Příčinou těchto „poporodních“ atak je skutečnost, že se ženino tělo vrací zpět do původních chemických a fyzických poměrů, jaké byly před těhotenstvím. Gravidita je stav, kdy je matčino tělo nuceno tolerovat cizí organismus – dítě, proto je imunita svým způsobem utlumena, resp. buňky, které mají za úkol cizorodé věci v těle likvidovat, nejsou superaktivovány. Proto je obvykle tak málo atak v těhotenství. Ale po porodu se matčin organismus vrací rychle do původního stavu a může se stát, že vše neproběhne tak, jak by mělo. Imunitní systém, jako kdyby si chtěl vynahradit předchozích devět měsíců, kdy nesměl zakročit proti „vetřelci“, přestane tolerovat vlastní buňky a zaútočí na ně. Kromě toho je doba po porodu velmi fyzicky i psychicky náročná, žena je často vyčerpána a zvyká si na novou, nezvyklou námahu, což není právě příznivý stav.

V současné době už není těhotenství při RS kontraindikováno, ale existují jistá pravidla, která by budoucí matka měla dodržovat, aby minimalizovala riziko ataky po porodu. Těhotenství by mělo být plánované, protože některé léky (např. cytostatika) je třeba vysadit už půl roku před otěhotněním. Samozřejmě není dobré, aby žena otěhotněla v době, kdy má často ataky, tzn. dvě a více za rok. Nejdříve je třeba, aby ji lékař stabilizoval léčebnou kúrou. Dalším předpokladem je dobré rodinné zázemí, aby budoucí matka nežila ve stresujícím prostředí. Aby byl vždy po ruce někdo, kdo by se v případě její únavy či nevolnosti postaral o domácnost, posléze i o dítě.

Co se týče kojení, pokud bude matka brát vysoké dávky kortikoidů, měla by přestat kojit, protože by tyto léky měly nepříznivý vliv na dítě. Kromě toho kojení ve značné míře vyčerpává organismus, takže není vhodné jej příliš prodlužovat, i když se žena cítí dobře. Zároveň je při kojení zvýšena potřeba vápníku, proto by kojící matky měly adekvátně zvýšit i svůj denní příjem tohoto prvku, aby nedošlo k řídnutí kostí.

Co se týče nemocí, předpokládám, že pokud RS máte, váš lékař vám už vysvětlil, jak nebezpečné je přecházet různá nachlazení a chřipky, nemluvě o dalších onemocněních. Když je organismus napaden nějakou infekcí, aktivuje se imunitní systém, aby ji zničil, ale u pacientů s RS neskončí, když je infekce potlačena, ale pokračuje dále ničením vlastních buněk. Proto je třeba i sebemenší nachlazení okamžitě přeléčit. Já sama jsem cca půl roku před diagnózou trávila v zaměstnání i 15 hodin denně, ignorovala jsem různá nachlazení a angíny i únavu, pomáhala jsem si nootropiky. Předpokládám, že právě tohle byl moment, kdy se moje imunita vrhla na likvidaci mých nervových obalů. Do té doby jsem přecházela, co se dalo, ale i když pro mě bylo velmi těžké si zvyknout, že s tím musím přestat, nakonec jsem se to naučila; i díky tomu, že při každém nachlazení jsem teď neuvěřitelně unavená. Vím, že zaměstnavatelé vidí raději, když je člověk v práci od nevidím do nevidím, ale uvědomte si, že jste vážně nemocní a buďte trochu sobečtí, na prvním místě je vždy vaše zdraví, nikdy vám ho nic nemůže nahradit. Nehledě na to, že lepší výkony podává člověk v relativně dobrém zdravotním stavu než ten, kdo je unavený a nemocný; to by měl pochopit i ten nejzabedněnější šéf :-).

Velmi výrazným příznakem RS je únava. Bývá často příčinou rodinných a partnerských neshod, kdy je pacient obviňován z lenosti a pohodlnosti. Většinou pomůže „rodinná porada“, kde se druhé straně dostane vysvětlení, jak to s únavou a RS je, že nejde o lenost, ale o skutečnou únavu, a že lékaři jasně říkají, že polysklerotici se nesmějí přepínat a vše dělat jen do únavy. Pokud nepomáhá rozumné vysvětlení pacienta, případně konzultace členů rodiny s lékařem, je dobré vyhledat pomoc psychologa, protože stresující a nepřátelské klima v rodině je pro pacienta s RS zatěžující a nepříznivě ovlivňuje jeho zdravotní stav.

Zdroje:
MUDr. Eva Havrdová – Roztroušená skleróza (1.-3. vydání, nakl. Triton)
MUDr. Eva Havrdová – Je roztroušená skleróza váš problém? (edice Roska)
Dr. Alexander Burnfield – Můj život s „ereskou“ (edice Roska)
Remedia Compendium II. vydání (Panax)
informace od MUDr. J. Piťhy z RS centra FNKV a lékařek z RS centra v Kateřinské
informace ze zahraničních webů, které občas pročítám