Většinou máme na mysli běžné červy, když mluvíme o parazitech. Mohou tito červi způsobovat zapáchající dech nebo dokonce smrt?

Národní institut parazitických onemocnění zjistil novou příčinu halitózy (zapáchajícího dechu):

Parazitická infekce

Nedávno dokončená studie potvrzuje, že látky vylučované parazity jsou toxické a vytvářejí vhodné prostředí pro putrefaktivní bakterie v žaludku. Proto lidé, kteří jsou infikováni parazity, mívají zapáchající dech.

Tento problém probereme s doktorem Michaelem Petrem, předsedou Národního institutu parazitických onemocnění. 


MUDr. Michael Petr
předseda Národního institutu parazitických onemocnění.
Doktor Petr vydal více než 60 studií o molekulární parazitologii.
21 let zkušeností.
  

Doktore Petře, děkujeme vám, že jste přišel. Začneme hlavním problémem. Je pravda, že většina obyvatel České republiky trpí parazity?

Ano. Ve srovnání s jinými zeměmi držíme vedoucí pozici co se týče infikování parazity. Je to kvůli špatné ekologické situaci, nezájmu autorit a lhostejnosti obyvatel.

Doktore Petře, jsou výsledky studií ohledně parazitů a jejich vlivu na zápach dechu správné?

Ještě před několika lety lékařská komunita věřila tomu, že zapáchající dech vzniká v dutině ústní. Nedávné studie ale potvrdily, že problémy s játry a žaludkem (které jsou v případě parazitické infekce vždy přítomny) také způsobují zapáchající dech. Vědci také zjistili, že tyto zdánlivě "normální příznaky" není dobré ignorovat. Parazitické infekce mohou vést k téměř všem vážným chorobám, které mohou člověka potkat.

Já osobně věřím výzkumům, které náš institut provedl. Běžný "zápach z úst" ve skutečnosti může být vážnou chorobou. Zhruba 92% lidských onemocnění je způsobeno parazitickými infekcemi. A nejde pouze o úmrtí jako následek nemocí.

Většinou máme na mysli běžné červy, když mluvíme o parazitech. Mohou tito červi způsobovat zapáchající dech nebo dokonce smrt?

Ve skutečnosti je chybou předpokládat, že parazité jsou pouze červi. Existuje spousta druhů parazitů, kteří žijí v různých tělesných orgánech. A tito parazité mají na tělo různý vliv. Mimochodem červi – neboli přesněji helminti – jsou velmi nebezpeční. Doslova ničí střeva, způsobují jejich rozpad a nakonec i smrt. Dokonce i červi se v těle špatně hledají a zabíjejí.

Kromě nich existují tisíce jiných parazitů, kteří mohou žít v játrech, mozku, plicích, krvi a žaludku. A téměř všichni jsou smrtelně nebezpeční. Někteří se začnou ihned chovat agresivně a ničit tělo, jiní přežívají v těle dlouho bez zpozorování, dokud jich není dost na to, aby jim tělo již nedokázalo odolat, takže pacient zemře.

Zároveň mohu říct, že prakticky každý člověk je infikován parazity. Jde o to, že většinu z nich není snadné odhalit. A když se projeví následky parazitické infekce, specialisté se snaží je eliminovat. Dokonce i při pitvách se provádějí speciální testy na přítomnost parazitů. Minimálně na většinu z nich.

Existují tisíce parazitů, kteří mohou žít v játrech, mozku, plicích, krvi, nebo žaludku. A téměř všichni tito parazité jsou smrtelně nebezpeční. A často to začíná právě obyčejným zápachem z úst.

Můžete nám přiblížit nějaký konkrétní příklad infikace parazity?

Mohu vám povědět o stovkách případů. Možná ale bude lepší zaměřit se na případy, které jasně prokazují nebezpečí parazitů.

Za prvé, jak se ukázalo, některé tasemnice mohou způsobovat rakovinu. Formálně jde o to, že tuto nemoc dostanou spíše červi, než lidé, ve kterých žijí. Maligní buňky se ale šíří celým tělem a infikují hostitele. To se děje, když se larvy červů dostanou ze střev do lymfatických uzlin člověka. Potom se změní v rakovinné nádory a začnou rychle trávit člověka. Smrt přichází většinou doslova v řádu měsíců. Jeden z případů úmrtí jako následku podobného nádoru byl zaznamenán minulý týden.

Na fotografii: buňky maligního nádoru způsobeného parazitickými červy. 

Dalším běžným místem infestace je lidský mozek. To vede k neurózám, rychlé únavě, podrážděnosti a náhlým změnám nálad. V pokročilejších fázích, když se mozek zaplní parazity, se začnou rozvíjet vážnější choroby, které vedou až k úmrtí.

Máme foto archiv pitev, při kterých byli v různých částech těla nalezeni paraziti. Zde je několik fotografií, ale musím vás varovat – jsou příšerné.

Červi ve žlučových kamenech:


 

Paraziti v lidském mozku, kde způsobili rakovinu:


 

Červi v srdci, kde způsobili srdeční zástavu:


 

Třetím příkladem je infikování lidského srdce. Máme za to, že toto onemocnění je velmi vzácné, ale ve skutečnosti má srdeční parazity zhruba 23% lidí, což je téměř každý čtvrtý. V počáteční fázi jsou neviditelní a nemají na tělo žádný vliv. Postupem času ale začnou být viditelnější. Jsou hlavní příčinou mnoha srdečních onemocnění a pokud jde o náhlé smrti způsobené srdeční zástavou, parazité mohou za téměř 100% z nich.

Má parazitická infestace ještě nějaké další nebezpečné následky?

U mužů parazité způsobují zánět prostaty, impotenci, adenom, cystózu a ledvinové a močové kameny.
U žen způsobují bolest a záněty vaječníků, fibroidy, děložní fibroidy, fibrocystické onemocnění prsou a nadledvinek a záněty ledvin a močového měchýře. Tyto problémy jsou samozřejmě doprovázeny předčasným stárnutím pleti, vráskami, pytli pod očima, bradavicemi a papilomy na těle a obličeji.

Jak se chránit před parazity? Existují nějaké testy nebo léky?

Bohužel musím říct, že neexistuje žádná zaručená metoda, jak u člověka diagnostikovat parazity. Z části je to proto, že existuje spousta parazitů (více než 2000 známých druhů), a z části také proto, že není vůbec snadné je odhalit. Test na parazity se dělá jen na několika místech v České republice a stojí spoustu peněz.

Mezi příznaky parazitické infekce patří:

  • Zapáchající dech,

  • alergie (vyrážky, slzení očí, rýma),

  • vyrážky a zarudnutí pokožky,

  • časté nachlazení, bolesti v krku a ucpaný nos,

  • chronická únava (unavíte se rychle, bez ohledu na to, co děláte),

  • časté bolesti hlavy,

  • zácpa nebo průjmy,

  • bolesti kloubů a svalů,

  • nervozita, nespavost a poruchy chuti k jídlu,

  • tmavé kruhy pod očima a pytle pod očima.

Pokud u sebe zaznamenáváte alespoň jeden z příznaků, existuje 99% pravděpodobnost, že máte v těle parazity. Musíte se jich zbavit co nejdříve!

Komentáře