Kromě rozdělení potravin na:

  • potraviny bohaté na bílkoviny
  • potraviny bohaté na sacharidy
  • neutrální potraviny

je základem dělené stravy plnohodnotná výživa, rovnováha kyselin a zásad a znalost trávicích mechanismů.

 

Účinek dělené stravy:

rozpohybuje látkovou výměnu, odlehčí trávicím orgánům a udrží vyrovnanou hladinu krevního cukru. Nízká hladina krevního cukru zabrání vzniku nezvladatelných záchvatů hladu a urychlí spalování tuků.

Dělená strava má stále více příznivců. Proč? Kvůli svému jednoduchému konceptu. Se zásadami dělené stravy se může každý rychle seznámit a připravit si podle vlastních přání, chuti a zálib jak jednoduché pokrmy, tak i náročná menu. Přitom se potraviny nekombinují bez výběru, ale harmonicky se navzájem přizpůsobují. Spousta možností kombinace garantuje dobré zásobování těla živinami. Při tomto způsobu výživy si přijdou na své jak vegetariáni, tak i milovníci masa a ryb. Neexistují přísné zákazy, proto je dělená strava ideální pro ty, kteří chtějí zhubnout bez stresů a udržet si štíhlou postavu.

Vitalita a zdraví

S novou dělenou stravou, která optimálně kombinuje potraviny z lehce stravitelných bílkovin, sacharidy s nízkým glykemickým indexem, vlákniny, kvalitní oleje a vitální látky, budete trvale fit, štíhlí, krásní a výkonní. Širokou paletou potravin vás nová dělená strava nejen chrání před srdečně-cévními chorobami, vysokou hladinou cholesterolu, nadváhou a překyselením, navíc ulehčuje práci žaludku a střev, zbavuje tělo jedů a léčí.

Kombinujte a budete dobře trávit

Základem dělené stravy podle dr. Haye je rozdílný proces trávení po konzumaci bílkovin a sacharidů. Potraviny bohaté na bílkoviny jako maso nebo ryby, ale i různé ovoce potřebují ke svému štěpení kyselé trávicí šťávy na rozdíl od brambor, rýže, těstovin a obilí, které se štěpí zásaditými trávicími šťávami.

Potraviny z neutrální skupiny nenarušují trávení bílkovin ani sacharidů, a proto je můžete libovolně kombinovat s oběma skupinami.

Dodejte tělu vitální látky

Dalším aspektem teorie dělené stravy dr. Haye je rovnováha zásad a kyselin. Pestrý jídelníček se spoustou salátu, zeleniny a ovoce nejen zaručí zásobování těla vlákninou, vitamíny, minerálními látkami a enzymy, navíc se postará i o zdravou rovnováhu zásad a kyselin. Ví se, že porce rostlinných potravin, tedy potravin tvořících zásady, má být třikrát až čtyřikrát větší než bílkovinný nebo sacharidový pokrm, a tak se dá zdravé rovnováhy dosáhnout poměrně snadno.

Hubněte se spalovači tuků

Snižovat hmotnost znamená spalovat tuky a jídla sestavená podle zásad dělené stravy při tom tělu pomáhají. Velké porce ovoce, salátu, zeleniny a syrové stravy zásobují tělo látkami podporujícími spalování tuků, které zrychlují látkovou výměnu tuků, a tak „rozpouštějí kila“. Nehubneme tím, že jíme méně, ale konzumací rozmanité stravy.

Spalovačem tuků je např. vitamin C, hořčík a draslík, které jsou obsaženy v zelenině a salátu, útočí na tukové buňky a tak přirozeným způsobem snižují obsah tuku v těle a hmotnost. Kromě toho se postarají o vyloučení nadbytečné vody z těla.

Snižování nadváhy začíná v hlavě

Když se objeví frustrace, protože náš škrtí pásek u kalhot nebo když máte pocit, že se svetr při praní musel srazit, existují jen dvě možnosti: buď si koupíte oblečení o číslo větší, nebo začnete důsledně hubnout. Hubnutí je finančně výhodnější, vyžádá si však celou řadu změn. Na cestě k vysněné postavě budete vystaveni tvrdým zkouškám, ale s ocelovou vůlí, výdrží a spoustou disciplíny a s novou dělenou stravou určitě svého cíle dosáhnete. Mezitím vámi budou zmítat rozporuplné pocity. Najednou v sobě objevíte vášnivou chuť na určitě potraviny, celé tělo bude křičet po jídle. To jsou fáze, kdy převažují chutě a nepřekonatelné záchvaty hladu a kdy syrová zelenina ani banán nedokážou vaše chutě utišit.

Vyskytnou se i okamžiky štěstí, fantastické nálady a radostného vzrušení, když pomyslíte na to, jak se vaše postava mění k lepšímu. Využijte dobrou náladu a svou obrazotvornost a neustále si nechávejte před vnitřním zrakem defilovat svoji vysněnou postavu. Připravte mentálně sebe i okolí na nový způsob výživy. Na okamžik zavřete oči a představujte si, jak budete fantasticky vypadat, až zhubnete. Tím jste udělali první krok. Vydejte se dál s vědomím, že nejprve se rodí myšlenka, kterou je třeba zpracovat, a až poté následuje čin.