Nejste si jistí, zda se vás infekce bakterií Helikobakter pylori týká, a sháníte více informací předtím, než zamíříte k lékaři? Podívejte se, kdo je jí nejvíce ohrožen, jak probíhá přenos a jaká je nejlepší prevence.

2 možné způsoby přenosu

Existují 2 základní principy přenosu: ústa-ústa a stolice-ústa. První způsob probíhá přenosem infikovaných slin od nemocného člověka, nejčastěji líbáním. Nakazit se ale také lze v případě, že použijete neumyté nádobí, příbor či nádoby na pití bezprostředně po nakažené osobě. Druhým nejčastějším způsobem přenosu Helicobacter pylori je způsob stolice – ústa. Tento přenos helikobaktera může nastat při nedodržování zásad hygieny – hlavně nedostatečné umytí si rukou po použití toalety, případně před jídlem. Proto se infekce Helikobakter pylori  řadí i mezi tzv. nemoci špinavých rukou.

Kdo je bakterií HP nejvíce ohrožen?

K prvnímu způsobu přenosu dochází nejčastěji mezi těmi, kteří jsou v blízkém kontaktu s větším počtem lidí, druhý způsob je zase velmi častý u malých dětí. Přestože nákaza Helicobacter je velmi častá, ne v každém případě začne HP způsobovat problémy. Ty se vyskytnou u těch, kteří mají v žaludku vhodné prostředí pro rozmnožování této bakterie. Zdravý žaludek je tedy nejúčinnější prevencí. Docílit jej můžete např. tím, že budete pravidelně užívat Chioskou mastichu.

Jak lze infekci předejít?

Umývejte si ruce po každé potřebě a nepoužívejte nádobí po jiných lidech. Po každém jídle si vyčistěte zuby a vypláchněte ústa antibakteriální ústní vodou. Pomoci vám mohou také speciální produkty z Chioské mastichy jako žvýkačky či krystaly. Masticha má antibakteriální účinky a pozitivně v ústní dutině působí zejména tím, že zamezuje rozšíření infekce do žaludku. Také lidé již nakažení mohou žvýkačky či krystaly používat, aby infekci nešířili dál.

Co dělat v případě nakažení?

Hlavní roli při boji s infekcí touto bakterií hrají žaludeční šťávy. Jejich tvorbu můžete podpořit pitím sklenice vody s jednou lžící jablečného octa před každým jídlem. Také vhodná strava vám s bakterií pomůže, snažte se konzumovat zejména bílé maso a ryby, brokolici, tmavý chléb, pšeničné či ovesné vločky, rostlinný olej lisovaný za studena, minerální vody obsahující větší množství sodíku a celkově potravy obsahující vlákninu a vitamín C. Existuje v boji s Helicobacter pylori přírodní léčba? Odpovědí je opět chioská masticha! Nakupujte pouze pravou a certifikovanou na www.mastichashop.cz.