Hemoroidy jsou v podstatě zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku nebo přímo v konečníku. Vyvinou se u více než 50 procent lidí, mnozí však o tom vůbec nevědí. Většinou obtěžují až tehdy, když se zanítí a zvětší – pokud dojde k takovým potížím, mohou přírodní prostředky nabídnout větší úlevu než klasická léčba.
To, že trpíme hemeroidy, nejčastěji poznáme tak, že dochází ke krvácení při vyprazdňování, svědění, bolestem a zduření v oblasti konečníku, pocitům plnosti.
Existují dva typy hemeroidů – vnitřní a vnější. Vnitřní se tvoří uvnitř konečníku a způsobují někdy krvácení po stolici, většinou jsou však zcela bez příznaků. Velké hemoroidní uzly mají tendenci vyhřeznout při stolici ven z konečníku a bývá je obtížné zatlačit zpět.
Vnější hemoroidy obkružují vchod do konečníku a bývají velmi bolestivé, časem však mohou zmizet sami od sebe. Bolest je obvykle způsobena tím, že se krev sráží a sraženina odřízne od hemoroidů krevní zásobení – výsledkem pak je, že se uzlíky seschnou a sami zmizí.
Základní příčinou vzniku hemoroidů je námaha a napínání při pohybech tlustého střeva, které vyvíjí nadměrný tlak na žíly v konečníku. Dalšími možnými příčinami je nadváha a těhotenství. Podle některých studií může celkový stav zhoršit i zácpa a průjem. Ke vzniku hemoroidů přispívá dlouhodobé sezení nebo stání a nedostatek vlákniny ve stravě. U starších lidí je výskyt hemoroidů častější, protože svaly, které pomáhají pohánět krev žílami, ztrácejí věkem napětí.
Tipy pro správnou výživu
Předpokladem úspěšné léčby hemoroidů je konzumace stravy bohaté na vlákninu (ovoce, zelenina, cereálie) a dostatek pohybu. Vláknina v tomto případě pomáhá k většímu objemu stolice a současně ji změkčuje, takže snadněji odchází, tělesná aktivita je pak důležitá k tonizaci svalů obklopujících žíly a podporujících normální pohyby stolice ve střevech.
Existují také volně prodejné masti, které pomáhají posilovat žilní stěny a zmírňovat podráždění.
Z doplňkové stravy bývají nejčastěji doporučovanými látkami vitamín C (alespoň třikrát denně 500 mg) v kombinaci s bioflavonoidy (v množství nad 100 mg denně) a karoteny (buď izolovaný beta-karoten popř. směs karotenů a karotenoidů v celkové dávce nad 30 mg denně) – uvedené látky přímo posilují a stahují žíly.
Při hojení poraněných (otevřených) hemoroidů často pomáhá zinek (základní dávka 15 mg každý den)a vitamín E (podporuje krevní oběh, minimální užívané množství jeho přírodní formy je nad 100 mg denně).