Především v minulosti lidé procházeli nedobrovolnými půsty, mezi jednotlivými lovy či než se přesunuli dále za dostupnou potravou. Půst je však spojen i s většinou náboženství a s asketickými filosofiemi. Dnes je motivem držení půstu především upevnění zdraví, někdy též snaha porazit již existující nemoc, ale též získání psychické pohody.

Extrémní půsty se nedoporučují

Nejspíš jste již slyšeli o extrémních čtyřicetidenních půstech, které slibují porazit nádorové onemocnění v pokročilém stádiu. A pravděpodobně jste pak slyšeli i o tom, že to nakonec nedopadlo dobře. Není se čemu divit. Lékaři nedoporučují držení delší než třídenní diety. Ta však umí být pro zdraví velice přínosnou, a nejen pro něj. Spolu s jednodenním a tzv. přerušovaným půstem jde o osvědčené prostředky, jak se cítit lépe, nastartovat přirozené ozdravné, a dokonce i omlazující procesy v těle.

TIP: Co je to půst? Podívejte se na blahodárné účinky půstu i jeho rizika.

Hitem moderního zdravého stravování je přerušovaný půst

Přerušovaný půst je vlastně rozdělení dne na hodiny, kdy nejíme a jíme. Setkáte se s jednoduchým dělením na 12/12 hod., ale i se sofistikovanějším, které doporučuje mužům režim 16 hodin půstu a 8 hodin na jídlo, ženám pak 14 hodin půstu a 10 hodin na jídlo. Účinky půstu, konkrétně metody přerušovaného půstu, naznačují, že by mohly být prevencí diabetu 2. typu. Tento půst nemá žádné vedlejší účinky a není se třeba bát žádných rizik.

Jednodenní půst, abychom byli fit

Ke zdraví a lepší kondici nás přivede i pravidelný jednodenní půst. Doporučuje se jej držet jednou týdně, či jednou za 14 dnů. Tento půst podporuje regeneraci organismu a pomáhá při snižování tělesné hmotnosti. Rozhodně však není vhodný pro diabetiky, ale ani pro těhotné ženy a děti.

Lékaři doporučují maximálně třídenní půst

Třídenní půst je nejoblíbenějším dlouhodobým půstem. A umí více než bychom od něj jako laici čekali. Tři dny půstu nastartují celý náš imunitní systém. Dokonce nám pomůže omládnout. V těle se totiž spustí proces, který začne tvořit nové bílé krvinky. Třídenní půst je šetrný, přitom nabízí silné účinky půstu. Doporučit jej lze i starším lidem, či lidem s rakovinou po chemoterapii. Avšak ani tento půst není vhodným pro diabetiky, těhotné a pro děti. Negativem je též vyšší náchylnost k infekcím v době trvání půstu, či snížená plodnost.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015