Z přehledu více než 2000 studií, jež se věnovaly pasivnímu kouření, je zřejmé, že vzrůstá počet onemocnění spojených s pasivním kouřením. Děti kuřáků mívají mnohem častěji respirační onemocnění a ušní infekce a mají nižší funkční kapacitu plic než děti nekuřáků.

U pasivních kuřáků vzniká také počet chronických bronchitid, nemocí srdce a rakoviny plic. Odhaduje se, že asi 3 000 případů rakoviny plic ročně je způsobeno pasivním kouřením. Zjistilo se také, že život nekouřících manželek kuřáků bude pravděpodobně o čtyři roky kratší než život nekouřících žen, jejichž manželé jsou nekuřáci.

KUŘÁCI S VELKÝM RIZIKEM

 • těhotné ženy
 • kojící matky
 • lidé s cukrovkou
 • ženy užívající antikoncepci
 • lidé s rodovou dispozicí pro nemoci srdce
 • lidé s vysokým krevním tlakem
 • lidé s vysokou hladinou cholesterolu
 • silní kuřáci
 • obézní lidé
 • velmi hubení lidé
 • alkoholici nebo lidé navyklí na alkohol
 • lidé s onemocněním z kouření
 • lidé pracující s toxickými chemickými látkami
 • lidé před a po chirurgickém zákroku
 • pacienti s vředem

JAK LZE DETOXIKOVAT NIKOTIN
Toxiny ve vzduchu lze odstranit dobrým filtrem vzduchu. Vnitřně nám s ochranou může pomoci směs vitamínů, minerálů a antioxidačních látek. Denní dávka v následující tabulce zahrnuje nejmenší přípustné množství.

Jednoduchý plán živin pro kuřáky

Vitamin C

1000-2000 mg

Beta-karoten

15000-25000 m.j.

Vitamin A

5000-10000 m.j.

Zinek

15-30 mg

Selen

0,2 mg

Vitamin E

400 m.j.

Aloe vera gel

40-120 ml 2x denně

Beta-karoten není pro kuřáky příliš vhodný, je-li používán samostatně, ale v kombinaci s ostatními antioxidanty je prospěšný, což je založeno na pozitivních výsledcích mnoha studií. Velkým pomocníkem při odvykání kouření je užívání aloe vera gelu, který nejen výborně detoxikuje organismus, ale i značně snižuje chuť na cigaretu. Výborným pomocníkem je SRT ( Spiritual Response Therapy), která odstraňuje z podvědomí blokády, které zabraňují tomu, aby člověk mohl přestat kouřit. Jedná se o metodu alternativní medicíny, která zaznamenává v léčbě závislostí i jiných problémech velké úspěchy.

DOPORUČENÁ ŽIVOTOSPRÁVA
Žádná doporučení zdravé stravy se samozřejmě nevyrovnají efektu, jako když kuřák cigarety definitivně odhodí a skoncuje s tímto zlozvykem.Zdravá strava a doplňky živin mohou pomoci v ochraně před některými vlivy kouření.

Ani ten nejlepší program stravování nenabízí imunitu vůči škodlivosti kouření.

Zlozvyk kouření bývá často spojen s konzumací chudé a nevhodné stravy. Mnozí kuřáci konzumují ve velkém množství maso, tučná jídla, smažená jídla a rafinované potraviny častěji než nekuřáci. Vidět jsou ale i kouřící vegetariáni, fanatičtí vyznavači pohybu a dokonce i kouřící nadšenci zdravého životního stylu.

Kouření, podobně jako kofein, vysušuje, proto je pro vyvážení jeho dehydratujícího vlivu nezbytná voda. Doporučuje se denní příjem dvou až tří litrů tekutin.

Detoxikační dieta se doporučuje hlavně proto, že kouřením vzniká v těle kyselost. Při detoxikaci velmi pomáhá vláknina, zejména proto, že zlepšuje práci střev.

Základem strategie při výběru stravy pro kuřáky je jíst více zdravých jídel – to znamená ovoce, zeleniny a celozrnných produktů – a snížit konzumaci mastných nebo tučných výrobků, balených potravin, konzerv a alkoholu. Vzrůstající zásaditost krve a tkání díky dobré a kvalitní stravě snižuje touhu po cigaretách a zájem o kouření vůbec.

Také při odvykání kouření je vhodnější alkalická strava než kyselá. Vegetariánské pokrmy nebo konzumace nevařených potravin významně snižuje chuť na cigaretu. Tato strava je vhodná během prvních tří až šesti týdnů odvykání, neboť napomáhá detoxikačnímu procesu. Někteří kuřáci drží půst, což též významně podporuje snahu zbavit se tohoto škodlivého návyku. Půst je rychlý, ale působivý přechod. Pro určité skupiny kuřáků, např. s nadváhou nebo vysokým krevním tlakem je zejména vhodný půst se šťávami / viz dále /.

Strava při odvykání kouření
Zvýšený příjem alkalických potravin: Celer, fíky, lusky, mandle, mrkev, ovoce, proso, rozinky, zelené listy, zelenina.
Snížený příjem kyselých potravin: Cukr, hovězí maso, chléb, kuřata, maso, mléko, obilí, pečivo, sýry, vejce.

Několik týdnů detoxikační diety může mít na odvykání kouření podstatný vliv. Tato dieta snižuje chuť na cigarety a pomáhá snížit koncentraci chemických látek v těle. Jako vynikající prostředek mám vyzkoušený aloe vera gel, který podstatně zrychluje detoxikaci.

Naučte se jíst a žít způsobem, který podporuje zdraví, vitalitu a dlouhověkost.

Komentáře