Veškerá energie, kterou lidi potřebují, pochází z jídla. Strava se v těle spaluje a získaná energie se měří v kaloriích nebo joulech. Dnes se užívá víceméně joulů. Vitalitou míníme pocit životní pohody, který nám umožňuje proplouvat náročným dnem a ještě mít energie nazbyt. Chcete-li se těšit z pocitu, že jste rádi na světě, musíte jíst energeticky hodnotná nízkotučná jídla, dopřát si pravidelný pohyb a vyhradit si dostatek času na odpočinek.

Škrob pro vytrvalost

Cenným zdrojem energie jsou sacharidy nebo-li škroby a cukry obsažené v rostlinných potravinách, například v ovoci, zelenině, luštěninách a obilninách.

Ačkoliv i tuky a v menší míře také bílkoviny dodávají tělu palivo, největší část energetických potřeb pokrývají právě sacharidy. Většinou se snadno štěpí na tělu nejpřístupnější zdroj energie, tedy glukózu. Odborníci na zdravou výživu se domnívají, že jídelníček se správným energetickým p ěrem živin má obsahovat nejméně 50 % sacharidů ( z nichž většina by měla mít podobu škrobu, a nikoliv rafinovaného cukru ), méně než 35% tuků a 15% bílkovin.

Jíme-li cukry ve formě ovoce, získáme nejenom energii, ale i cenné vitamíny, minerální látky a vlákninu. Kupovaný rafinovaný „ bílý „ cukr poskytuje pouze energii, ale žádnou výživu. Jde o tzv. prázdné kalorie. Cukr z ovoce a ovocných šťáv je mnohem zdravější. Škrobová jídla, jako např. těstoviny, rýže, brambory a chléb, jsou dobře známá svým vysokým obsahem energie. Hodně složených sacharidů např. ve formě těstovin, obsahuje také jídelníček atletů v době tréninku nebo při přípravě na závody, kdy si sportovci musejí vybudovat patřičné zásoby energie.

Rychle získáte energii z banánů, datlí, rozinek, sušených meruněk, chleba, rýže, kukuřičných vloček, obilnin nebo z pšeničného muesli. Trvalejším zdrojem energie jsou pečené boby, čočka, ovesná kaše, hrášek, těstoviny, brambory a jablka. Všechny tyto potraviny tráví tělo pomaleji.

Jíme méně a často

Někteří dietetici se domnívají, že potřebný tok energie se nejlépe udrží pravidelnými malými svačinami. Vhodná jsou tři větší jídla ( snídaně, oběd, večeře ) a 2-3 malé svačinky v podobě ovoce nebo zeleniny. Budete-li celý den hladovět a pak si večer dáte pořádnou večeři, přiberete mnohem snáze na váze.

Jak se vyhnout ospalosti

Jídlo ovlivňuje chemické pochody v mozku a proto si patřičnou duševní bystrost udržíte nejlépe tehdy, budete-li jíst správná jídla ve správný čas. Jídlo složené převážně ze škrobů zvýší sice vaši tělesnou vytrvalost, často však má také uklidňující, sedativní účinek na mozkovou činnost. Proto býváte po obědě z těstovin nebo brambor ospalí. Jídlo, obsahující sacharidy jezte raději večer. Uvolníte se a bude se vám lépe spát ( např. těstovinový salát se zeleninou ).

Kofein

Kofein je látka s povzbuzujícími účinky obsažená v kávě, čaji, a různých kolách. O závadnosti kávy se stále vedou spory, ale jeden šálek může zvýšit vaši vnímavost, aniž by vám škodil. Pokud se však udržíte „naživu“ jen tehdy, vypijete-li šálek kávy každou hodinu, riskujete únavu, neklid, nespavost a třes. Rozložením šálků kávy na stále delší a delší dobu se snažte svou spotřebu kofeinu postupně snížit. Nevysazujte však kofein najednou, protože abstinenční příznaky zahrnují bolesti hlavy, nevolnost, podrážděnost a značné výkyvy nálad.

Štíhlí a v kondici

Pokud jíte víc jídla, než pokud ho tělo ve formě energie spotřebuje, nadbytečné kilojouly se vám uloží v těle jako tuk. Jediný rozumný a účinný způsob, jak ubrat na váze, je kombinovat zdravou nízkotučnou stravu s pravidelným pohybem, jako jsou procházky, jízda na kole nebo jogging. Cvičení zrychluje dýchání a tep a pomáhá tělu tuky spalovat. Pokud máte nadváhu, snažte se změnit své stravovací návyky a dopřát si více pohybu.

Jak sestavit vlastní cvičební program

Cvičení nám dává nádherný pocit, že jste opravdu naživu, protože spouští mechanismus uvolňování endorfinů, chemických látek tvořených v mozku. Působením endorfinů se cítíme šťastní, a jasněji nám to myslí. Následující rady vám pomohou zabudovat pravidelný cvičební program do každodenního života:

  • Vyberte si takové cvičení, aby vás bavilo alespoň půl hodiny nejméně 3x týdně. Je mnohem lepší cvičit méně a pravidelně, než se jednou za čas „zničit“.
  • Ať už se rozhodnete pro jakékoliv cvičení, začněte zvolna a postupně. Pak pomalu přidávejte na intenzitě.
  • Snažte se zvolit druh činnosti přiměřeně ke své kondici. Např. jógu pro zlepšení pružnosti, vzpírání kvůli síle nebo rychlou chůzi nebo plavání pro vytrvalost.
  • Snažte se najít takovou činnost, při níž si odpočinete nejen tělesně, ale i duševně. Při pochodech na dlouhé vzdálenosti, jízdě na kole nebo plavání se myšlenky mohou volně toulat, zatímco staré čínské umění tchaj-ťi je formou pohybové meditace.
  • Pokud vás cvičení o samotě dostatečně nemotivuje, zkuste cvičit s přítelem nebo přítelkyní, chodit na sportovní hry nebo se třeba stát členem nějakého turistického kroužku.
  • Snažte se vybrat si víc typů cvičen. Díky různorodosti činnosti vám bude cvičební program připadat stále zajímavý a dovolí vám pracovat na různých částech těla.
  • Iva Hédlová
    Zdroj: Reader´s Digest