Kašel rozhodně není nic příjemného a pěkně potrápit dokáže i v létě. Na vině často bývají prudké změny teplot. Jenom obyčejný přechod z klimatizované místnosti či auta do rozpálené ulice může na našich dýchacích cestách zanechat následky.

Abychom se kašle zbavili, musíme v první řadě zjistit jeho příčinu. Tou může být třeba bakteriální či virová infekce. Kašel ale může být i příznakem alergie.

Vlhký a suchý kašel

Samotný kašel většinou bývá suchý či vlhký. Ty je třeba odlišit, protože každý vyžaduje jinou léčbu.

Vlhký kašel

Vlhký kašel poznáte podle toho, že jste hodně zahlenění. V plicích se, ať již v důsledku bakteriální či virové infekce, hromadí hleny a kašlem se jich vaše tělo snaží zbavit. Někdy jsme ale zahleněni a hlen se nám zase nedaří vykašlat. Při léčbě vlhkého kašle se proto často podávají léky na podporu vykašlávání. Pomáhají také heřmánek, šípkový čaj či mateřídouška.

Suchý kašel

Opačný problém způsobuje kašel suchý. Máte pocit, že vám něco dráždí dýchací trubici a vy začnete kašlat. Mnohdy tak silně, že se ani nemůžete nadechnout. Nedaří se vám přitom ani vykašlávat. Na vině nejčastěji bývá zánět horních cest dýchacích, k jehož léčbě se nejčastěji používají tzv. antitusika. Velmi účinné jsou například Stoptussin tablety (http://www.stoptussin.cz/stoptussin.php), které účinkují na principu tlumení tzv. kašlacího relfexu.

Kombinace dvou aktivních látek

Stoptussin tablety jsou unikátní především kombinací dvou aktivních látek. Látka s názvem butamirát tlumí samotný dráždivý kašel a je tak například zárukou klidného spánku. Guaifenesin pak přispívá k obnově sliznice dýchacích cest.

Dlouhotrvající kašel vyžaduje vyšetření

Pokud se tedy kašle do týdne nezbavíte, obraťte se na lékaře. Na vině mohou být závažnější onemocnění jako například laryngitida, černý kašel, tuberkulóza, astma, ale i některá srdeční onemocnění. A v neposlední řadě rakovina plic. Dlouhotrvající dráždivý kašel (http://www.stoptussin.cz/suchy-drazdivy-kasel.php) proto v žádném případě nepodceňujte.