Bohužel při nevhodně sestaveném jídelníčku a nedostatku pohybové aktivity neodchází jen tuk, ale i velké množství svalstva a v něm uložené vody. Na první pohled může mít člověk držící redukční dietu radost, že kila jdou dolů. Ale pokud se dozví, po změření exaktnější metodou, že větší část ubraných kilogramů není tuk, ale pouhá voda a kosterní svalovina, asi ho výsledek nemile překvapí.
Jednoduchých pomocníkem pro kvalitativní posouzení redukce je měření tělesných obvodů krejčovským metrem. Klesají-li centimetry rychleji než kilogramy, je to dobré znamení – na poklesu hmotnosti se podílí především tuková hmota. Je-li tomu naopak, dostáváme signál, že dolů nejde ani tak tuk, jako spíše svalovina. Pokud chce někdo opravdu snížit množství nadbytečných a zdraví škodících energetických zásob uložených v tukových buňkách, musí mít jídelníček a pohybovou aktivitu sestavenou tak, aby odcházel tuk a ne voda a svaly.
Všichni dobře známe teorii jo-jo efektu. Co to je jo-jo efekt a jak začíná? Jde o časté střídání etap přísného dietního postupu, kdy se výrazně mění stravovací návyky a následné povolení v redukčním postupu, návratu k původním obvyklým stravovacím postupům. Pokud redukující jedinec využívá ke snížení energetického příjmu nevhodných, nutričně nevyvážených, módních diet a nenavýší výdej energie formou pohybové aktivity, dostává se postupně do stále nevýhodnější situace. Vlivem „polohladovek“, příliš radikálního omezení příjmu energie, nedostatku esenciálních aminokyselin a mastných kyselin, nezbytných vitamínů, minerálů a stopových prvků vystavuje tělo značnému stresu a dochází nakonec přesně k tomu, co si ze všeho nejméně přeje. Docela slušně si těmito nešťastnými postupy sníží množství svalové hmoty, výrazně klesá energetická spotřeba – tělo přepne na úsporný „krizový“ provoz a dělá vše proto, aby si své tukové zásoby co nejvíce a nejdéle udrželo. Pamatuje na historické zkušenosti dávných předků, kteří se pro to, aby přežili, naučili takto úsporně hospodařit s energií. Možná má ještě v živé paměti nedávno skončený redukční režim, o to zarputileji svou energií šetří.
Protože je tělo prozíravé a očekává možnost dalšího pokusu o „zhubnutí“, vyzbrojí se v období dostatečného přísunu energie několika dekagramy (kilogramy) tuku navíc – do zásoby. Vlivem ztráty svalové tkáně dochází ke zpomalování metabolismu. K tomu, aby příště zhubnul, musí ještě více omezit přísun stravy. Dostává se do bludného kruhu – příště se mu bude daleko hůře hubnout a naopak mnohem snadněji a rychleji přibírat. A tento bludný kruh nazýváme jo-jo efekt.
Co takový nastartovaný jo-jo efekt udělá s Vaším tělem se dočtete v pokračování článku Jaké škody v těle způsobí jo-jo efekt.
Mgr. Vlastimil Chadim, NUTRIVIA dietologická poradna
Více informací najdete na www.nutrivia.cz
NUTRIVIA s.r.o.
Bratří Čapků 14
602 00 Brno
tel. 543 215 333