Mikrochirurgie oka zaznamenala v posledních letech dynamický vývoj. Díky pokroku v oblasti nitroočních čoček, se dnes mohou operovat i ty oční vady, které se v minulosti řešily jen brýlemi. 15.11.2006 podstoupila nitrooční chirurgický zákrok Alenka Prašivková z Frenštátu pod Radhoštěm. Tato operace je pro Oční kliniku Lexum a Cornea Lexum významná svým pořadovým číslem – od prosince roku 2001, kdy byla na klinice implantována první umělá čočka, je to již 20 000. zákrok.
Primář Oční kliniky Cornea Lexum Ostrava, MUDr. František Benda, má s pacienty, kteří podstoupili nitrooční operaci, již bohaté zkušenosti, nám sdělil: „Pacienti tento zákrok hodnotí jako zázrak, neboť ze dne na den je kvalita jejich vidění výrazně lepší, než byla předtím, a to i když nosili silné brýle. Tohoto výsledku dosahujeme proto, že čočky plně korigují oční vadu. Většina lidí s vysokým počtem dioptrií je nucena nosit brýle slabší, než by ve skutečnosti potřebovali.“ A dodává „Paní Prašivková u nás podstoupila zákrok metodou CLE na prvním oku již na začátku listopadu a s výsledkem je velmi spokojena.
Laserovou refrakční operací lze řešit oční vady v rozsahu od -10 až +6 dioptrií. U pacientů, kteří mají tenkou rohovku, vysoký stupeň astigmatismu nebo překračují rámec -10 či +6 dioptrií nelze laserovou operaci provést. Řešením je nitrooční operace spojená s implantací umělé čočky. Oční kliniky Lexum nabízí pacientům několik druhů nitroočních chirurgických operací. Liší se druhem použité čočky a způsobem její implantace:
Čočka se do oka přidá při současném zachování původní čočky. V oku jsou pak čočky dvě – jedna přirozená, která zajišťuje akomodaci a jedna umělá, která upravuje oční vadu. Čočky jsou tělem dobře přijímány a nevyžadují žádnou péči či údržbu. Oční klinika Lexum jako jedna z prvních používá od ledna 2005 s úspěchem novinku – nitrooční kontaktní čočku ICL z ultratenkého materiálu, která se umisťuje do přední komory oční.
Pro pacienty po čtyřicítce je další možností refrakční výměna čočky – tzn., že pacientovi je odebrána jeho čočka a implantována měkká umělá nitrooční čočka příslušné dioptrické hodnoty. Na Oční klinice Lexum je tato metoda velmi osvědčená a pacienti jsou s výsledkem zákroku. I u této metody existuje několik možností, zákroky se rozlišují podle typu implantované čočky – monofikální či multifokální.
Díky širokému spektru operačních metod jsou dnes specialisté Lexum schopni nabídnout řešení téměř každé refrakční vady.
Oční klinika Lexum je největší oční pracoviště v České republice. Byla založena v roce 1993 lékaři II. oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a I. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Specializuje se na korekce všech refrakčních vad oka. Je vybavena nejmodernější dostupnou technikou v oboru a lékařský tým tvoří mezinárodně uznávaní odborníci v oboru očního lékařství. Je uznávaným mezinárodním školícím centrem a je také pravidelně navštěvována zahraničními oftalmology. Klade důraz na informovanost a spolupráci s pacienty. Pracoviště Oční kliniky Lexum má svá refrakční centra v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Mariánských Lázních.
Oční klinika Cornea Lexum je sesterským pracovištěm Oční kliniky Lexum. Specializuje se na ambulantní oční chirurgii {šedého zákalu (katarakta), zeleného zákalu (glaukom) a operace sítnice a sklivce}. Zákroky jsou prováděny ambulantně s pomocí nejmodernější techniky bez jinde obvyklých čekacích lhůt. Při zákroku používá klinika téměř výhradně akrylátové tzv. měkké čočky, které jsou poskytovány bez doplatku a jsou v jiných zařízeních považovány za nadstandard. Pro pacienta tak dochází k úspoře tři a více tisíc Kč za operaci jednoho oka. Zdarma je rovněž špičkový viscoelastický materiál a je pro pacienta úsporou od 1500 Kč výše. Pracoviště oční kliniky Cornea Lexum má dvě kataraktová centra a to v Praze a Ostravě. Péče je hrazena smluvními zdravotními pojišťovnami.
Další informace poskytne:
Magda Pravdová
Oční klinika Lexum
mob: +420 777 203 278
e-mail: pravdova@lexum.cz