií.

Proč hladovět?

Lidé drží období půstu již tisíce let.

Někdy to bylo nutné, protože prostě nebylo žádné jídlo.

Půst také souvisí s náboženským vyznáním. Jak křesťanství, tak islám či budhismus předepisují období půstu.

Lidé i zvířata často instinktivně hladoví při nemoci.

Na hladovění tak není nic „nepřirozeného“ a lidské tělo je velmi dobře vybaveno, aby se s delším obdobím půstu dokázalo vyrovnat.

Když delší dobu nepřijímáme potravu, mění se v našem organizmu celá řada různých procesů, protože se organizmus snaží přizpůsobit se této nové situaci. Mění se tak vylučování hormonů, aktivují se nové geny a spouští se také důležité procesy v oblasti obnovy buněk (3).

Při hladovění dochází k podstatnému snížení hladiny cukrů a inzulinu v krvi. Současně dochází k obrovskému zvýšení koncentrace růstového hormonu.

 

Řada lidí techniku přerušovaného hladovění používá při hubnutí, protože je to velice snadný a účinný způsob jak snížit příjem kalorií a zvýšit spalování tuků.

Jiní se hladovkou snaží zlepšit zdraví metabolismu, protože přerušovaný půst snižuje rizikové faktory pro vznik některých chronických onemocnění.

 

Některé studie naznačují, že přerušované hladovění také prodlužuje život. Studie na hlodavcích potvrdily, že přerušovaný půst prodlužuje život stejně účinně jako snížení příjmu kalorií.

Další studie také naznačují, že přerušované hladovění také pomáhá chránit před řadou nemocí, jako jsou onemocnění srdce, diabetes druhého typu, Alzheimerova choroba, rakovina a další.

Jiným lidem se zase líbí jednoduchost přerušovaného hladovění a to, že nemusí držet žádné drastické diety či vařit speciální jídla.

Je to účinný „trik“, který vám usnadní život a zároveň pomáhá zlepšovat vaše zdraví. Čím méně jídla si musíte připravovat, tím jednodušší bude váš život.

Když vynecháte 3-4 jídla za den, ušetříte také spoustu času na přípravu a další činnosti (mytí nádobí, apod.).

Shrnutí: Lidské tělo je velmi dobře adaptováno na občasné hladovění. Nové výzkumy naznačují, že přerušované hladovění pomáhá při hubnutí, zlepšuje zdraví metabolismu, uplatňuje se v prevenci řady nemocí a dokonce prodlužuje život.

Druhy přerušovaného hladovění

V posledních letech se přerušované hladovění stalo hitem a objevilo se hned několik různých forem/modelů.

Mezi nejoblíbenější modely přerušovaného hladovění patří:

  • Model 16/8: Jedná se o tradiční formu přerušovaného hladovění, kdy 16 hodin denně hladovíte a potravu přijímáte pouze po dobu 8 hodin, například mezi polednem a osmou hodinou večerní.
  • Jednodenní půst: Tento způsob je založen na tom, že jeden až dva dny v týdnu prostě nebudete jíst. Nejlepší je začít od večeře a nejíst nic až do večeře následujícího dne (tedy budete hladovět 1 den neboli 24 hodin).
  • Dieta 5:2: Tento způsob přerušovaného hladovění je založen na tom, že 2 dny v týdnu snížíte denní energetický příjem na maximálně 500 – 600 kalorií.

Existují samozřejmě i další druhy a metody přerušovaného hladovění.

Osobně jsem zastáncem modelu 16/8, protože si na něj dobře zvyknete a nebudete mít problém ho dodržovat.

Řada lidí navíc ráno nemá hlad a první jídlo tak přijímají až v poledne.

Poslední jídlo dne si dejte mezi 18 – 21. hodinou večerní, takže se celková doba hladovění prodlouží na 16 – 19 hodin denně.

Shrnutí: Existuje řada forem a druhů přerušovaného hladovění, mezi nejoblíbenější patří model 16/8, jednodenní hladovění a dieta 5:2.

Co si z článku odnést?

Pokud dodržujete zásady zdravé výživy a jíte zdravé potraviny, může mít občasné přerušované hladovění blahodárné účinky na vaše zdraví.

Představuje účinný způsob jak zhubnout a zlepšit zdraví metabolismu.

A navíc vám usnadní život.

Sdílet článek

Autor: Michal Vilímovský
Vzdělání: Student všeobecného lékařství na 3.LF UK Praha
Použité zdroje: Zpracováno podle Healthline
Zdroje obrázků: Stockphotosecrets.com

 

 

Zdroj: www.cs.medlicker.com