Je to způsobeno tím, že endometrióza bývá diagnostikována nejčastěji až po několika letech, co žena má problémy. Na druhé straně ne všechny obtíže s menstruací a menstruačním cyklem musí nutně vést k endometrióze

Mohu mít endometriózu?

Projevy endometriózy jsou v dospívání velmi podobné jako v pozdějším věku. Mezi časté příznaky patří nepravidelná, bolestivá a silná menstruace, současně také pánevní bolest, která se může objevit kdykoliv v průběhu menstruačního cyklu, a obtíže při močení a vyprazdňování. Současně s bolestmi přichází silná únava a pocity vyčerpání. Všechny tyto příznaky mohou, ale také nemusí, být projevem endometriózy, a proto je vždy nezbytná konzultace s lékařem.

Dospívající dívky se ale častěji než dospělé ženy setkávají s názorem, že bolestivá menstruace je normální a patří k životu. A tak mají pocit, že jejich problémy jsou vlastně „normální“ a nesvěří se s nimi svému lékaři. Někdy bohužel i ze strany lékaře mohou narazit na nepochopení, pak je na místě zvážit konzultaci u dalšího odborníka.

Kdy je bolest ještě „normální“?

Vnímání bolesti je subjektivní, a tak se nedá jednoznačně určit hranice, kdy je bolest ještě „normální“ a kdy už znamená „problém“. Důležitým vodítkem pro vás i vašeho lékaře ale je, jak moc vaše obtíže zasahují do běžného života. Pokud kvůli bolestem nemůžete chodit do školy, nejste schopna se setkávat s přáteli a zdravotní problémy nabourávají váš každodenní program, je na místě vyhledat odbornou pomoc. Navíc ne všechny dívky mají bolesti při každé menstruaci, protože u nich ještě v každém menstruačním cyklu nemusí nutně probíhat ovulace. Pokud jsou ale vaše obtíže skutečně nepříjemné, řekněte o nich svému lékaři, i když se neobjevují každý měsíc.

Nebojte se zeptat

Pokud čemukoliv z toho, co vám váš lékař říká, nerozumíte, zeptejte se ho. Je velmi důležité, abyste si vzájemně rozuměli a vy správně chápala to, co vám sděluje. Možná používá příliš odborné termíny, mluví příliš rychle nebo vám něco nedostatečně vysvětlil, pak se ptejte.

První pomoc

Pokud máte svůj „krizový“ den, je dobré udělat několik opatření, abyste jej zvládla co nejlépe. Snažte se co nejvíce odpočívat. Odpočinek vám dodá tolik potřebné síly. Zvažte, zda zvládnete účastnit se hodin tělesné výchovy. Některým ženám pohyb pomáhá uvolnit bolest, je to ale individuální. Dobré je také dostatečně pít, jíst lehká jídla a vynechat kávu a alkohol.