Pravorukým dětem doporučujeme, aby začínaly s čistěním vpravo nahoře na zevních (tvářových) ploškách zubů. Postupuje se na levou stranu horní čelisti, pak zubní kartáček přechází na levou stranu dolní čelisti a postupuje vpravo. Po dokončení očistění zevních zubních plošek se musí očistit i plošky vnitřní (ústní) a plošky žvýkací. Na závěr čistění chrupu doporučujeme očistit několika stíravými pohyby zubního kartáčku i povrch hřbetu jazyka. Tento systém lze individuálně pozměnit. Leváci obvykle začínají na opačné straně. Důležité je, aby zvolený a nacvičený systém byl důsledně zachováván a aby žádný zub ani žádná zubní ploška nebyly během čistění chrupu opomenuty.
Techniky čistění zubů (pozn: lze nacvičit v době výuky zubního zdraví):
Fonova technika
Fonova technika
Zuby horní a dolní čelisti v oblasti řezáků jsou v postavení hrana na hranu, to znamená, že dítě má lehce vysunutou bradu. Zubním kartáčkem se čistí současně horní i dolní zuby, přičemž kartáček opisuje větší kruhy po povrchu zubů. Vlákna kartáčku jsou postavena kolmo k zubní plošce. Po vyčistění zevních plošek zubů se při otevřených ústech očistí vnitřní plošky, rovněž krouživými pohyby, které jsou však menší, jak to vyžaduje menší čistěná plocha. Nakonec se vodorovnými přímými pohyby očistí žvýkací plošky zubů v horní i dolní čelisti. Vodorovné přímé (horizontální) pohyby zubním kartáčkem jsou přípustné jen na žvýkacích ploškách. Na ostatních zubních ploškách není jejich použití vhodné, protože může dojít k poranění dásní. Pokud by dítě při čistění zubů dlouhodobě a nepřiměřeně používalo horizontální pohyby, mohlo by dojít i k poškození zubů, zejména v oblasti krčků, kde vznikají miskovité prohlubně, tzv. klínové defekty.
Fonovu metodu doporučujeme mladším dětem ve věku 8 až 10 let a dětem, které nejsou příliš zručné a dávají proto přednost jednoduché, snadno osvojitelné metodě.
Kombinovaná metoda
A. Přiložte kartáček na vnější plošku stoliček a krátkými pohyby nahoru a dolů postupujte zezadu dopředu až ke špičáku. | B. Vnější plošky předních zubů čištěte opět krátkými pohyby nahoru a dolů. | C. Přiložte kartáček šikmo na vnitřní plošky stoliček a krátkými pohyby nahoru dolů postupujte k předním zubům. |
D. Vnitřní plošky předních zubů čistěte kolmým pohybem kartáčku nahoru dolů. | E. Nakonec vyčistěte kousací plošky zezadu dopředu krátkýmipohyby. | F. Ti, kdo mají v ústech rovnátka, by měli svým zubům věnovat zvýšenou péči. |
Kombinovaná metoda od „červeného k bílému“
(publikováno se svolením Prof. Marthalera a Dr. Pollaka)
Kombinovaná metoda „od červeného k bílému“ se tak nazývá proto, že vlákna kartáčku se nasadí pod úhlem 45 stupňů k dlouhé ose zubu na dáseň. Potom se za současného otáčení kolem dlouhé osy kartáčku posunují přes zubní plošky směrem ke žvýkací rovině chrupu. Při tom je nutné působit jen malým tlakem a popsaný pohyb je nutné opakovat 5 až 6krát na každé části chrupu, kterou pokryje zubní kartáček. Stejným způsobem je třeba postupovat na zevních (tvářových) i vnitřních (ústních) ploškách zubů. Závěrem se opět horizontálními pohyby očistí kousací plošky zubů. Ve spojení s použitím příliš tvrdého zubního kartáčku a při nedokonalém provedení hrozí nebezpečí poškození dásní. Tuto metodu doporučujeme dětem starším a dostatečně zručným. Není nutno požadovat vždy nesmlouvavě naprosto přesné dodržení popsaných technik. Přijatelná je i kombinace obou popsaných způsobů, za předpokladu, že zuby budou dobře očistěny a nedojde k poranění dásní ani zubů.
Jak často čistit zuby?
Pro udržení dobré úrovně ústní hygieny je dostačující čistit zuby dvakrát denně. Čistit jedenkrát denně nestačí! Čistit vícekrát denně, např. po každém jídle, je prospěšné, ale není nutné.
Kdy si čistit zuby?
Ráno si čistíme zuby po snídani. Večerní čistění probíhá po večeři, krátce před ulehnutím. Po večerním vyčistění zubů již není vhodné požít jakoukoli potravinu (ani jablko) nebo slazený nápoj. Pokud má dítě žízeň, napije se čisté vody nebo neslazeného čaje. Pozor! Děti, které jsou zvyklé pít ráno neředěné citrusové šťávy (pomeranč, grapefruit), musí čistění zubů odložit o 20 až 30 minut, protože povrch skloviny může být narušen působením kyselin z ovocné šťávy.
Jak dlouho si čistit zuby?
Doporučovaná doba jednotlivého čistění zubů je 2–3 minuty. Rozhodující však není čas, ale použití správné techniky.
Kontrola čistění zubů
Zda a jak dobře si dítě čistí zuby by měli pravidelně kontrolovat rodiče. Ti k tomu mají nejlepší příležitost. Pravidelné kontroly v ordinaci zubního lékaře při příležitosti preventivních prohlídek mají spíše výchovný a motivační účel. Výsledek čistění zubů lze nejlépe ověřit pomocí obarvení zbytků zubního plaku. K domácímu použití jsou nejvhodnější barvicí tablety (nabídka v lékárnách), které dítě rozkouše, vyplivne a pak si vypláchne ústa vodou. Na zubních ploškách se objeví zřetelně zbarvené pozůstatky zubního plaku. Dítěti to pomáhá v orientaci, která místa chrupu při čistění zanedbává. V ordinaci se postupuje obdobným způsobem, jen paleta prostředků k obarvení je pestřejší.
Čisté zuby = zdravé zuby
Doplňující prostředky ústní hygieny
Ústní vody
Obsahují látky, které působí proti ukládání plaku, nebo jeho vrstvu rozrušují. Zpravidla obsahují také některou z fluoridových solí. Protože jsou obvykle příjemně ochuceny a mají dobrý deodorační účinek, jsou oblíbené. Jejich pravidelné používání je v prevenci zubního kazu přínosné. V prevenci zubního kazu je dodržování zásad ústní hygieny základním požadavkem.
Ke snížení kazivosti zubů je nezbytně nutné používat zubní pasty s obsahem fluoridů a jejich použití ještě rozšířit o ústní vody s fluoridy. Použití zubních past bez fluoridů kazivost zubů nesníží. Pravidelné odstraňování plaku je však důležitou součástí prevence a léčení zánětů dásní.
Žvýkačky bez cukru
Pokud dítě nemá možnost vyčistit si v průběhu dne po jídle zuby, je vhodné použít žvýkačku bez cukru. Při žvýkání žvýkačky bez cukru se zvyšuje až třikrát tvorba sliny, která potravu ředí, pomáhá rychleji odstranit zbytky jídla z úst a snižuje hodnotu kyselého prostředí v ústech. Vlastně se podílí na jakémsi omývání zubů od zbytků potravy a na jejich samoočisťování.