Tělesné cvičení a pravidelnost

Cvičení posiluje svaly, a to včetně srdce; díky němu se nám zvětšuje objem plic, v důsledku toho se zlepšuje zásobování mozku, ostatních orgánů a veškerých buněk těla kyslíkem, což dále stimuluje nervovou soustavu. Kromě těchto dobře známých fyziologických účinků má cvičení ještě další blahodárný efekt: uvolňuje zablokovanou emocionální energii a urychluje metabolický „oheň“ našeho těla, čímž uměle pěstuje „horečku“, která pomáhá očistit tělo od škodlivin – v důsledku toho je pak organismus méně vstřícný vůči útokům bakterií a virů.

 

Těm, kdo se pravidelně hýbají, je následující tajemství dávno známé: tělesná aktivita může rozšířit naše energetické pole a často nás osvěží daleko víc než zdřímnutí nebo odpočinek. Tělesným cvičením se v organismu rovněž uvolňují endorfiny, tedy látky, jež přirozeným způsobem tlumí bolest a připívají k uvolnění těla. Pohyb nám bystří instinkty, jelikož čím lépe jsme vyladěni po fyzické stránce, tím víc nás zajímá, jakým jídlem se vlastně zásobujeme.

Máme-li se těšit z pozitivních výsledků tělesného cvičení, rozhodně neplatí, že by se každý musel stát přeborníkem v atletice, ba dokonce není třeba intenzivně trénovat v posilovně. Pro každé tělo, každý věk a každou úroveň kondice se najde vhodné cvičení – i ti, kdo stůňou nebo jsou jinak omezováni, mohou dělat soustředěné pohyby v pomalejším tempu, při nichž zhluboka dýchají.

Avšak nic není zadarmo. Změna s sebou vždycky nese nepohodlí, a to nepohodlí dočasné. Toto období dokážeme překonat všichni; je ovšem třeba, abychom si jasně uvědomili, že odměna nás nemine – odměna, která na nás čeká na druhém břehu močálu. Od chvíle, kdy se pustíme do vyváženého cvičebního programu, potrvá pouhých šest týdnů, než zjistíme, že jsme méně unavení a máme daleko víc energie, zažíváme méně nepohodlí a víc radosti. V tom okamžiku jsme dospěli k bodu, kdy nám cvičení začíná připadat prostě báječné.

Zdroj: Dan Millman: Nevšední okamžiky (Průvodce pokojného bojovníka denním životem)

Komentáře