Probouzíte se ráno s červenými pupínky, které nepříjemně svědí? Nebo si v poslední době všímáte podivných černých teček na podlaze a nábytku? V tom případě je možné, že se u vás doma usídlily štěnice, které se přes den sice schovávají, ale v noci vylézají a sají lidskou krev. V našem článku se dočtete, jak bezpečně poznáte, že vás opravdu pokousala štěnice, a jak toto zranění léčit.
Štěnice mohou žít déle než rok
Štěnice domácí patří mezi nejčastěji se vyskytující domácí škůdce. V dnešní době už nejsou pouze záležitostí nižších tříd a lidí, kteří nedbají na základy osobní hygieny. Domů si je můžete přivézt třeba z luxusní dovolené, ve starém nábytku z antikvariátu nebo z MHD. Opakovaně se také stává, že se do bytu štěnice přestěhují od sousedů.
Štěnice je vlastně druh polokřídlého hmyzu, který se vyskytuje po celém světě. Pokud se ptáte, jak štěnice vypadají, jedná se o ploštice bez křídel se třemi páry nohou a čtyřčlánkovými tykadly. Procházejí třemi stádii vývoje, od vajíčka, přes nymfu, až po dospělého jedince. Ten žije průměrně jeden či jeden a půl roku a měří až 7 milimetrů.
Jak poznáte kousnutí od štěnice?
Štěnice se rády sdružují a zakládají kolonie, ze svých úkrytů pak vylézají především v noci a člověka bodají na odhalených částech těla. O tom, že na vás v noci zaútočily, ale nemusíte vůbec vědět. Do rány totiž vstřikují speciální anestetikum, které ránu okamžitě znecitliví.
Kousnutí od štěnice si na první pohled můžete splést třeba se štípnutím od komára či od blechy. Jedná se o zarudlé kolečko s tmavší tečkou uprostřed, které může měřit v průměru i několik milimetrů. Shluky či celé řady těchto kousnutí najdete nejčastěji na pažích, zádech či krku. Rány po několika hodinách zarudnou a začnou nepříjemně svědit, vyrážka však obvykle během jednoho týdne zmizí.
Alergická reakce na kousnutí od štěnice
Sliny štěnic mohou u některých lidí vyvolat nepříjemnou a velice výraznou kožní reakci. Většině lidí by skvrny během několika dní zmizely, v tomto případě však citlivější jedince mohou trápit ještě několik dalších měsíců. Podle čeho alergickou reakci poznáte?
· Na kůži se objeví vodou vyplněné puchýřky
· Mohou zde vznikat i hnisavé rány
· Kůže zčervená, zanítí se a nateče
· Rány se zvětší až na velikost několika centimetrů
Jak kousnutí od štěnice léčit?
Pokud se u vás v bytě přemnoží štěnice, je důležité vyhledat lékaře, který vám doporučí vhodný způsob léčby, jako je například kortikosteroidová mast nebo steroidní a kalamínový krém. Kousnutí od štěnice však může připomínat i jiné kožní problémy, lékaři ho proto často zaměňují za kopřivku nebo další podobná onemocnění.
Pokud vás rány po kousnutí od štěnic nesnesitelně svědí, je vhodné přikládat na ně led nebo je omývat vodou a mýdlem. Úlevu od bolesti a svědění může přinést také některá z následujících látek:
· Máta
· Levandule
· Třezalkový olej
· Černý pepř
· Citronová šťáva
· Směs vody a jedlé sody
Pokud se skvrn a svědění nezbavíte během dvou týdnů, měli byste opět navštívit praktického lékaře, který vám poradí s dalším postupem léčby. Neváhejte se na něj obrátit ani ve chvíli, kdy po škrábání dojde k zanícení ran nebo když se na těle objeví velké puchýře, infekce či alergická reakce.
Zbavte se štěnic jednou provždy
Pokud štěnice v bytě nezlikvidujete, kousnutí sice můžete vyléčit, ale na těle se dříve nebo později objeví další. Proto je nutné kontaktovat odborníky na dezinsekci a škůdců se co nejrychleji zbavit. Pokud situaci podceníte, mohou se rychle rozšířit do všech místností, případně i do okolních bytů.
Ačkoli si někteří lidé myslí, že hubení štěnic je jednoduché, opak je pravdou. Svépomocí se jich nikdy nezbavíte. Celou situaci můžete pouze zhoršit a ztížíte tak práci profesionálům, které stejně budete muset dříve nebo později zavolat. Zapomeňte tedy na volně dostupné insekticidy a kontaktujte odborníky. Likvidaci štěnic se u nás věnuje například firma ASD servis.
Před příjezdem deratizátorů se řiďte následujícími pravidly:
· Nepřemisťujte nábytek do jiných místností
· Nesnažte se škůdce z nábytku vytřást
· Drobné zamořené věci vyhazujte vždy v igelitových pytlích
· Neměňte své návyky a spěte ve stejné místnosti
Odborníkům na dezinsekci můžete pomoci také tím, že před zásahem zkontrolujete všechny lůžkoviny, matrace, oblečení i nábytek, celou domácnost důkladně vysajete a veškeré ložní prádlo vyperete na 60 °C. Ostatní věci, které nemůžete okamžitě vyprat či zlikvidovat, uložte do igelitových pytlů.
Dezinsekce probíhá pomocí aplikace insekticidu na zamořená místa, obvykle je nutné tento krok několikrát zopakovat. Po zásahu se vždy řiďte doporučením pracovníka, který zákrok u vás doma provedl. Aby na sebe štěnice nabalily aplikovanou chemickou látku a zemřely, důležité je dodržovat tři pravidla – po zásahu neuklízet, nevysávat a také nevytírat.