Každá antikoncepční metoda má určitou spolehlivost. Doporučení správné antikoncepce je úkolem gynekologa. Každá dívka by tedy měla navštívit svého gynekologa, aby jí doporučil a předepsal tu nejvhodnější antikoncepci. Existují různé druhy antikoncepce.

Přirozené metody antikoncepce

Mezi přirozené metody antikoncepce patří například přerušovaná soulož nebo metoda plodných a neplodných dnů. Tyto metody nepatří mezi spolehlivé druhy antikoncepce.

Bariérové metody antikoncepce

Mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie. Kladou spermiím do cesty určitou bariéru – překážku. Bariérové druhy antikoncepce jsou pesar, vaginální diafragma, kondom a jiné. Kondom je jediná antikoncepce, která chrání před pohlavními chorobami.

Chemické metody antikoncepce

Chemické antikoncepční metody fungují na principu spermicidních látek – tedy látek, které znehybňují (zvýšením kyselosti v pochvě) nebo přímo hubí spermie. K chemickým antikoncepčním metodám patří pěny, želé, krémy nebo globule.

Chirurgické metody antikoncepce – sterilizace

Jsou sice velmi spolehlivé, ale návrat plodnosti je možný velmi obtížně nebo vůbec a mít vlastního potomka je často možné pouze s využitím asistované reprodukce. K chirurgickým metodám patří u muže přerušení chámovodů a u ženy přerušení vejcovodů a takto se znemožní pohlavním buňkám doputovat na místo fertilizace.

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce patří k téměř nejčastějším a zároveň nejspolehlivějším metodám. Je vhodná zejména pro mladé ženy, které mají stálého partnera. Váš gynekolog vždy posoudí, zda a jaká antikoncepce je pro Vás vhodná. Jiné preparáty se hodí pro ženy mladé a pro ženy starší 35 let. Zvláštní přístup vyžadují kuřačky, kojící ženy nebo ženy, které jsou nemocné a užívají jiné léky.

Nitroděložní tělísko

Působí mechanicky, chemicky a aktivací obranných mechanismů. Z některých tělísek se uvolňují hormony. Nitroděložní tělísko s hormonem je velice spolehlivé. Díky tomu, že hormony působí zejména lokálně, v děloze, jsou u něj vzácné vedlejší účinky. Časté je jen nepravidelné špinění či krvácení, zejména v prvních měsících po zavedení. Nitroděložní tělísko je vhodné i pro kuřačky starší 35 let, které většinu jiných metod užívat nesmějí.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015