Stejně jako se každý den staráte o vaše vlasy a pleť, měli byste se také starat o vaše oči. A především ti, kteří denně tráví mnoho hodin před obrazovkou monitoru. Nejen v případě, že nosíte dioptrické brýle či kontaktní čočky. Pokud svým očím věnujete patřičnou pozornost a péči, můžete předejít syndromu suchých očí a také unaveným očím.

V dnešní době naprostá většina z nás neustále zírá na obrazovku. Ať už je to počítač, telefon, tablet nebo televize. Co tedy můžete udělat proto, abyste svým očím ulevili?

  • Nedívejte se na obrazovku v úplné tmě. Nechte svítit alespoň nějaké tlumené světlo v místnosti
  • Během práce na počítači si dávejte přestávky. Koukejte se střídavě do dáli a pak zaostřujte na předmět ve vaší blízkosti
  • Pokud to jen trošku jde, jděte se občas projít. Telefon nechte v kanceláři a koukejte se kolem sebe.
  • Věnujte se alespoň 1x denně oční gymnastice. Na internetu naleznete řadu návodů.

Klimatizované nebo naopak vyhřáté místnosti mohou způsobovat vysychání oka. Schopnost vytvářet slzy se snižuje spolu s věkem. Dalším faktorem je také to, že při práci s počítačem zkrátka zapomínáme mrkat. Pokud máte pocity pálení či písku v očích, věnujte mrkání pozornost a často vědomě promrkejte, aby se oko zvlhčilo. S kapkami raději opatrně. Poraďte se ve vaší oční optice. Kapky byste totiž nikdy neměli aplikovat dlouhodobě, ale řešit s nimi spíše akutní problémy.

TIP: Umělé slzy

Ať už nosíte brýle nebo kontaktní čočky, měli byste čas od času zajít na přeměření zraku. Čas od času znamená alespoň jednou za 2 roky. Pokud používáte kontaktní čočky, tak je to dokonce 1x ročně. Na profesionální měření zraku v Plzni můžete zajít do některé z poboček Overoptic, kde se vám budou věnovat vyškolení specialisté. Na vyšetření se lze objednat a vy tak zbytečně neztrácíte čas čekáním, kdy byste nejspíše koukali do mobilu 😊.