Vycházejí z předpokladu, že tělo je vlastně úplně v pořádku, jediným malinkým problémem jsou ty ohavné “špeky“. A jak těch se zbavíme, tak je vše zase v pořádku.

Ony nešťastné “špeky“ jsou energetickými zásobami organismu. Tuk je v těle zjednodušeně řečeno dvojí – esenciální a depotní. Esenciální tuk je pro život nezbytný, neztrácí se z těla ani při nejpřísnějších dietách. Depotní tuk má vedle rezervní funkce i řadu dalších úkolů, například izoluje tělo proti chladu, vystýlá jisté orgány atd. Za přiměřenou úroveň depotních tuků se považuje u mužů l0 – 15%, u žen 20 – 25%. “Špeky“ či “pneumatiky“ kolem pasu jsou důkazem hladiny tuku vysoce tuto úroveň přesahující.

Tělo ukládá ve formě depotního tuku nadbytečnou energii, kterou jsme mu nerozumně dodali nebo kterou jsme nerozumně nevydali. V otázce příjmu a výdeje energie se nemůžeme řídit podle nějakých tabulek či svých známých. Účinnost organismu se může u jednotlivých lidí výrazně lišit. Co jednomu stačí k udrženi energetické rovnováhy, může u druhého vést k obezitě a u třetího k podvýživě.

Jedním z faktorů, který podstatně ovlivňuje účinnost práce organismu, je i množství svalstva. Čím méně svalů si dokážeme udržet, tím vyšší je účinnost organismu, tj. tím méně energie vydáváme, a to Jak v klidu, tak i při zátěži. Tukové zásoby, které se objeví formou špeků, jsou výsledkem zásadních chyb v koncepci života. Nejsou jediným problémem, který máme, a především ne tím nejdůležitějším. I když nějakou surovou formou diety tyto “špeky“ opravdu odstraníme, zůstane nám ještě další množství nadbytečného tuku v oblastí vnitřností, nezbavíme se ochablosti svalů, svých špatných stravovacích a pohybových návyků, nezlepší se naše držení těla, nezvýší se úroveň bazálního a pracovního metabolismu. A všechny tyto faktory zapříčiní, že se obezita a nepěkný vzhled vrátí s novou, ještě vyšší intenzitou.

Výzkumy prokázaly, že neexistuje bodové shazování tuku. Nemůžeme shodit tyto tuky a nechat si támhlety, které by naší postavě spíše prospěly. Tvar těla však naštěstí netvoří hlavně tuky, nýbrž především svalstvo. Jeho funkční stav – optimální tonus, vyváženost ve vzájemných vztazích, vhodné proporce. Někdo se narodí se šťastněji rozloženými tukovými zásobami a lépe tvarovaným svalstvem. Pokud však nechá další osud svého těla náhodě, bude se i on za krátký čas ptát: "Jak se mám zbavit tady těch “špeků“?

Naopak lidé, ke kterým příroda nebyla příliš štědrá, ale kteří se rozhodli vzít běh událostí do svých rukou, mohou během poměrně krátké doby prostřednictvím vhodných stravovacích návyků a optimálně sestaveného posilovacího programu dosáhnout nejen zlepšení postavy, ale i zvýšení sebevědomí, jistoty a celkové kvality života.

Komentáře