Při práci s tělem metodou shiatsu dochází k odstraňování a rozpouštění energetických blokád, přivádění energie do míst, která jsou prázdná a slabá a k orgánům, tkáním a důležitým centrům, která v důsledku nedostatečného zásobení energií špatně fungují, a k celkové harmonizaci organismu po stránce fyzické i psychické.

Tato léčebná i preventivní metoda má velmi široké použití. Mohou se její pomocí zlepšit či odstranit např. potíže pohybového aparátu, především bolesti zad, bolesti nebo špatná hybnost kloubů, zatuhlá nebo bolestivá krční páteř. Může pomoci od bolestí hlavy, zlepšit oslabenou funkci orgánů, trávení, dýchání, vyměšování, odstranit potíže pohlavní a močopohlavní sféry, zlepšit funkci lymfatického systému a krevního oběhu a má řadu dalších pozitivních účinků.

Lze ji s úspěchem používat i při léčbě nejrůznějších psychických onemocnění. Tak například ošetřením některých ze čtyř tzv. meridiánů „ohně“, kterými jsou srdce, tenké střevo, osrdečník a trojitý ohřívač, lze zmírnit nebo odstranit např. nespavost, emoční labilitu, neklid, úzkosti, fóbie, deprese, hysterii, poruchy příjmu potravy, poruchy řeči a paměti, návaly, vysoký či nízký krevní tlak.

Ošetření meridiánu sleziny, kromě toho, že pomáhá např. při problémech s imunitou, lymfatickým oběhem, trávením nebo pohlavní sférou, posiluje osobnost, pomáhá člověku lépe snášet změny, zvyšuje pocit sebejistoty, vyrovnanosti, pomáhá uvědomit si a upřednostňovat své potřeby před potřebami druhých a mít sebe rád.

Masáž meridiánu močového měchýře je vhodná například při léčbě epilepsie, impotence, pomáhá zklidnit ta, kde člověk klade sám na sebe přílišné nároky nebo je jednostranně zaměřen na výkon, nebo může naopak posílit slabou vůli.

Posílení dráhy a energie ledvin pomáhá lidem trpícím neodůvodněnými strachy, např. strachem z neznáma nebo ze smrti, fóbiemi, panikou; probouzí odvahu, vitalitu a zvyšuje odolnost proti stresu. Při nezvládnuté agresivitě nebo naopak neprůbojnosti a nerozhodnosti může pomoci práce na drahách žlučníku a jater. Pomáhá rovněž při léčení alergií, bolestí hlavy, chronické únavě, hyperaktivitě, přílišné sebekontrole, anorexii nebo roztroušené skleróze.

Shiatsu se provádí na zemi na speciální matraci a přes oblečení, které by mělo být pohodlné a z přírodních materiálů. Aby klient ležel po dobu masáže uvolněně, může hrát tichá relaxační hudba. Nejprve se provádí, s napojením na dechový rytmus, různé protahování končetin, zad, uvolňování a rotace kloubů, kolébání a vytřásání končetin a pánve. Pak se jemným dotykem nebo tlakem dlaní či jiných částí těla energetická dráha prohřívá a uvolňuje a poté palce jemně stlačují jednotlivé body dráhy ve směru toku energie. Jde vlastně o komunikaci mezi rukou terapeuta a klientovým tělem.

Masáž shiatsu je vhodná pro všechny věkové kategorie a lze ji použít i v těhotenství. Může fungovat velmi dobře tam, kde jiné prostředky léčby nezabírají nebo zabírají jen velmi pomalu, tam, kde příčina potíží je nejasná nebo klasickými prostředky nezjistitelná, u psychosomatických onemocnění, kde se neví, „od čeho to vlastně je“, tedy zda se jedná o potíž orgánového, pohybového, nervového, nebo psychického původu, u tzv. záhadných potíží, a podpůrně při léčbě prakticky všech psychických onemocnění.

Telefon:605 254 678
 251 811 938
E-mail:komu@komunikuj.cz
Internet:www.komunikuj.cz

Komentáře