"Syndrom diabetické nohy se může týkat všech pacientů s diabetem. To je starších i mladších, 1. i 2. typu, kteří nemají delší dobu dobře vyrovnanou cukrovku, a proto mají zvýšené riziko komplikací," říká Doc. MUDr. Alexandra Jirkovská, CSc.. "Nejčastěji bývají postiženi pacienti s diabetem ve věku kolem 50 – 60 let, ale syndrom diabetické nohy se nevyhýbá ani lidem kolem 20 let, pokud mají od dětství nevyrovnanou cukrovku.

Mezi nejúčinnější metody prevence patří denní prohlížení nohou a vhodná kvalitní obuv. Pacient při zjištění jakýchkoliv změn kůže ( puchýřů, poranění, vředů, hnisavých procesů nebo zanícení) se musí poradit s lékařem. Lékař nebo sestra by měli nohám diabetika věnovat pozornost při každé návštěvě ordinace a jednou ročně mu i důkladněji vyšetřit na dolních končetinách nervy a cévy. A také informovat pacienta o riziku vzniku diabetické nohy."

Syndrom diabetické nohy je předmětem stálého výzkumu, kterého se účastní Doc. MUDr. Alexandra Jirkovská, CSc. a další odborníci z Centra diabetologie IKEM i v rámci mezinárodní evropské spolupráce. Tým se zabývá především výzkumem tzv. Charcotovy osteoarthropatie. Jde o progresivní onemocnění kostí a kloubů nohy, které je způsobené diabetickým postižením nervů.

Tipy pro diabetiky

Otestujte zdraví svých nohou, například pomocí testovací náplasti Neuropat. Předejdete vzniku syndromu diabetické nohy. Pečujte o své nohy pěnou s vysokým obsahem urey a kys. gamma linolenové, udrží vaše nohy zdravé. Sledujte pravidelně hladinu krevního cukru a mějte ho pod kontrolou.