Není žádným tajemstvím, že dlouhodobé sezení způsobuje celou řadu zdravotních rizik. V tomto článku vám ale řekneme, jak jim můžete efektivně předcházet.

Dlouhodobé sezení u počítače může v dlouhodobém horizontu způsobit celou řadu zdravotních problémů. Předejít se jim dá koupí kvalitní kancelářské židle. I bez ní ale můžete o vaše zdraví pečovat. V tomto článku vám ukážeme několik tipů, jak vaše tělo udržet v co nejlepší kondici i při dlouhém sezení.

Co vám hrozí?

Nejprve si ale pojďme říct, jaké problémy vlastně může dlouhodobé sezení způsobit. Je jedno, jestli ve vaší kanceláři nebo pracovně máte kvalitní kancelářské židle látkové nebo látková. Pokud budete sedět déle než čtyři hodiny, bude docházet k omezení činnosti svalů, a to především na nohou. Tyto svaly jsou důležité nejen k pohybu, ale i ke správné funkci lymfatického systému.

Při dlouhodobém sezení navíc dochází k snížení aktivity enzymu, který pomáhá tělu spalovat tuky. Zvyšuje se také riziko zlomenin, srdečních onemocnění, zvyšuje se hladina cukru v krvi nebo cholesterol. Zdravotním rizikům se bohužel v mnohých případech nevyhnou ani lidé se zdravým životním stylem. Proto vám v následujících řádcích řekneme, co dělat.

Pravidelné protahování

Velice účinné je střídání sezení a stání. Víme, že opustit pohodlné kancelářské křeslo čalouněné, látkové, ale i vyrobené z jiného materiálu, je velice obtížné. Pokud ovšem chcete udržet váš organismus funkční a omezit zdravotní rizika, střídejte tyto polohy zhruba každé čtyři hodiny. Pomoct vám v tom může nástavec na pracovní stůl, případně polohovací stůl s nastavitelnou výškou.

Nezapomínejte ani na pravidelné přestávky. Každou hodinu se běžte na deset minut projít, protáhnout, prokrvit svaly, jděte se napít, popovídat s kolegy, odskočte si na záchod… Nezáleží na tom, co zrovna budete dělat. Důležité však je, abyste vstali ze židle. Pravidelně protahovat se pak můžete i během dlouhého sezení. Propnutím zad a kroužením hlavy uvolněte krční svaly, krouživými pohyby v zápěstí, loktech a rukou zase procvičte klouby na rukou. Stačí jen málo a snížíte možnost vzniku zdravotních rizik na minimum.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015